Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
28. 10. 2011,
15.20

Osveženo pred

6 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Jernej Pikalo Igor Lukšič

Petek, 28. 10. 2011, 15.20

6 let, 1 mesec

S prenovo državljanske vzgoje do boljšega razumevanja države

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Na ministrstvu za šolstvo so predstavili rezultate projekta Državljan(stvo) v novi dobi: državljanska vzgoja za multikulturni in globaliziran svet.

"Namen je izboljšati državljansko vzgojo, povezati človeške, finančne in druge resurse, da lahko več dobimo za isti denar," pravi vodja projekta Jernej Pikalo.

Državljansko znanje slovenskih učencev se naj bi v zadnjih desetih letih izboljšalo Minister za šolstvo, ki opravlja tekoče posle, Igor Lukšič je dejal, da uvedba obveznega in specializiranega predmeta državljanske vzgoje (državljanska in domovinska vzgoje ter etika) v osnovni šoli kaže nekatere pozitivne trende razvoja državljanske vzgoje v Sloveniji. Nedavne mednarodno-primerjalne študije namreč kažejo, da se je državljansko znanje slovenskih učencev v zadnjih desetih letih izboljšalo, a kljub temu ostaja zgolj rahlo nad evropskim in mednarodnim povprečjem.

V želji po nadaljevanju pozitivnega trenda in odpravi nekaterih pomanjkljivosti ter slabosti slovenske državljanske vzgoje, je bila v okviru zadnjega sklopa projekta Državljan(stvo) v novi dobi oblikovana strategija razvoja državljanske vzgoje.

Projekt financirata Evropski socialni sklad in šolsko ministrstvo Kot je pojasnil vodja projekta Jernej Pikalo, gre za projekt, ki je potekal 18 mesecev in ga financirata Evropski socialni sklad in šolsko ministrstvo. V projektu so poleg Fakultete za družbene vede sodelovale še Filozofska fakulteta, Pedagoški inštitut in cela vrsta drugih nevladnih organizacij.

Želeli so prenoviti vsebine državljanske vzgoje z globalno, mednarodno dimenzijo "S projektom smo želeli prenoviti vsebine državljanske vzgoje z globalno, mednarodno dimenzijo, da bi imele več politoloških vsebin oziroma govorimo o politični pismenosti. Na analitični ravni smo naredili celo vrsto raziskav, ki so nam potem služile za priporočila ministrstvom in drugim," je poudaril Pikalo.

Predlagajo ustanovitev centra za demokratično državljanstvo Tako predlagajo ustanovitev skupne (koordinacijske) platforme za državljansko vzgojo oz. centra za demokratično državljanstvo, ki bi bil neodvisen in bi ga zelo verjetno ustanovil državni zbor. Center bi po besedah Pikala deloval v korist državljanov, ukvarjal bi se s formalnimi in neformalnimi vidiki državljanske vzgoje. "Tak center bi bil neko presečišče znanstvenih prizadevanj za državljansko vzgojo, in obenem bi izvajal usposabljanja za učitelje, jih opremil z gradivom za vsakodnevno uporabo v razredu, kar je najdragocenejše," je še pristavil Pikalo.

Ne spreglejte