Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
3. 12. 2013,
16.57

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Slovenska cesta Ljubljana

Torek, 3. 12. 2013, 16.57

8 let, 7 mesecev

Po zapori ljubljanske Slovenske ceste boljša kakovost zraka

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Zaradi spremenjenega prometnega režima na Slovenski cesti, ki je od 22. septembra delno zaprta za osebni promet, se je po ugotovitvah meritev na več mestih izboljšala kakovost zraka v središču mesta.

Koncentracija črnega ogljika se je na merilnem mestu na Slovenski cesti v primerjavi z meritvami na Vojkovi cesti zmanjšala za 58 odstotkov.

Meritve izvajali med 26. avgustom in 23. oktobrom na križišču Slovenske in Čopove ulice Na ljubljanski občini so meritve črnega ogljika izvajali med 26. avgustom in 23. oktobrom, in sicer na križišču Slovenske in Čopove ulice, kjer je bil prometni režim spremenjen, na križišču Tivolske ceste in Vošnjakove ulice, kjer se je promet povečal, ter na Vojkovi cesti, ki predstavlja mestno ozadje. Omenjene meritve omogočajo določitev lokalnega onesnaženja in učinke posameznih ukrepov, česar klasične meritve delcev PM10 ne pokažejo, je na novinarski konferenci Mestne občine Ljubljana pojasnila vodja mestnega oddelka za varstvo okolja Nataša Jazbinšek Seršen.

Po njenih besedah se v prvem tednu po zapori Slovenske ceste koncentracije črnega ogljika niso bistveno zmanjšale, najverjetneje zaradi gradbenih del, ki so potekala v okviru preureditve prometa, po 30. septembru pa so koncentracije močno upadle.

Janković: Promet se je najbolj povečal na križišču med Dunajsko in Tivolsko cesto Koncentracija črnega ogljika je bila na Slovenski cesti pred uvedeno zaporo višja kot na Vošnjakovi ulici, po spremembi prometnega režima pa je obratno, čeprav je koncentracija padla na obeh merilnih mestih, kažejo meritve. To pomeni, da se tudi zaradi preusmeritve prometnih tokov ni povišala koncentracija črnega ogljika na merilnem mestu na Vošnjakovi ulici. Župan Zoran Janković sicer pojasnjuje, da se je po spremembi prometnega režima na Slovenski cesti promet najbolj povečal na križišču med Dunajsko in Tivolsko cesto.

V primerjavi z letom 2012 so se po besedah Jazbinšek Seršenove letos na merilnih mestih pri Drami ter na križišču med Tivolsko in Vošnjakovo ulico zmanjšale ali ostale enake tudi povprečne vrednosti žveplovega dioksida, dušikovega dioksida in delcev PM10. Na teh merilnih mestih so se zmanjšale tudi maksimalne urne vrednosti omenjenih kazalcev, z izjemo žveplovega dioksida na merilnem mestu na Vošnjakovi, ki je dosegel višjo maksimalno urno vrednost kot lani.

Janković omenil več novih linij javnega prometa To, da vrednosti na omenjenih merjenjih padajo, je po besedah Jazbinšek Seršenove velik uspeh, ki je posledica različnih ukrepov na področju prometa v mestu. Janković je ob tem omenil več novih linij javnega prometa, ki so jih in jih še bodo uvedli, in parkirišča na obrobju mesta P + R (parkiraj in se pelji).

Kot dodaja Jazbinšek Seršenova, se je v središču mesta zmanjšala tudi obremenitev s hrupom, a podatke o tem še pripravljajo. Prav tako bodo v prihodnjih mesecih znani rezultati analize prometne obremenitve zaradi preusmerjanja prometa s Slovenske ceste. Kot napoveduje Janković, bodo v poročilu predstavili tudi, kako so se prebivalci in obiskovalci Slovenske ceste navadili na spremenjen prometni režim. Ta cesta bo po njegovih besedah ostala zaprta, sedanjo začasno ureditev pa bodo spremenili v stalno.

Del Slovenske ceste med Šubičevo in Gosposvetsko ulico je za osebni motorni promet zaprt od 22. septembra, na njem pa sta mogoča javni prevoz in promet za dostavna vozila. Ob začasni preureditvi so na cesti zaprli dva prometna pasova in namestili nekaj rastlinja v koritih ter nekaj stolov oziroma klopi. Prihodnje leto pa na Mestni občini Ljubljana načrtujejo obsežnejšo prenovo Slovenske ceste.

Ne spreglejte