Četrtek, 17. 8. 2023, 14.27
1 leto, 5 mesecev
Kdo sta človeka, ki bosta reševala Slovenijo?
Glavni koordinator v času begunske krize Boštjan Šefic in mednarodno priznani inženir Marjan Pipenbaher bosta združila moči in na zaupanje predsednika vlade Roberta Goloba poskrbela za obnovo v katastrofalnih poplavah uničenih krajev, domov in infrastrukture. Šefica je vlada imenovala za državnega sekretarja za koordinacijo ukrepov in aktivnosti za obnovo po poplavah v kabinetu predsednika vlade, Pipenbaher pa bo deloval v posvetovalnem telesu za sanacijo.
Po slabih dveh tednih od uničujočih poplav so vse sile usmerjene v čim hitrejšo pomoč ljudem in sanacijo škode.
Nad sanacijo in obnovo v poplavah prizadetih krajev bosta bdela Boštjan Šefic in Marjan Pipenbaher. Prvi po prevzel zakonodajno plat in skrbel za koordinacijo med ministrstvi, drugi pa bo sanacijo vodil po strokovni poti.
Iz pokoja v kabinet predsednika vlade
Šefica je širša javnost bolje spoznala v času begunske krize med letoma 2015 in 2016, ko je v času vlade Mira Cerarja opravljal delo državnega sekretarja na ministrstvu za notranje zadeve. Vlada ga je na položaj imenovala aprila 2013, nato pa je bil državni sekretar na istem ministrstvu tudi v mandatu med letoma 2014 in 2018.
Od septembra 2018 do marca 2019 je svetoval ministru za obrambo Karlu Erjavcu. Posvečal se je predvsem kadrovskim izzivom v Slovenski vojski. Nato se je za kratek čas spet vrnil na ministrstvo za notranje zadeve, ko je v času ministra Aleša Hojsa aprila 2020 prevzel naloge sekretarja v kabinetu ministra za notranje zadeve za področje problematike migracij. 1. novembra 2020 pa ga je takratni predsednik Borut Pahor imenoval za svojega svetovalca za nacionalno varnost.
Šefica, ki se je sicer lani decembra upokojil, je vlada danes imenovala za novega državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade Roberta Goloba. V ponedeljek je Šefic na terenu že zamenjal državnega sekretarja Andreja Benedejčiča. Z Golobom sta si ogledala posledice poplav v Komendi in se srečala z domačini.
V ponedeljek je Boštjan Šefic (desno) predsednika vlade Roberta Goloba spremljal na terenskem obisku v Komendi.
Šefic je bil med drugim zaposlen v Slovenski obveščevalno-varnostni agenciji (Sova), od februarja 2000 do oktobra 2003 je bil vodja kabineta direktorja, nato je za krajši čas prevzel vodenje operacij. Med letoma 2004 in 2007 je bil namestnik direktorja Sove.
Pipenbaher na čelu strateškega sveta za sanacijo
Poleg Šefica bo v prvi vrsti pri obnovi poplavljenih krajev sodeloval tudi mednarodno priznani inženir in glavni projektant mostu na Pelješac Marjan Pipenbaher.
Pipenbaher se je specializiral za projektiranje mostov, med drugim je sodeloval pri načrtovanju mostov na drugem tiru. Leta 2004 je bil po njegovih načrtih zgrajen viadukt Črni Kal.
Po končani fakulteti se je zaposlil v inženirskem uradu gradbenega podjetja Gradis, deset let kasneje pa se je podal na samostojno podjetniško pot in ustanovil konzultantsko podjetje Pipenbaher inženirji.
Zdaj bo Pipenbaher prevzel vodenje strateškega sveta za sanacijo škode po poplavah. Koordiniral bo ekipo gradbenih, hidroloških, geoloških in drugih strokovnjakov.
Marjan Pipenbaher bo vodil strateški svet za sanacijo in koordiniral vrsto strokovnjakov.
Kako bo potekala koordinacija obnove?
Na strateški ravni bo delovalo posvetovalno telo, v katerem bodo predstavniki različnih strok. Ker bo sanacija dolgotrajen proces in bo "tisto, kar bomo postavljali, moralo zdržati nadaljnjih 20, 30, 50 let, torej za vedno", je dejala ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hojnik in dodala, da je smiselno, da v obnovo vključijo vse znanje, ki ga država premore, od področja prostorske zakonodaje do postavitve samih objektov. Posvetovalno telo bo oblikovalo predloge rešitev in ukrepov, do katerih se bo vlada opredelila, je dodala.
Inženir Marjan Pipenbaher bo koordiniral vzpostavitev posvetovalnega telesa in ko bodo vedeli, kdo bo v posvetovalnem telesu, se bodo odločili, kdo ga bo vodil. Člani tega danes ustanovljenega sveta vlade za obnovo bodo predstavniki strokovnih in znanstveno-raziskovalnih ustanov, nevladnih organizacij in združenj, ki so relevantne za področje obnove po naravnih nesrečah, vlada pa jih bo imenovala v petih dneh od sprejetja sklepa o ustanovitvi, so pojasnili v sporočilu po seji vlade.
Za koordinacijo ukrepov in aktivnosti obnove na medresorskem nivoju bo zadolžen danes imenovani državni sekretar Boštjan Šefic, Glede na to, da se ukrepi tičejo več organov, je treba delovanje uskladiti, je pojasnila ministrica. Šefic bo imel po njenih besedah "dostop praktično do vseh resorjev in bo lahko določal tudi prioriteto ukrepov.
V ta namen je vlada danes ustanovila delovno skupino za koordinacijo obnove po poplavah, ki bo usmerjala in sodelovala pri usklajevanju ministrstev ter drugih organov in organizacij pri pripravi zakonskih in podzakonskih podlag ter spremljala uresničevanje sprejetih sklepov, ukrepov in aktivnosti za obnovo.
Poleg vodje Šefica bodo v delovni skupini še državna sekretarka na ministrstvu za finance Saša Jazbec, državni sekretar na ministrstvu za naravne vire in prostor Matej Skočir, državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport Matevž Frangež, generalni sekretar na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje Bruno Rednak, generalna sekretarka na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Natalija Pogorevc in v. d. generalne sekretarke na ministrstvu za infrastrukturo Tanja Šarabon. Kot so še pojasnili, bodo člani delovne skupine delo v delovni skupini opravljali v okviru svojih rednih delovnih obveznosti.
Na operativnem nivoju pa bodo delovale tehnične pisarne, ki bodo svetovale in pomagale na terenu s konkretnimi projekti, je še pojasnila ministrica.
Vlada je danes sprejela tudi sklep o ustanovitvi slovenskega dela skupne projektne skupine Slovenije in Evropske komisije za večjo učinkovitost pri pridobivanju ustreznih finančnih sredstev EU zaradi ujme.