Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
12. 9. 2023,
7.22

Osveženo pred

1 leto, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,31

Natisni članek

Natisni članek

družinska medicina Robert Golob Erik Brecelj Slovenija Ministrstvo za zdravje medicinske sestre ambulanta Rok Ravnikar specialist zdravnik zdravstvo

Torek, 12. 9. 2023, 7.22

1 leto, 2 meseca

Ravnikar: Predvidena kadrovska krepitev ekip družinskih ambulant dobrodošla

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,31
Rok Ravnikar | Foto Matej Leskovšek

Foto: Matej Leskovšek

V usmeritvah ministrstva za zdravje za prihodnji dve leti napovedana kadrovska krepitev ambulant družinske medicine je dobrodošla, a družinskih zdravnikov v Sloveniji še vedno primanjkuje, je poudaril družinski zdravnik in tudi predsednik odbora za osnovno zdravstvo pri Zdravniški zbornici Slovenije Rok Ravnikar.

Ministrstvo je nedavno pripravilo usmeritve oziroma smernice zdravstvene politike za leti 2024 in 2025. Dokument javnosti uradno še ni bil predstavljen, ga je pa STA pridobila neuradno.

Usmeritve do 1. junija prihodnje leto predvidevajo pripravo časovnega načrta prenove ambulant družinske medicine. Ekipo posamezne ambulante bi po novem sestavljal specialist družinske medicine, diplomirana medicinska sestra, srednja medicinska sestra, za polovični delovni čas pa tudi administrativno-tehnični delavec.

Krepitev ambulant družinske medicine Rok Ravnikar sicer pozdravlja in jo glede na količino dela v ambulantah označuje za dobrodošlo. "Nevarnost pa je, da si bodo to nekateri razlagali, da potem ne potrebujemo družinskih zdravnikov, ker bodo nekateri drugi opravljali delo družinskega zdravnika, kar pa ne drži," je ob tem opozoril.

Tudi v Zbornici zdravstvene in babiške nege Slovenije podpirajo krepitev ambulant družinske medicine, ki je predvidena. Predlagajo pa, da bi v splošnih ambulantah poleg srednje medicinske sestre delovali dve diplomirani medicinski sestri, in ne ena, kot predvideva ministrstvo.

Družinski zdravniki potrebujejo več časa za strokovno delo

Dodaten kader bo po njegovi oceni prinesel razbremenitve, zaradi katerih bodo imeli družinski zdravniki nekaj dodatnega časa za bolj strokovno delo. A ob razbremenitvah dokument zdravnikom napoveduje povečanje glavarinskih količnikov, torej še več pacientov. "Rezultat je lahko kvečjemu enak kot zdaj, verjetno pa še slabši," je opozoril Ravnikar.

Prepričan je, da bi bilo treba najprej analizirati, koliko ekipe družinskih ambulant zmorejo, na podlagi tega pa določiti, koliko ekip potrebujemo na primarni ravni. Po trenutni oceni namreč primanjkuje 150 družinskih zdravnikov.

zdravnik
Novice Dodatno mesto za specializante družinske medicine

Ni preveč napotnic, ampak premalo ambulant

Ob pomanjkanju medicinskih sester, kar bi lahko oviralo predvideno krepitev družinskih ambulant, kjer ministrstvo predvideva več diplomiranih medicinskih sester, Ravnikar izpostavlja tudi premajhno fleksibilnost dela v družinskih ambulantah in vprašanje kompetenc različnih delavcev v zdravstvu. "V praksi se dogaja, da imamo ogromno sodelavcev, ki zdaj bolj učinkovito nosijo delo zdravniku na mizo, nimamo pa takih sodelavcev, da bi neko delo samostojno opravili in s tem zmanjšali kupe na zdravnikovi mizi," je ponazoril.

Iz usmeritev ministrstva po Ravnikarjevih besedah izhaja tudi, da družinski zdravniki ne znajo napotovati bolnikov na druge ravni zdravstva. "Nihče ne sprejme, da so potrebe tako narasle in da je ozko grlo premajhno število ambulant in obravnav, ampak se rešitev išče v manjšem napotovanju," je poudaril.

Spremembe v urgentnih centrih?

Tudi v predvideni ukinitvi napotnic stopnje zelo hitro ne vidi razlike za bolnike in zdravnike. Še vedno bo v sistemu enako število zdravnikov in bolnikov, le statistično se bodo številke popravile tako, da bo manj ljudi čakalo nedopustno dolgo, je ocenil. Smisel vidi v ločevanju napotnic na nujne, vse druge pa da bi nato zdravniki specialisti triažirali.

Dokument ministrstva so prejšnji teden potrdili tudi člani strateškega sveta za zdravstvo, ki deluje pri premierju in začasnemu ministru za zdravje Robertu Golobu. Ob tem so člani po poročanju Radia Slovenija sprejeli predlog, naj se v delovanje urgentnih centrov vključijo vsi zdravniki z licenco, ki delujejo v posamezni regiji. Spremembe bodo pilotno skušali vpeljati v severnoprimorski regiji. Predsednik strateškega sveta Erik Brecelj računa na sodelovanje županov.

Ljubljanski župan Zoran Janković je na današnji novinarski konferenci na vprašanje glede predvidenega vključevanja vseh zdravnikov z licenco v urgentne službe pojasnil, da so v Ljubljani vse koncesionarje pred enim letom pozvali k obveznemu dežuranju, razen z zakonom predvidenih izjem. V tistem času nista dežurala dva koncesionarja, a sta kasneje začela sodelovati v urgentni službi Zdravstvenega doma Ljubljana. Na tako imenovane čiste zasebnike, ki delujejo v Mestni občini Ljubljana, pa občina po županovih besedah ne more vplivati.

UKC Ljubljana
Novice Rekorder med zdravniki ima 61 dni letnega dopusta
zdr
Novice Tako bi zdravniki družinske medicine rešili težave v družinski medicini
Čakalnica
Novice "V zdravstvu je tako hudo, da se ravnamo tudi po načelih množične nesreče"
Novice Zdravnik svari kolege: Da ne bodo pacientov zato obdelovali na kakšni drugi mizi #video
Ne spreglejte