Četrtek, 9. 1. 2025, 8.34
4 ure, 45 minut
Odziv Agencije za energijo: Gre za nedopusten politični pritisk #video
Zgodba o novi metodologiji obračuna omrežnine, ki javnost zaposluje tudi zaradi spora med vlado in Agencijo za energijo, se nadaljuje. Minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer in direktor Elesa Aleksander Mervar sta predstavila predloge za spremembo metodologije. Minister je tudi napovedal, da bo vlada razrešila še preostale člane sveta agencije in si prizadevala za spremembo sistema obračunavanja omrežnine. Analizo dejanskih podatkov glede porabe različnih skupin odjemalcev - pred uvedbo spremembe metodologije so uporabljali simulacije - bodo objavili v prihodnjem tednu, napoveduje Mervar. Na Agenciji za energijo so v obsežnem odzivu na današnje izjave zapisali, da napovedane razrešitve treh članov sveta pomenijo nedopusten politični pritisk na regulatorja, saj da je reforma omrežnine strokovno utemeljena. Medtem dogajanje glede omrežnin v Sloveniji preučujejo tudi v Bruslju.
Vlada je vodstvo Agencije za energijo tik pred božičnimi prazniki pozvala, da zaradi nezadovoljstva med posamezniki in podjetji spričo močnega dviga stroška omrežnine ob novembrskem prehodu iz osemmesečne nižje v štirimesečno višjo sezono s februarjem uvede stari sistem obračunavanja omrežnine, ki je veljal do 30. septembra lani. Za takšen korak je vodstvu agencije dala čas do srede.
Več sta o možnih spremembah danes povedala minister Bojan Kumer in direktor sistemskega operaterja elektroenergetskega omrežja Eles Aleksander Mervar. Prav Eles je v sredo objavil izsledke svoje analize, v kateri je ugotovil, da ureditev petih časovnih blokov ne ustreza več povsem obremenjenosti v sistemu.
"Ta metodologija prinaša dodatne finančne obremenitve ki delujejo kaznovalno do tistih, ki so vložili svoja sredstva v trajnostno pridobivanje energije in ki jih je država leta nagovarjala k prehodu v uporabo čistih tehnologij," je dejal minister Kumer.
Spremembe tarifnih blokov so za odjemalce prezapletene, dodaja Kumer, Agencija za energijo jih tudi ni ustrezno informirala. Metodologija je prinesla veliko nezadovoljstva in ponekod povzročila ekscesne dvige stroškov električne energije. Glede slednjega se kot najbolj smiselna kaže možnost, da bi odjemalce v visoki sezoni delno ali v celoti oprostili plačila stroška za moč za najdražji časovni blok, je dejal minister.
Vlada vztraja, da je treba čimprej pristopiti k spremembam metodologije, čeprav se zaveda svojih omejitev pri pristojnostih. Potem ko sta prejšnji teden odstopila dva člana sveta Agencije za energijo, je resorni minister Kumer dejal, da namerava vlada predlagati razrešitev treh članov sveta Agencije za energijo, ki po vladnem pozivu niso odstopili sami.
Poslanska skupina Svoboda je napovedala pripravo zakona, ki bo naslovil anomalije omrežninskega sistema. "Želimo, da ne bo takšnih nejasnosti, ko prebivalstvo ne ve, kakšno ceno elektrike lahko pričakuje, ko ne more spremljati porabe in se odločati o porabi elektrike," je dejala vodja poslanske skupine Nataša Avšič Bogovič.
Po predlogu o razrešitvi treh članov sveta Agencije za energijo s strani vlade bo državni zbor nato odločal o predlogu za razrešitev in o predlogu za imenovanje novih članov. Od novega sveta agencije pričakujejo več modrosti in strokovnosti pri sprejemu nove metodologije, njeno modernizacijo in to, da bo slonela na aktualnih podatkih in ne iz leta 2019 kot sedanja, ki ni upoštevala velikih sprememb na področju energetike in številnih virov obnovljive energije, na novo vključenih v energetski sistem.
Zatrdila je, da bodo zakon pripravljali na podlagi številk, z njegovo pripravo pa bodo pohiteli. Anomalije, ki so se pokazale, bodo analizirali v celoti, saj po besedah Avšič Bogovič uporabniki ne smejo biti kaznovani zaradi slabega omrežninskega sistema.
Poslanec Svobode Miroslav Gregorič je ocenil, da je pri novi omrežnini vse narobe in da takšne nima nobena država v Evropi. Formule za izračun, pravi, so netransparentne in brez obrazložitev uteži.
Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo ocenjuje, da metodologija za obračun omrežnin ni skladna s strateškimi cilji države na področju čistega prehoda, niti z nekaterimi evropskimi direktivami, niti s priporočili evropske Agencije za sodelovanje energetskih regulatorjev (Acer).
"Naš cilj je zagotoviti sistem, ki bo podpiral čiste energije in trajnostne načine pridobivanja energije," poudarja Kumer.
Namesto petih le trije bloki
Spremembe tarifnih blokov so za odjemalce prezapletene, opozarja minister Kumer. "Nova metodologija prinašajo enake prihodke kot prej. Slovenija ima v EU po stari metodologiji eno najnižjih cen elektrike. Reformo omrežnine podpriram in vsak naj jo plača v skladu s svojo porabo, je poudaril Aleksander Mervar.
"Kolegom sem naročil, da naredimo analizo pravilnosti časovnih blokov. Ugotovitve so bile, da ti časovni bloki ne odražajo dejanskega stanja in ne upoštevajo množične implementacije sončnih elektrarn v zadnjih nekaj letih," je dodal Mervar.
Eles predlaga, da bi bilo med delavniki smiselno uvesti tri bloke v delovnikih, za dela proste dni bi uvedli dva časovna bloka, nekatere prilagoditve bi veljale v višji sezoni. V prehodnem obdobju s stališča tarif pa po Elesovi oceni tudi ni smiselno razlikovati med višjo in nižjo sezono.
"Sedaj imamo realne podatke, prej smo delali po simulacijah. Pred prazniki smo analizirali največje odjemalce na srednji napetosti, visoki napetosti in posamezne skupine gospodinjskih odjemalcev, ki so vsaj tri. To analizo bomo objavili v prihodnjem tednu," je napovedal Mervar.
Na agenciji tudi po vladnem pozivu vztrajajo pri novi metodologiji obračunavanja, so pa izrazili pripravljenost na njene nadgradnje in spremembe glede na stanje v elektroenergetskem omrežju.
Poziv Agenciji plod strokovne presoje?
Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je v sredo zagotovilo, da vladni poziv agenciji ni političen manever, ampak temelji na strokovni presoji, da obstoječa metodologija ne podpira naložb v zelene tehnologije in ne zagotavlja ustreznega prehodnega obdobja za poslovne odjemalce. Trenutna metodologija naj tudi ne bi bila skladna z državnimi strategijami in nekaterimi evropskimi direktivami.
Vlada bi medtem lahko po informacijah nekaterih medijev sprejela določene kadrovske sklepe, povezane z svetom Agencije za energijo. Člane sveta je namreč decembra pozvala k odstopu. Pozivu sta sledila dva člana, trije pa vztrajajo. Svet agencije, ki bi po zakonu moral biti šestčlanski, tako trenutno ni sklepčen, pristojno ministrstvo že išče nove kandidate za člane.
Sprememba se je zgodila prehitro
"Strokovni dialog je bil vzpostavljen in je potekal vseskozi. Ključni del pa je bilo postavljanje tarif, pri čemer je regulator vseskozi obljubljal transparentnost in jasnost pri uvajanju nove metodologije. Regulator pa si je vzel pretesno časovno obdobje za informiranje, kot tudi ni upošteval načela postopnosti," je dejal Kumer v zvezi z očitki o slabi komunikaciji med vlado in regulatorjem. Vlada si ne more privoščiti zamud pri izvajanju strateškega energetskega načrta, je še dodal Kumer.
"Vrnitev na stari način obračunavanja že v februarju, kot je predlagala vlada, je nemogoča. Potrebnega bi bilo vsaj pol leta, medtem ko je spremembo časovnih blokov in tarif mogoče uvesti takoj," je poudaril Mervar, minister Kumer pa dodal, da so zahtevali prilagoditve obstoječe metodologije.
"Objava tarif dva meseca pred uvedbo tako kompleksne reforme, ni ustrezen način uvajanja sprememb," priznava Kumer.
Na koncu je direktor Elesa še spomnil, da s 1. marcem prehajamo na obdobje nizke sezone, ko bodo tudi računi za električno energijo bistveno nižji.
Agencija: Razrešitev sveta agencije je politični poseg
Napoved razrešitve članov sveta Agencije za energijo, ki kljub vladnemu pozivu niso odstopili, pomeni nedopusten politični pritisk na regulatorja, pravi direktorica agencije Duška Godina. Še vedno zagovarja strokovnost novega sistema omrežnine, vključno z dvema sezonama in opredelitvijo tarif, saj se s tem upošteva konične obremenitve omrežja.
Godina je v odzivu na današnjo novinarsko konferenco Kumra in Mervarja zapisala, da so sklepi vlade s 23. decembra lani - s katerimi ta med drugim poziva k vzpostavitvi starega sistema omrežnine in k odstopu članov sveta agencije - neposreden poskus vplivanja na odločanje neodvisnega regulatornega organa.
Sklepi so tudi vsebinsko nesprejemljivi, saj skušajo doseči, da bi agencija upoštevala tržne interese, kar evropska direktiva izrecno prepoveduje. Stari sistem omrežnine je namreč energetsko intenzivnim podjetjem in proizvajalcem električne energije nalagal nesorazmerno majhen del stroškov omrežja, poudarja Godina.
Vrnitev na stari način obračuna bi pomenil neenakopravno obravnavo
"Z vrnitvijo starega načina obračuna omrežnine bi dopustili nedopustno socializacijo stroškov uporabe omrežja in odjemalce neenakopravno obravnavali," pravi.
Ob tem opozarja na nelogičnost in neizvedljivost sklepov vlade, saj z odstopom dveh članov sveta agencije, ki lahko edini znova uveljavi stari sistem omrežnine, ni sklepčen, hkrati pa vlada poziva k spreminjanju akta o omrežnini, ki naj bi bil razveljavljen.
Agencija sicer pozdravlja strokovne predloge morebitnih popravkov in sprememb metodologije, a opozarja, da jih bo lahko svet agencije obravnaval šele, ko bo znova sklepčen.
Poziv vladi k imenovanju novih članov sveta
Vlado poziva, naj DZ nemudoma predlaga tri nove strokovno neodvisne člane sveta ter naj preneha z izvajanjem političnega pritiska na regulatorja, "tudi če se to maskira v strokovne analize".
Napovedani predlog razrešitve treh članov sveta agencije, ki niso odstopili, je po njenem mnenju "eklatanten dokaz nedopustnega političnega pritiska oblasti na regulatorja, ki mu v zgodovini Slovenije še nismo bili priča".
Analiza družbe Eles - ki predlaga zmanjšanje števila časovnih blokov s pet na tri, začasno ukinitev zimske in poletne sezone ter določanje dogovorjene moči na podlagi več vrhuncev porabe - po mnenju direktorice agencije ni ustrezna, saj da temelji na povprečni obremenitvi omrežja, ne pa na koničnih obremenitvah. To pa vodi do napačnih zaključkov, da sezonsko razlikovanje ni potrebno.
Godina: Sezoni naj ostaneta
Agencija je preliminarno analizirala tudi zadnje razpoložljive podatke, za leto 2024, in ta analiza "dejansko prvič nakazuje potrebo po določenih prilagoditvah časovnega razlikovanja zaradi spremenjenega stanja v omrežju, kar lahko pripelje do sprememb pri časovnih blokih", še vedno pa "zelo nazorno izkazuje potrebo po ohranitvi sezon", je navedla Godina.
Ponovila je, da je narava metodologije dinamična, da zasleduje stanje v omrežju in da so zato posodobitve časovnih blokov popolnoma naravna pot.
Mervarjevo nestrinjanje z razmerjem med tarifnimi postavkami za energijo in moč, kot so določene za industrijo in lastnike sončnih elektrarn, ne temeljijo na niti enem strokovnem argumentu, trdi Godina. Dodaja, da pa tarife, kot jih je določila agencija, temeljijo na poglobljenem strokovnem delu in analizah ter upoštevajo evropsko zakonodajo in usmeritve Acerja.
Na razmerja pri tarifah - visoke tarife za energijo pri negospodinjskih odjemalcih ter visoke tarife za moč oz. nizke tarife za preneseno električno energijo pri gospodinjskih odjemalcih - vplivajo predvsem doprinosi posameznih skupin odjemalcev h koničnim obremenitvam, ki povzročajo dodatne stroške omrežja, ter enakomerna razdelitev stroškov sistemskih storitev na porabniške skupine, poudarja.
Poskus priviligiranja interesnih skupin?
"Kritika določitvi tarif ter razmerju med tarifno postavko za energijo in tarifno postavko za moč zelo odkrito zagovarja povrnitev stroškov določenega dela industrije in lastnikov sončnih elektrarn na vrednost po stari metodologiji in zato predstavlja še enega izmed očitnih poizkusov vlade, da zagotovi boljši položaj posameznih interesnih skupin, ki so bile že ves čas neupravičeno privilegirane in pri tem zelo očitno spregleda položaj ostalih odjemalcev," je kritična Godina.
Eles, ki je po njenih besedah kot kombinirani sistemski operater sicer kompetentna institucija za podajo strokovnih predlogov, se v javni obravnavi ni opredeljeval do tarif ali časovnih blokov, je imel pa za to možnost, pravi Godina.
Je pa v javni obravnavi na primer družba Gen-I predlagala ukinitev sezon in drugačne časovne bloke, a je agencija predlog zavrnila, saj da ni upošteval stanja v omrežju in načel, ki jih mora regulator upoštevati, ampak je zasledoval poslovne modele dobavitelja in ohranjanja položaja obstoječih odjemalcev s sončnimi elektrarnami. Tudi predlog Gospodarske zbornice Slovenije, ki je prek resornega ministrstva zahtevala spremembo časovnih blokov, ki bi bili prilagojeni gospodarstvu, ni upošteval stanja v omrežju, poudarja Godina.
Odzvala se je tudi na trditve ministra, da so bile odločitve glede omrežnine na svetu agencije sprejete s preglasovanjem. Pravi, da so bili novi omrežninski sistem in tudi vse njegove vsebinske spremembe na svetu agencije sprejeti soglasno, s tremi glasovi proti dvema pa da sta bili sprejeti le prestavitvi uvedbe novega sistema, najprej s 1. marca na 1. julij in nato na 1. oktober lani.
Dogajanje preučujejo tudi v Bruslju
Evropska komisija je na tekočem z dogajanjem v Sloveniji glede metodologije obračunavanja omrežnine in nastale razmere proučuje, so sporočili iz Bruslja. Izpostavili so vlogo neodvisnih regulatorjev na tem področju in napovedali, da bodo tesno sodelovali s pristojnimi organi, da bi zagotovili spoštovanje zakonodaje EU.
V Evropski komisiji so tako spomnili, da je splošno načelo evropske energetske zakonodaje, da je določanje omrežnine pristojnost neodvisnih regulatorjev.
Bolj izrecni so bili v Agenciji za sodelovanje energetskih regulatorjev (Acer) s sedežem v Ljubljani. Kot so zapisali, so seznanjeni s političnimi pritiski na Agencijo za energijo glede reforme metodologije obračunavanja omrežnine.
"V EU velja načelo neodvisnosti nacionalnih energetskih regulatorjev od kateregakoli političnega organa ali interesne skupine pri njihovem odločanju. To zagotavlja nepristranskost regulatornih odločitev," so izpostavili.