Petek, 25. 4. 2014, 12.22
4 mesece, 3 tedne
Odločala bo številka 46, ne spopad na kongresu PS
Na delu je demokracija: imamo dva kandidata in tajne volitve. Tisti, ki bo prejel več glasov, bo zmagovalec in bo vodil stranko. To je proces, ki bi ga morala demokratična stranka izpeljati že pred časom. Sploh če gre za največjo vladno stranko, ki je brez predsednika s polnimi pooblastili že več kot eno leto.
Kot je nenavadno tarnanje, da se bo svet podrl, če na današnjem kongresu Pozitivne Slovenije zmaga njen ustanovitelj Zoran Janković. Sploh če je podprto z zavajanjem, da bi lahko v tem primeru predčasne volitve izpeljali že pred poletjem, kot sta včeraj razlagala Karl Erjavec in Dejan Židan.
Tudi če bi predsednica vlade odstopila že v soboto, je namreč rokovnik tak, da bi se lahko na volišča odpravili globoko junija ali pa še pozneje, ko je večina ljudi na dopustih.
Poleg tega je Bratuškova, ko je napovedala boj za polni mandat v svoji stranki, napovedala tudi glasovanje o zaupnici. Če bi "padla" v stranki, ki ima v parlamentu 27 poslancev, na prvi pogled res ni logično, da gre v parlament po zaupnico. A dejstvo je, da bodo poslanci po morebitnem porazu Bratuškove soočeni z možnostjo, da so pred vrati nove volitve.
Takšno preštevanje bi se najprej zgodilo v poslanski skupini Pozitivne Slovenije, ki lahko razpade na dva dela. Če bo Jankoviću še naprej ostalo zvestih le nekaj poslancev, obstajajo možnosti za preživetje Alenke Bratušek na čelu vlade. Tudi če odstopi kot premierka, sledi seznanitev državnega zbora z odstopom, nato pa lahko parlament v 30 dneh izvoli novega predsednika vlade.
Velja spomniti, da je koalicija lani spomladi Bratuškovo za premierko izvolila za eno leto. Nato je premierka že čez dobrega pol leta pohitela z zaupnico, po uspešnem preizkusu v parlamentu pa so vsi govorili, da bodo vztrajali do konca mandata.
Usodi vlade in koalicije pa bosta jasnejši, ko bodo razglašeni rezultati dvoboja med ustanoviteljem stranke in njegovo (začasno) naslednico, ki jo je v predsedovanje stranki pospremil z objemom, na srečanju v vladni palači nekaj mesecev pozneje pa z znamenitim poljubom, ki so ga nekateri razglasili za poljub smrti.
Ob morebitni zmagi Alenke Bratušek na kongresu je malo verjetno, da ne bi še naprej vodila vlade. Če pa po morebitnem porazu ne bo brezpogojno odstopila kot premierka, je verjetnejša možnost, da se bo v državnem zboru oblikovala večina, ki ima raje številko 46 kot pa negotovo prihodnost.