Četrtek, 16. 1. 2025, 11.01
2 uri, 30 minut
Branko Grims bi rad poslušal Elona Muska
V Evropskem parlamentu je 42 evroposlancev (skupno je v Evropskem parlamentu 720 poslancev) predsednici parlamenta Roberti Metsoli poslalo prošnjo, naj povabi tehnološkega milijarderja in člana prihajajoče Trumpove administracije za govorca na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta. Med podpisniki je tudi evropski poslanec iz vrst SDS Branko Grims. Ta je tudi edini poslanec iz vrst Evropske ljudske stranke (EPP), ki se je podpisal pod prošnjo.
Podpisniki, ki v veliki večini prihajajo iz desno populističnih in evroskeptičnih poslanskih skupin (Domoljubi Evrope, Evropa suverenih narodov in Skupina Evropskih konservativcev in reformistov), povabilo Elonu Musku utemeljujejo s tem, da bi lahko kot pionir digitalne revolucije, inovator in vizionar s svojim nastopom pomagal Evropi, da bi spet postala prostor ustvarjalnosti in tehnološkega napredka.
Med podpisniki tudi Branko Grims
Med podpisniki razen slovenskega evroposlanca Branka Grimsa ni evroposlancev iz vrst največje skupine v Evropskem parlamentu – Evropske ljudske stranke (EPP). To verjetno ni presenečenje, saj ima v tej skupini pomembno vlogo CDU/CSU, ki jo 23. februarja čakajo nemške zvezne volitve, Musk pa je pred volitvami javno podprl njeno tekmico AfD.
40 Members of the European Parliament have signed a letter requesting EU President invites Elon Musk to speak at the Plenary.
— Visegrád 24 (@visegrad24) January 15, 2025
The Parliamentarians want to discuss freedom of speech, conservative values and technological success, and have the goal of Making Europe Great Again! pic.twitter.com/hKKa9cKnoY
Muskovo vpletanje v evropsko politiko
Musk ni samo najbogatejši človek na svetu, ampak bo v Trumpovi novi administraciji koordinator za učinkovitost (obenem pa imajo njegova podjetja donosne pogodbe z državo), na svojem družbenem omrežju X pa zadnje čase pogosto javno graja evropske politike, ki mu niso politično všeč, na primer nemškega socialdemokratskega kanclerja Olafa Scholza in britanskega premierja Keira Starmerja. Med drugim je zahteval padec britanske vlade, naj britanski kralj razpusti britanski parlament in menjavo na čelu Reformne stranke.
Zaradi tega so se že pojavili očitki, da se Musk, ki je tesen sodelavec novoizvoljenega ameriškega predsednika Donalda Trumpa, vpleta v notranjo politiko evropskih držav.