Torek, 9. 1. 2024, 9.28
10 mesecev, 2 tedna
95. dan vojne v Izraelu
Blinken: Izrael pristal na ocenjevalno misijo ZN na severu Gaze
Izrael je pristal na misijo Združenih narodov, ki bo ocenila razmere na severu Gaze, je danes med obiskom v Tel Avivu povedal ameriški državni sekretar Antony Blinken. Kot je dejal, bo naloga misije določiti, kaj je treba storiti, da se bodo razseljeni Palestinci ob zmanjšanju intenzivnosti izraelske ofenzive lahko vrnili domov.
22.07 Članice GS ZN izražale nasprotovanje uporabi veta v varnostnem svetu pri resolucijah o Gazi
22.04 Blinken: Izrael pristal na ocenjevalno misijo ZN na severu Gaze
12.40 V izraelskem napadu na južni Libanon ubitih več borcev Hezbolaha
11.50 Izrael za danes napovedal kratko prekinitev spopadov v osrednji Gazi
9.00 Blinken v Savdski Arabiji o normalizaciji odnosov z Izraelom in prihodnosti Gaze
22.07 Članice GS ZN izražale nasprotovanje uporabi veta v varnostnem svetu pri resolucijah o Gazi
Članice Generalne skupščine ZN so na današnjem zasedanju izražale nasprotovanje uporabi veta v varnostnem svetu pri resolucijah o Gazi v zadnjem mesecu dni, kar so počele predvsem ZDA. Tudi veleposlanik Slovenije Boštjan Malovrh je izrazil obžalovanje zaradi uporabe veta in poudaril nujnost spoštovanja mednarodnega humanitarnega prava.
Predsednik Generalne skupščine ZN Dennis Francis je pozdravil resolucijo varnostnega sveta številka 2.720, sprejeto 22. decembra, ki je pozvala k varnemu, neomejenemu in povečanemu humanitarnemu dostopu pomoči do prebivalcev Gaze in oblikovanju pogojev za trajno prekinitev sovražnosti.
Sprte strani je pozval, naj v celoti uresničijo tako določila resolucije kakor tudi določila resolucije Generalne skupščine ZN, sprejete 12. decembra, ki je pozvala k prekinitvi ognja.
Današnje zasedanje Generalne skupščine ZN je posledica resolucije, sprejete po ruski invaziji na Ukrajino, ki avtomatično sproži razpravo v GS ZN takoj, ko se v Varnostnem svetu ZN uporabi veto.
Po zasedanju ni bila sprejeta nobena resolucija, ampak gre za to, da si lahko članice ZN dajo duška s kritikami na račun države, ki je uporabila veto. Uvodoma je bila to Rusija, zdaj pa so to ZDA kot zaščitnica Izraela.
Namestnik veleposlanice ZDA Robert Wood je dejal, da ZDA sodelujejo z drugimi državami v dobri veri za trdne resolucije, čeprav so se pri zadnji v varnostnem svetu vzdržale. Kljub temu pozdravljajo njeno sprejetje.
Izrazil je zaskrbljenost, ker številne države več ne omenjajo talcev, ki so jih v napadu na Izrael 7. oktobra zajeli pripadniki Hamasa. Dejal je, da si ZDA prizadevajo za njihovo vrnitev, obenem pa si prizadevajo za nov premor v spopadih med Hamasom in izraelskimi silami.
Palestinski predstavnik Rijad Mansur je dejal, da zastopa ljudi, ki jih pobijajo skupaj s celotnimi družinami, ugrabljajo, mučijo in ponižujejo. "Nobeno ljudstvo ne more trpeti takšnega nasilja, ki se mora zaustaviti," je dejal in izraelsko posredovanje v Gazi označil za vojno grozodejstvo. "Zadnjih 90 dni je vsako uro pobitih 11 Palestincev, med njimi sedem žensk in otrok," je navedel.
Izraelski veleposlanik Gilad Erdan je v nastopu s torto za eno leto starega talca Hamasa izrazil začudenje, kako lahko nekdo zahteva prekinitev ognja, ko je 136 ljudi še vedno v rokah Hamasa. "Kako moralno propadlo je to telo? Zakaj nihče ne zahteva vrnitve otroka? Kljub moralni gnilobi ZN bodo državljani Izraela ostali trdni v odločnosti, da se branijo," je dejal.
Namestnica ruskega veleposlanika Ana Jevstignejeva je v govoru napadla ZDA, da brezkompromisno ščitijo izraelsko početje v Gazi z izkoriščanjem pravice do veta. "Z zvijanjem rok in izsiljevanjem so ZDA dale Izraelu dovoljenje za pobijanje Palestincev in blagoslov za izkoreninjenje prebivalcev Gaze," je dejala.
Malovrh je poudaril, da si humanitarne organizacije, agencije ZN, zdravstveno osebje, novinarji in številne države vključno s Slovenijo prizadevajo za premirje, ki lahko edino prepreči sedanji obseg pobijanja, trpljenja in uničevanja. "Slovenija je in bo še naprej jasno obsojala teroristični napad Hamasa 7. oktobra. Globoko smo zaskrbljeni zaradi informacij o spolnem nasilju Hamasa. Ponovno ga pozivamo, naj brezpogojno izpusti vse talce," je dejal.
"Vendar pa je to, čemur smo priča v Gazi danes, groba kršitev mednarodnega prava," je povedal Malovrh in izpostavil pomanjkljivo dostavo humanitarne pomoči prebivalcem Gaze, ki poleg hrane potrebujejo zdravila, gorivo in opremo za zavetišča. "Nujno potrebno je obnoviti osnovne storitve, kot so zdravstvo, zaloge varne pitne vode in zavetišča za 1,9 milijona razseljenih oseb – skoraj toliko, kot je prebivalcev Slovenije," je dejal.
"Pozdravljamo sprejetje dveh resolucij Varnostnega sveta ZN o krizi, vendar to ni dovolj. Obžalujemo uporabo veta. Ljudje umirajo, stradajo in so brez vode," je povedal Malovrh in poudaril, da je 153 držav podprlo resolucijo GS ZN za prekinitev ognja, prav toliko, kolikor jih je lani junija glasovalo za slovensko članstvo v Varnostnem svetu ZN.
"Le skozi odgovorno in odločno ukrepanje lahko zagotovimo trajno rešitev za humanitarno katastrofo v Gazi in se podamo na pot političnega procesa, ki bo pripeljal do rešitve dveh držav," je med drugim povedal veleposlanik Slovenije pri ZN.
22.04 Blinken: Izrael pristal na ocenjevalno misijo ZN na severu Gaze
Izrael je pristal na misijo Združenih narodov, ki bo ocenila razmere na severu Gaze, je danes med obiskom v Tel Avivu povedal ameriški državni sekretar Antony Blinken. Kot je dejal, bo naloga misije določiti, kaj je treba storiti, da se bodo razseljeni Palestinci ob zmanjšanju intenzivnosti izraelske ofenzive lahko vrnili domov.
Blinken je glede vrnitve civilistov sicer poudaril, da se to ne bo moglo zgoditi čez noč zaradi "resnih infrastrukturnih in humanitarnih izzivov", poroča izraelski časnik Haaretz.
Sever Gaze, kjer stoji istoimensko mesto, v veliki meri zasedajo izraelske sile. Območje so obširno uničili obstreljevanje, kopenska ofenziva ter trajajoči spopadi med palestinskimi oboroženimi skupinami in izraelsko vojsko, civilisti pa so večinsko zapustili svoje domove in se v skladu z navodili Izraela podali proti domnevno varnejšemu jugu enklave.
Blinken je v zvezi s civilnimi žrtvami danes posredno kritiziral ravnanja Izraela, saj da so dnevne številke mrtvih v Gazi, še posebej otrok, izrazito previsoke.
Povedal je tudi, da Izrael mora biti partner palestinskim voditeljem, ki so pripravljeni voditi svoje ljudi, in da mora prenehati sprejemati ukrepe, ki spodkopavajo sposobnost Palestincev, da vladajo sami sebi, navaja francoska tiskovna agencija AFP.
Blinken se je pred tem danes sestal z izraelskim predsednikom Jicakom Hercogom, premierjem Benjaminom Netanjahujem in zunanjim ministrom Izraelom Kacem.
Od izbruha vojne v Gazi je izvedel že štiri turneje po Bližnjem vzhodu. Na tokratni je pred Izraelom obiskal tudi Savdsko Arabijo, Turčijo, Grčijo, Jordanijo, Katar in Združene arabske emirate.
12.40 V izraelskem napadu na južni Libanon ubitih več borcev Hezbolaha
V izraelskem napadu z brezpilotnim letalnikom na položaje proiranskega šiitskega gibanja Hezbolah v južnem Libanonu so bili danes ubiti najmanj trije borci gibanja, je sporočila skupina. V odziv je gibanje napadlo izraelsko oporišče na severu Izraela, vendar naj žrtev in večje škode ne bi bilo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Po navedbah Hezbolaha in libanonskih varnostnih virov je v okviru napada izraelski dron streljal na vozilo gibanja. V odziv je skupina z brezpilotnimi letalniki napadla izraelsko oporišče v kraju Safed na severu Izraela.
Po navedbah izraelskih medijev je eksplozija enega od dronov, ki ga zračna obramba ni prestregla, povzročila materialno škodo. Spletni portal katarske televizije Al Jazeera medtem navaja, da baza Safed škode ni utrpela. V odziv na napad je sicer izraelska vojska izvedla nove zračne napade na lokacije, od koder so bili droni izstreljeni.
Pred tem je Hezbolah prevzel odgovornost za raketne napade na izraelske vojaške postojanke na obmejnem območju med državama. V odziv naj bi izraelske sile obstreljevale več vasi na jugu Libanona, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Ni jasno, kdaj točno so se omenjeni raketni napadi zgodili.
IDF Spokesperson:
— Rat Bastard (@RRespawned) January 9, 2024
The IDF has attacked a launch site of unmanned aerial vehicles in southern Lebanon, targeting terror infrastructure of the Hezbollah terrorist organization in the Kila village area. pic.twitter.com/E1WwG5Wm8l
V izraelskem napadu z dronom je bil sicer v ponedeljek ubit višji vojaški poveljnik Hezbolaha Visam al Tavil, ki naj bi vodil elitno enoto gibanja, imenovano Radvan.
11.50 Izrael za danes napovedal kratko prekinitev spopadov v osrednji Gazi
Tiskovni predstavnik izraelske vojske za arabske medije Avičaj Adrae je danes zjutraj napovedal kratko in območno omejeno prekinitev spopadov v Gazi v humanitarne namene. Trajala naj bi med 9. in 13. uro po srednjeevropskem času na jugovzhodu območja Deir al Balah v osrednjem delu enklave. Število smrtnih žrtev v Gazi je medtem naraslo na 23.210.
Adrae je ob tem na omrežju X v arabščini objavil več nujnih navodil za prebivalce enklave. Zapisal je, da je bil humanitarni koridor na eni osrednjih ulic v Gazi, ulici Salah al Din, zaprt in prestavljen na ulico Al Rašid oziroma Al Bahr bližje morju.
Dodal je, da bo ta koridor za pešce in avtomobile ter izključno v smeri juga odprt med 9. in 13. uro po srednjeevropskem času, navaja britanski BBC.
Vodja palestinskega gibanja Hamas Ismail Hanija je medtem danes pozval muslimanske države, naj palestinskim borcem zagotovijo orožje, tako kot to Izraelu zagotavljajo njegove zaveznice. "Prišel je čas, da muslimanske države podprejo odpor z orožjem, saj to ni samo bitka palestinskega ljudstva," je Hanija po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočil iz Dohe.
9.00 Blinken v Savdski Arabiji o normalizaciji odnosov z Izraelom in prihodnosti Gaze
Ameriški državni sekretar Antony Blinken je v ponedeljek v okviru regionalne turneje za zmanjšanje napetosti na Bližnjem vzhodu ob obisku v Savdski Arabiji dejal, da obstaja jasen interes za normalizacijo odnosov med Izraelom in Savdsko Arabijo, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Preden je v ponedeljek zvečer odpotoval v Izrael, je Blinken dejal, da so se vsi voditelji prvih šestih držav, s katerimi se je srečal v okviru svojega diplomatskega maratona, strinjali, da bodo skupaj z ZDA prispevali k obnovi in dolgoročni stabilizaciji območja Gaze.
Blinken se je v zgodovinskem mestu Al Ula na severozahodu Savdske Arabije srečal s kronskim princem Mohamedom bin Salmanom.
Savdska Arabija je pogajanja o morebitni normalizaciji odnosov z Izraelom prekinila teden dni po začetku vojne med Izraelom in Hamasom, ki jo je sprožil napad palestinskega islamističnega gibanja na Izrael 7. oktobra lani.
Savdska Arabija ni podpisala Abrahamovih sporazumov iz leta 2020, po katerih so z Izraelom normalizirali odnose Bahrajn, Združeni arabski emirati in Maroko.
Blinken je od izbruha vojne v Gazi izvedel že štiri turneje po Bližnjem vzhodu. Na tokratni je pred Savdsko Arabijo obiskal Turčijo, Grčijo, Jordanijo, Katar in Združene arabske emirate.
Izjavil je, da med voditelji omenjenih držav obstaja široko soglasje, zlasti o tem, da morajo Izraelci živeti v miru in varnosti, da morata biti okupirani Zahodni breg in območje Gaze združena pod palestinsko upravo ter da je treba ustanoviti neodvisno palestinsko državo.
"Dogovorili smo se, da bomo sodelovali in usklajevali svoja prizadevanja za stabilizacijo in obnovo Gaze, določili politično smer za Palestince ter si prizadevali za dolgoročne mir, varnost in stabilnost," je dejal.
"Voditelji so pripravljeni sprejeti potrebne zaveze in težke odločitve za uresničitev vseh teh ciljev in te vizije za regijo," je dodal Blinken po navedbah dpa.
Tiskovni predstavnik State Departmenta Matthew Miller pa je sporočil, da sta Blinken in kronski princ govorila o prizadevanjih za zmanjšanje napetosti v regiji, kar zajema tudi napade hutijev na ladje v Rdečem morju.
Govorila sta o pomenu strateškega partnerstva med državama, Blinken pa je poudaril pomen izgradnje varnejše, cvetoče in povezane regije tudi z ustanovitvijo neodvisne palestinske države, je dodal Miller.