Četrtek, 17. 7. 2025, 6.58
34 minut
Prevaranti izkoriščajo sočutje: z izmišljeno zgodbo o bolni deklici zbirajo denar

Na Facebooku se je znova pojavila pretresljiva, a žal popolnoma izmišljena zgodba o hudo bolni deklici, ki naj bi potrebovala nujno finančno pomoč. Objava, ki čustveno nagovarja ljudi k donaciji denarja, je v resnici delo spletnih prevarantov, ki brez sramu izkoriščajo dobroto in sočutje ljudi. Oglasili so se v UKC Ljubljana in sporočili, da omenjene deklice pri njih ne zdravijo. Na prevaro so opozorili tudi v Društvu Viljem Julijan.
Stran na družbenem omrežju se imenuje Lara še vedno sanja. Profil se deli v različnih skupinah, kjer je ogromno odziva, prav tako je objavo s pozivom na pomoč delilo že več kot tisoč uporabnikov. Na naša vprašanja ne odgovarjajo.
V organizaciji Varni na internetu opozarjajo, da gre za še eno v vrsti prevar, kjer se goljufi pretvarjajo, da zbirajo denar za zdravljenje otrok ali drugih ranljivih skupin. Tokrat so brez zadržkov posegli po izmišljeni zgodbi o bolnem otroku in z lažno identiteto prek Facebooka nagovarjali uporabnike, naj donirajo denar.
UKC Ljubljana: Pri nas se ta deklica ne zdravi
Kot so sporočili s Pediatrične klinike UKC Ljubljana, kjer se v Sloveniji edino zdravijo otroci z rakom, takega otroka niso nikoli obravnavali, niti ne poznajo družine, fotografije pa niso bile posnete pri njih. Zadevo so pregledali tudi pri Nacionalnem odzivnem centru za kibernetsko varnost SI-CERT in potrdili, da gre za spletno prevaro, zaradi katere je bila podana prijava na policijo.
Javnost opozarjajo, naj na takšne objave ne naseda. V Sloveniji so onkološki bolniki deležni sodobnega zdravljenja, v redkih primerih zdravljenja v tujini pa vse stroške krije ZZZS.
Društvo Viljem Julijan opozarja: "Gre za podlo spletno goljufijo"
V Društvu Viljem Julijan so ob pojavu lažne strani na Facebooku, kjer naj bi se zbirale donacije za domnevno hudo bolno deklico, izrazili ogorčenje. Kot je povedal predsednik društva Nejc Jelen, gre prvič v Sloveniji za primer, kjer naj bi bila za pridobivanje denarja zlorabljena izmišljena zgodba o bolnem otroku. Ob tem opozarja javnost na previdnost pri spletnem doniranju, še posebej kadar zbiranja ne organizirajo preverjena slovenska humanitarna društva.
V društvu so hitro posumili, da gre za prevaro – objave na strani namreč vodijo na sumljivo tujo spletno platformo, ki zahteva popolne podatke bančne kartice. S stranjo ni bilo mogoče vzpostaviti stika, komentarji z opozorili o morebitni goljufiji so bili brisani, podatkov o starših deklice pa ni bilo nikjer. Dodatno so ugotovili, da je bila spletna stran registrirana šele novembra 2024, enaka vsebina pa obstaja tudi v španskem jeziku. Vse kaže, da gre za organizirano prevaro iz tujine, namenjeno zavajanju slovenskih uporabnikov.
Vedno preverite, ali gre za preverjene in zaupanja vredne organizacije
"Dejstvo, da je v težkih trenutkih marsikdo pripravljen priskočiti na pomoč in donirati denar, izkoriščajo tudi spletni prevaranti," opozarjajo. Zato svetujejo, da se pri vseh pozivih k pomoči vedno vprašamo, komu in kako nakazujemo denar.
Če želite pomagati, se obrnite na preverjene in zaupanja vredne organizacije, ki delujejo transparentno in lahko zagotovijo, da bo pomoč resnično prišla v prave roke. Splet je namreč vse bolj preplavljen z lažnimi pozivi k donacijam, pri katerih vsa sredstva končajo v žepih prevarantov.