Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
13. 10. 2023,
13.52

Osveženo pred

1 leto, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,78

Natisni članek

Natisni članek

zgodovina Soboško jezero Mura odkritje

Petek, 13. 10. 2023, 13.52

1 leto, 2 meseca

Prazgodovinski štiritonski deblak spuščajo v Soboško jezero #foto

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,78
deblak, Soboško jezero | Že na dan, ko so deblak pripeljali na Soboško jezero, in tudi danes je čoln privabil številne obiskovalce, ki so ga prišli pogledat.  | Foto STA

Že na dan, ko so deblak pripeljali na Soboško jezero, in tudi danes je čoln privabil številne obiskovalce, ki so ga prišli pogledat.

Foto: STA

Arheologi so zjutraj ob sedmih začeli potopitev prazgodovinskega deblaka, ki so ga našli na obrežju Mure in prepeljali do Soboškega jezera. Potopili ga bodo deset metrov globoko in zavarovali s filcem. Akcija je načrtovana za več ur, je za STA povedal vodja akcije, strokovnjak za podvodno arheologijo Andrej Gaspari.

Kot današnjo akcijo pojasnjuje Gaspari, so zjutraj najprej pridobili soglasje soboške občine za enkratno plovbo z motornim čolnom. "Deblak je namreč težak kar štiri tone in kljub njegovi plovnosti bo transport na lokacijo potopitve kar zahteven. Zdaj delamo notranje okrepitve, da ne bi pri transportu prišlo do poškodb stranic, nato pa ga bomo 'opremili' s tubami velikega desantnega čolna, da bo še bolj ploven. Opremili ga bomo tudi z aluminijastim 'čelom' in filcem, da ga ne obrastejo školjke trikotničarke, nato pa ga bomo prepeljali na lokacijo potopitve."

"Za mesto potopitve potrebujemo le ravno dno in soglasje lastnika, pri čemer nam je Pomgrad to prijazno omogočil," je pojasnil Gaspari. Pred potopitvijo mu bodo odvzeli tube, če bo treba, ga bodo obložili z vrečami s peskom in podenj dali platformo, da se ne bo pogreznil. Nato bodo vsake tri mesece izvajali ogledne potope oziroma monitoring. 

Spremljali bodo, kaj se z deblakom dogaja, in ukrepali, če bi prihajalo do kakšnih sprememb, je dodal Gaspari. | Foto: Matic Prevc/STA Spremljali bodo, kaj se z deblakom dogaja, in ukrepali, če bi prihajalo do kakšnih sprememb, je dodal Gaspari. Foto: Matic Prevc/STA

Zaradi velikega zanimanja se bodo, ko dobijo rezultate radiokarbonskih analiz vzorcev lesa in mahu, ki jih delajo v ameriškem laboratoriju Beta Analytic v Miamiju na Floridi, odločali, kje in kako deblak umestiti, da bo na ogled turistom.

Andrej Gaspari | Foto: Matic Prevc/STA Andrej Gaspari Foto: Matic Prevc/STA

deblak, čoln, Mura, odkritje, prazgodovina
Novice Spektakularna najdba: Mura naplavila prazgodovinski deblak

Gaspari pravi, da bo postopek dolgotrajen: "Potrebujemo velik bazen, v katerega bi čoln potopili v destilirano vodo in počakali vsaj pol leta, da vsi organizmi, ki morda v lesu ali na njem še prebivajo, odmrejo. Potem pa bi počasi uvajali melaninsko smolo, ki izpodriva vodo iz medceličnih prostorov v lesu. To bo trajalo šest, sedem let, nato sledi še kakšno leto sušenja. V tem času bo treba poskrbeti za primeren razstavni prostor, ki si ga ta čoln brez dvoma zasluži," je še dodal Gaspari.

deblak, Soboško jezero | Foto: Matic Prevc/STA Foto: Matic Prevc/STA

Ne spreglejte