Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
29. 9. 2024,
6.58

Osveženo pred

1 mesec, 1 teden

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 5,10

Natisni članek

Natisni članek

poplave Alice Weidel Alexander Van der Bellen Karl Nehammer Herbert Kickl parlament skrajna desnica koalicija Avstrija volitve

Nedelja, 29. 9. 2024, 6.58

1 mesec, 1 teden

Avstrijci izvolili nov parlament

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 5,10
Kickl | Zmagovalec volitev, vodja svobodnjakov Herbert Kickl, bi se moral umakniti kot kandidat za kanclerja. V tem primeru bi se bila zdaj vladajoča ljudska stranka pripravljena pogovarjati o koaliciji s skrajno desnico. | Foto Guliverimage

Zmagovalec volitev, vodja svobodnjakov Herbert Kickl, bi se moral umakniti kot kandidat za kanclerja. V tem primeru bi se bila zdaj vladajoča ljudska stranka pripravljena pogovarjati o koaliciji s skrajno desnico.

Foto: Guliverimage

Skrajno desni svobodnjaki (FPÖ) so po prvih projekcijah zmagovalci avstrijskih parlamentarnih volitev. Osvojili so 29 odstotkov glasov in za tri odstotne točke prehiteli vladajočo ljudsko stranko (ÖVP) kanclerja Karla Nehammerja. Opozicijski socialdemokrati so prejeli 20 odstotkov glasov, v parlament so se uvrstili še liberalni Neos in Zeleni, oboji z nekaj manj kot devetimi odstotki. Volitev se je udeležilo 78 odstotkov volivcev.

Tudi ob zmagi svobodnjakov je le malo verjetno, da bodo populisti, ki so slavili že na junijskih evropskih volitvah, vodili novo vlado in prvič imeli kanclerja. V FPÖ so prvič zmagali na parlamentarnih volitvah, tokrat so glede na prejšnje volitve pridobili kar 13 odstotnih točk, a so v preteklosti že sodelovali kot manjša stranka koalicije. V zadnjih dveh desetletjih je šlo je za koalicijo z ljudsko stranko, vladali so med letoma 2000 in 2005 ter med letoma 2017 in 2019.

Herbert Kickl je kariero v stranki zgradil predvsem kot njen dolgoletni ideolog. 55-letni maratonski tekač in alpinist iz Beljaka je poklicni politik in čeprav ne velja za karizmatičnega, si je stranka pod njegovim vodstvom povrnila priljubljenost po znameniti korupcijski aferi Ibiza. | Foto: Guliverimage Herbert Kickl je kariero v stranki zgradil predvsem kot njen dolgoletni ideolog. 55-letni maratonski tekač in alpinist iz Beljaka je poklicni politik in čeprav ne velja za karizmatičnega, si je stranka pod njegovim vodstvom povrnila priljubljenost po znameniti korupcijski aferi Ibiza. Foto: Guliverimage

Zmagovalna izjava

Kickl se je v prvi izjavi volivcem zahvalil za pogum in zaupanje. "Volivci so se jasno izrekli." Za njegovo stranko to pomeni, da ne sme spreminjati stališč. Stranke, ki izključujejo sodelovanje z njim, je treba vprašati, kako gre to skupaj z demokracijo, je dejal.

Mogoča koalicija s svobodnjaki, če bi se vodja umaknil

Za ÖVP, ki je glede na prejšnje volitve izgubila 11 odstotnih točk, je načeloma mogoča koalicija s FPÖ, vendar le brez njihovega vodje Herberta Kickla v vladni ekipi, in sicer zaradi njegovih skrajnih stališč. V ljudski stranki so to zavezo ponovili tudi po objavi projekcij. "Tako je bilo včeraj in tako je danes in tudi jutri bo še vedno tako," je dejal generalni sekretar stranke Christian Stocker. Vodja stranke in dosedanji kancler Karl Nehammer pa je dejal, da morajo ugotoviti, zakaj tisti, ki zagovarjajo radikalna stališča, dobijo več glasov kot tisti, ki zastopajo sredino in razum.

ÖVP kanclerja Karla Nehammerja je glede na prejšnje volitve izgubila 11 odstotnih točk. Nehammer je po objavi izidov volitev dejal, da morajo ugotoviti, zakaj tisti, ki zagovarjajo radikalna stališča, dobijo več glasov
 kot tisti, ki zastopajo sredino in razum. | Foto: Guliverimage ÖVP kanclerja Karla Nehammerja je glede na prejšnje volitve izgubila 11 odstotnih točk. Nehammer je po objavi izidov volitev dejal, da morajo ugotoviti, zakaj tisti, ki zagovarjajo radikalna stališča, dobijo več glasov kot tisti, ki zastopajo sredino in razum. Foto: Guliverimage

Kako so razporejeni sedeži v državnem zboru?

Mediji so pred volitvami omenjali tudi možnost prve tristrankarske koalicije v zgodovini Avstrije, v kateri bi bili ljudska stranka, socialdemokrati in Neos. Glede na projekcije bi imela takšna koalicija v državnem zboru dovolj glasov za vladanje, in sicer 109 od 183 sedežev. Svobodnjaki naj bi imeli sicer 57 sedežev, ÖVP pa 51, torej bi imeli tudi ti dve stranki več kot polovico glasov, potrebnih za sestavo koalicije. Liberalni Neos naj bi jih imel 18 sedežev, Zeleni 17, socialdemokrati pa 40.

Črn dan za demokracijo

Socialdemokrati so sicer nad izidi razočarani. "To je črn dan za demokracijo," je dejal generalni sekretar stranke Klaus Seltenheim. Njihov cilj je preprečiti modro-črno koalicijo, torej koalicijo svobodnjakov in ljudske stranke.

Ustanovili so jih bivši nacisti

Med prvimi, ki so čestitali vodji svobodnjakov Kicklu, je bila vodja nemške skrajno desne Alternative za Nemčijo Alice Weidel.

Svobodnjaki, ki so jih leta 1955 ustanovili nekdanji nacisti, so že pred vzponom populizma v Evropi sooblikovali politiko v Avstriji. FPÖ je doslej sodelovala v petih vladah, nazadnje do leta 2019, ko jo je zatresla afera Ibiza. Vendar stranka nikoli doslej ni imela kanclerja.

Leta 2021 je vodenje FPÖ prevzel Herbert Kickl, ki je kariero v stranki zgradil predvsem kot njen dolgoletni ideolog. 55-letni maratonski tekač in alpinist iz Beljaka je poklicni politik in čeprav ne velja za karizmatičnega, si je stranka pod njegovim vodstvom povrnila priljubljenost.

Kickl je sicer znan po ostrem jeziku. Tako je avstrijskega predsednika Alexandra Van der Bellna označil za senilno mumijo. Medijem očita pomanjkanje objektivnosti in se zanaša predvsem na družbena omrežja. Pogosto uporablja izraze, ki spominjajo na nacistično preteklost svobodnjakov.

Zeleni poraženci, Pivski stranki ni uspelo, komunisti močnejši

Avstriji je sicer v preteklem mandatu vladala koalicija dveh strank, ljudske in Zelenih, ki sta prav tako poraženki volitev, saj sta izgubili pet odstotnih točk. Približno enak rezultat kot na prejšnjih volitvah so dosegli socialdemokrati in liberalci Neos. Kljub nekaterim napovedim štiriodstotnega praga ni uspelo preskočiti protestni Pivski stranki, ki je osvojila 2 odstotka glasov, manj od avstrijskih komunistov. Ti so prejeli 2,9 odstotka in so bistveno močnejši kot pred štirimi leti, ko so prejeli le 0,6 odstotka.

Kampanjo so zaznamovale poplave

Volilno kampanjo so zaznamovale nedavne katastrofalne poplave s smrtnimi žrtvami, v katerih je Nehammer s svojim delovanjem pridobil nekaj glasov volivcev. Zaradi ujme so kampanjo za krajši čas prekinili.

Herbert Kickl
Novice Bodo Putinovi prijatelji zavladali Avstriji?
Ne spreglejte