Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
28. 7. 2023,
21.10

Osveženo pred

1 leto, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,23

Natisni članek

Natisni članek

Volodimir Zelenski Ukrajina božič

Petek, 28. 7. 2023, 21.10

1 leto, 5 mesecev

Ukrajina je spremenila dan praznovanja božiča

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,23
Praznovanje božiča v Ukrajini | Foto Guliverimage

Foto: Guliverimage

Ukrajina bo v skladu z zakonom, ki ga je danes podpisal ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, božič odslej praznovala 25. decembra namesto 7. januarja, kot je veljalo doslej. Odločitev je zadnja v vrsti potez, ki jih je Kijev sprejel s ciljem odmika od Moskve po ruski invaziji na Ukrajino.

"Ukrajinci so že dolgo podvrženi ruski ideologiji na skoraj vseh področjih življenja, vključno z julijanskim koledarjem in praznovanjem božiča 7. januarja," piše v obrazložitvi besedila, ki so ga poslanci izglasovali sredi tega meseca.

V besedilu tudi piše, da "se nadaljuje močan preporod ukrajinskega naroda. Stalen boj za lastno identiteto pripomore k zavedanju in želji vsakega Ukrajinca, da živi svoje življenje, s svojo tradicijo in svojimi prazniki", povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Premik datuma praznovanja božiča je zadnji v vrsti potez, ki jih je Ukrajina sprejela v zadnjih letih, da bi se oddaljila od Moskve, vključno s preimenovanjem ulic in mest, ki spominjajo na sovjetsko obdobje.

Sprejeti zakon tako odraža krhanje rusko-ukrajinskih vezi, tudi med cerkvama v Kijevu in Moskvi, k čemur je dodatno pripomogla ruska invazija na Ukrajino februarja lani.

V Ukrajini so v skladu z odločitvijo ukrajinske pravoslavne cerkve verniki božič lani prvič lahko praznovali 25. decembra. Pravoslavni Ukrajinci so sicer doslej tradicionalno sledili julijanskemu koledarju in božič praznovali 7. januarja.

Pravoslavna cerkev Ukrajine v trenutni obliki obstaja štiri leta. Leta 2018 sta se dve ukrajinski pravoslavni cerkvi kot tudi del pripadnikov cerkve Moskovskega patriarhata odcepili od Moskve ter se združili v novo pravoslavno cerkev, katere avtokefalnost je priznal ekumenski patriarh Bartolomej I.

Tri mesece po začetku invazije je še Ukrajinska pravoslavna cerkev Moskovskega patriarhata pretrgala vezi z rusko pravoslavno cerkvijo in razglasila "popolno samostojnost in neodvisnost" od Moskve, saj se ne strinja s stališčem moskovskega patriarha Kirila glede vojne v Ukrajini.

Vladimir Putin
Novice Putin: Proučujemo afriške predloge za končanje konflikta v Ukrajini
Jevgenij Prigožin
Novice Šefa Wagnerja opazili v Sankt Peterburgu
Reka Oskil
Novice To je ukrajinska reka, do katere se želijo prebiti Rusi
Vladimir Putin
Novice Poročila o pomembnem preboju na južni fronti
ruska mornarica, rakete
Novice Rusija: Ukrajinci so napadli našo črnomorsko floto, vendar ...
Shaman
Novice Kdo je svetlolasec, ki ga je vzljubil Vladimir Putin
evakuacija Ukrajinci
Novice Znan podatek o številu Ukrajincev, ki so se priselili v Slovenijo
Ne spreglejte