Ponedeljek, 5. 8. 2024, 6.22
3 mesece
Ameriški obrambni minister: Izrael lahko v primeru napada Irana računa na pomoč ZDA
Izrael lahko v primeru povračilnega napada Irana trdno računa na obrambno pomoč ameriške vojske, je v nedeljo zvečer zatrdil ameriški obrambni minister Lloyd Austin v telefonskem pogovoru z izraelskim kolegom Joavom Galantom. Zagotovil je "železno podporo" ZDA Izraelu v primeru povračilnega napada Irana, je sporočil Pentagon.
Bližnji vzhod je na robu drastičnega stopnjevanja konfliktov. Za izraelski atentat na prvega moža Hamasa v Teheranu se namreč obeta iransko maščevanje. Če bo v maščevanje Irana vključena do zob oborožena libanonska skupina Hezbolah, bo vojna, ki se je začela z brutalnim napadom Hamasa na Izrael lani, postala še veliko hujša.
Napad pričakujejo že jutri
Trije ameriški in izraelski uradniki pričakujejo, da bo Iran Izrael napadel že jutri. Voditelji Irana in Hezbolaha so obljubili maščevanje za umor najvišjega vojaškega poveljnika Hezbolaha Fuada Shukra in političnega voditelja Hamasa Ismaila Hanija.
Amerika je potrdila, da krepi svoje sile na Bližnjem vzhodu v pripravah na morebitni iranski napad na Izrael in je v regijo poslala več vojaških ladij in bojnih letal, je v petek potrdil Pentagon. Med temi silami je letalonosilka USS Abraham Lincoln s pripadajočo udarno skupino vojaških ladij in podmornic.
Austin in Galant sta po navedbah Pentagona razpravljala tudi o "premikih ameriških sil" za izboljšanje zaščite sil, krepitev obrambnih zmogljivosti Izraela in ter za odvračanje in zmanjšanje napetosti v regiji, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Pentagon je sporočil, da je Austin izrazil tudi podporo prekinitvi ognja v Gazi in dogovoru o izpustitvi preostalih talcev na območju Gaze.
Napetosti v regiji so se povečale po uboju političnega vodje palestinskega islamističnega gibanja Hamas Ismaila Hanije v Teheranu in enega najvišjih poveljnikov Hezbolaha Fuada Šukra v Bejrutu.
O napetostih na bližnjem vzhodu so razpravljali zunanji ministri članic G7
O napetostih na Bližnjem vzhodu so v nedeljo razpravljali zunanji ministri članic G7, ki so v skupni izjavi vse strani, vpletene v konflikt, pozvali, naj se izogibajo dejanjem, ki bi lahko privedla do stopnjevanja napetosti v regiji, poroča tiskovna agencija Reuters.
Državni sekretar ZDA Antony Blinken je kolegom iz G7 povedal, da bi po ocenah Washingtona Iran lahko v naslednjih 24 do 48 urah napadel Izrael. Poudaril je, da natančnega časovnega okvira napada ne pozna, a da je odziv Irana neizogiben. V luči tega je dodal, da je izvajanje pritiska na Teheran, naj omeji svoj napad, najboljši način za preprečitev vojne v regiji, poroča izraelski časnik Times of Israel.
Kot je medtem poročal časnik Washington Examiner, pa se bo ameriški predsednik Joe Biden danes zaradi naraščajočih napetosti na Bližnjem vzhodu sestal z ekipo za nacionalno varnost. Srečanja se bo udeležila tudi podpredsednica ZDA Kamala Harris. Biden naj bi o razmerah v regiji razpravljal tudi z jordanskim kraljem Abdulahom II.
Glede na nedavne grožnje Irana z napadom na Izrael ni jasno, kdaj in kako bi lahko prišlo do zagroženega maščevanja. Iransko vodstvo in libanonsko šiitsko gibanje Hezbolah, ki je njegov zaveznik, sta večkrat omenila, da naj bi se to zgodilo v "naslednjih nekaj dneh", poroča dpa.
Iran: Kaznovanje Izraela nujno za preprečevanje nadaljnje nestabilnosti
Iran si ne želi stopnjevati napetosti na Bližnjem vzhodu, a meni, da je kaznovanje Izraela nujno za preprečevanje nadaljnje nestabilnosti, je danes dejal tiskovni predstavnik iranskega zunanjega ministrstva Naser Kanani. Uboj političnega vodje Hamasa je označil za kršitev mednarodnega prava in dodal, da ima Teheran pravico braniti svojo suverenost.
Teheran ima pravico braniti svojo nacionalno varnost in suverenost, imamo pa tudi pravico disciplinirati sionistični režim in ustaviti njegove zločine, je po poročanju katarske televizije Al Jazeera še dodal Kanani.
Prizadevanja za odvrnitev od vojaškega odziva
Napetosti v regiji so bile tudi osrednja tema nedeljskega obiska jordanskega zunanjega ministra Ajmana Safadija v Teheranu. Kot poroča nemška tiskovna agencija dpa, so se pojavila ugibanja, da je Safadi med obiskom Iranu predal obljube ZDA in nekaterih arabskih držav, s katerimi te želijo Teheran odvrniti od vojaškega odziva.
ZDA naj bi v zameno nadaljevale pogovore o oživitvi jedrskega sporazuma iz leta 2015, kar bi vodilo do odprave sankcij proti Iranu. Jordanija in Egipt pa naj bi Teheranu v zameno obljubile normalizacijo dvostranskih odnosov. Omenjene ponudbe bi lahko bile za Iran zelo donosne, zlasti zaradi gospodarske krize, ki v državi traja že skoraj šest let.