Torek, 16. 10. 2018, 14.31
6 let
Minister Fakin razočaral sindikate #video
Sestanek ministra za zdravje Sama Fakina z vsemi zdravstvenimi sindikati ni prinesel konkretnih dogovorov. Po Fakinovih besedah so začeli pogovore in postavili pravila, odločitve pa bodo sledile. "Nismo niti dobre volje niti optimistični," pa je sestanek komentirala sindikalistka Slavica Mencingar.
Fakin je po sestanku v izjavi za medije napovedal, da bodo "uporabili številke in se odločali na podlagi podatkov". Poudaril je, da ministrstvo za zdravje ne bo začelo pogajanj z zdravstvenimi sindikati, saj je zanje odgovorna vladna pogajalska skupina. Kot je dodal, zaenkrat ni predvideno, da bi se posamezni ministri pogajali s posameznimi skupinami sindikatov.
Fakin: To je stvar pogajalskih skupin
Ob tem je minister dejal, da zahtev zaposlenih v zdravstveni negi v zvezi s kadrovskimi standardi in normativi zaenkrat ne more komentirati, saj se mora še podrobno seznaniti z zdajšnjim stanjem na tem področju. "Je pa to stvar pogajalskih skupin," je opozoril in ocenil, da do težav prihaja tudi zato, "ker ponekod šepajo organizacija, menedžment in upravljanje bolnišnic".
Minister priznal pomanjkanje medicinskih sester
"Prvi podatki kažejo, da je na nekaterih oddelkih dejansko premalo medicinskih sester, na nekaterih pa ne," je pojasnil minister. Po njegovih besedah ne prihaja do normalnih menedžerskih prerazporeditev kadrov med oddelki: "Menedžment mora poskrbeti, da je na kritičnih mestih vedno zaloga kadra, ki lahko nadomesti manjkajoče."
Predsednica Sindikata delavcev v zdravstveni negi Slovenije Slavica Mencingar je rezultate današnjega sestanka z ministrom Fakinom komentirala z besedami: "Nismo niti dobre volje niti optimistični." Po njenih besedah je "zelo zaskrbljujoče", ker minister ni znal odgovoriti, kako obdržati zdravstveni kader, da ne bo uhajal. Dejala je, da prerazporejanje kadrov ni rešitev.
"Minister nam je dal vedeti, da nima mandata za pogajanja"
"Dogovorili smo se, da bomo nadaljevali pogovore, ne pa konkretno, kdaj in kako. Minister nam je dal vedeti, da nima mandata vlade za pogajanja z nami, kar je zelo slabo," je opozorila Mencingarjeva in napovedala, da se bo v četrtek sestal republiški odbor sindikata delavcev v zdravstveni negi. Mencingarjeva je dodala, da kljub razočaranju nad sestankom z ministrom ne bi želela prehitevati z grožnjo stavke, "vendarle pa ta ni tako nerealna".
Predsednik Sindikata zdravstva in socialnega varstva Slovenije Zvonko Vukadinovič je dejal, da so od ministra Fakina zahtevali, naj "vsaj tako kot drugi ministri podpre svoj resor, odpre kritične točke, da nam ne bo treba izstopati iz enotnega plačnega sistema". Poudaril je, da jim minister tokrat ni nič obljubil, "razen tega, da bo pregledal vse številke".
"Mislim, da nam je pritlehno grozil glede standardov in normativov, kontrol, nadzora in tako naprej," je kritično ocenil Vukadinovič in dodal, da jim je minister napovedal nadaljevanje pogovorov, sami pa nameravajo novi vladi ter ministrstvoma za zdravje in za delo vendarle dati nekaj časa za iskanje rešitev.
"Fakin zastopa stališče vlade, da je treba ohraniti enotni plačni sistem"
Predsedniku sindikata družinskih zdravnikov Praktikum Igorju Muževiču se zdi najpomembnejše, da se bodo končno lahko pogovarjali "z ministrom, ki dejansko nekaj ve o zdravstvu". Izrazil je pričakovanje, da bo minister držal današnjo obljubo, "da bo kakršnekoli spremembe v sistemu baziral na objektivnih dejstvih in številkah".
V tem primeru Muževič ne pričakuje težav v komunikaciji z zaposlenimi v zdravstvu, in sicer tako z medicinskimi sestrami kot z zdravniki. Sicer se je današnjega sestanka med ministrom in zdravstvenimi sindikati udeležil tudi vodja koordinacije stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja Jakob Počivavšek.
Opozoril je, da sestanek ni bil namenjen vprašanju stavke. Kot je pojasnil, so ministra vprašali, kakšno je njegovo stališče do enotnega plačnega sistema: "Zatrdil je, da zastopa stališče vlade, da je treba ohraniti enotni plačni sistem."