Nedelja, 21. 10. 2018, 12.01
6 let
Pri odpravljanju ušivosti imajo ključno vlogo starši
Skoraj ni staršev, ki se ne bi srečali z nadlogo pojava naglavnih uši pri otrocih. Nekoč so menili, da je ušivost povezana s slabimi higienskimi navadami, a to ne drži, saj gredo uši celo pogosteje na čistejše lasišče. Pri preprečevanju in odstranjevanju pa imajo ključno vlogo starši.
Ušivost se med otroki običajno poveča takoj po začetku šolskega leta ter po vrnitvi z različnih obšolskih dejavnosti, ko so stiki med otroki tesnejši. Tako septembra v izobraževalnih ustanovah ni manjkalo obvestil o pojavu ušivosti.
Najpogostejše so naglavne uši, ki ne prenašajo bolezni, s svojimi izločki pa povzročajo neprijetno srbenje.
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) opozarjajo, da imajo pri preprečevanju in odpravljanju ušivosti ključno vlogo starši. Tega ne morejo nadomestiti vzgojiteljice, učiteljice ali zdravstveno osebje.
"Zaposleni v vzgojno-izobraževalnih zavodih niso dolžni pregledovati lasišča, niti izvajati razuševanja," so zapisali na NIJZ.
So pa po nekaterih vrtcih ob začetku šolskega leta starši dobili v podpis, da soglašajo, da vzgojiteljica otrokom lahko pregleda lasišče, po šolah pa, da sploh sme obveščati o pojavu uši v oddelku.
Kaj lahko storijo v vrtcu ali šoli
Če vzgojitelji ali učitelji pri otrocih opazijo uši v lasišču, morajo starše še isti dan obvestiti, naj takoj izvedejo razuševanje. To sicer ne sme biti razlog, da pokličejo starše, naj predčasno pridejo po otroka, kot to storijo ob na primer pojavu vročine ali driske.
Prav tako pojav uši pri otroku ne sme biti razlog, da ga starši ne bi smeli pripeljati v vrtec ali šolo.
So pa v šolah in vrtcih dolžni o pojavu uši obvestiti druge starše otrok, pri tem pa se nikakor ne sme javno izpostavljati otroka, ki ima uši, in ga s tem stigmatizirati, opozarjajo na NIJZ.
Če starši ne upoštevajo navodil
Starši, ki ne sodelujejo pri odpravljanju ušivosti, vodstvo šole ali vrtca lahko povabi na individualni razgovor, kjer jim poskuša razložiti pomen odpravljanja uši.
NIJZ staršem priporoča, naj:
- tedensko pregledujejo otrokovo lasišče,
- če se v vrtcu oziroma šoli pojavijo uši, lasišče pregledujejo dnevno,
- sredstev za razuševanje ne uporabljajo preventivno,
- v primeru pojava uši pri otroku izvedejo razuševanje.
1