Petek, 21. 6. 2024, 10.11
4 mesece, 2 tedna
Sluzenje morja: potrebujemo nekaj poštenih neviht
Slovensko morje in ves severni Jadran je preplavila sluz. Razlog je porušeno ravnovesje v morju, pravijo strokovnjaki, svoje so prispevali visoke temperature in odsotnost močnejšega vetra ter tudi nizka slanost morja in trdi delci, ki jih prinesejo reke in saharski pesek.
Čeprav je sluzenje naraven pojav – rastlinski plankton, če ima za to prave pogoje, izloča velike količine organskih snovi – povzroča velike skrbi tako biologom kot turističnim delavcem in ribičem.
Piranski mandrac je okupirala sluz. @PrimorskeNovice pic.twitter.com/YFq9PZK0Ot
— Sonja Ribolica (@Sonja_Ribolica) June 15, 2024
Ribičem je sluzenje tako odneslo velik del ulova, saj so mreže obtežene in zapackane. Biologom sive lase povzroča skrb, saj bi sluz in pomanjkanje kisika lahko imela hudo negativen vpliv na podvodni živelj. Dihanje počasi premikajočih se in na dnu pritrjenih živali je oteženo, bati se je množičnega pomora podvodnih organizmov. Zaskrbljeni so tudi turistični delavci, saj pogled na sluz ni prijeten, čeprav sluz sama po sebi plavalcem ni nevarna, lahko pa draži kožo.
Po izkušnjah biologov bi pomagalo nekaj večjih neviht in burja, a meterorološke napovedi skorajšnje tovrstne odrešitve ne predvidevajo.
Poročila o sluzenju segajo že nekaj stoletij nazaj, pojav pa z nekajletnimi premori intenzivneje opažamo vse od konca 80. let prejšnjega stoletja dalje.