Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
7. 7. 2023,
9.53

Osveženo pred

1 leto, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3,83

Natisni članek

Natisni članek

temperature suša globalno segrevanje poplave

Petek, 7. 7. 2023, 9.53

1 leto, 3 mesece

Globalno segrevanje: od rekordnih temperatur in suše do hudih poplav #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3,83

Letošnji junij je bil na globalni ravni najtoplejši doslej, je danes sporočil evropski servis za satelitsko spremljanje podnebnih sprememb Copernicus (C3S). Povprečna temperatura je znašala 16,5 stopinje Celzija, kar je 0,5 stopinje nad 30-letnim povprečjem. Gre za zadnje v nizu skrb vzbujajočih poročil, ki kažejo na pospešeno segrevanje planeta. Trenutno je najhuje v Zaragozi, od koder poročajo o uničujočih poplavah. 

Letošnje poletje na severni polobli je že zaznamovalo nekaj izrednih vremenskih pojavov, vključno s sušo v Španiji in vročinskimi valovi na Kitajskem in v ZDA, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Kot je v izjavi navedel C3S, je letošnji junij krepko presegel rekord izpred šestih let. Rekordne junijske temperature so meteorologi izmerili v severozahodni Evropi, kjer so v vodah okoli Irske, Velike Britanije in v Baltskem morju zabeležili "izjemne morske vročinske valove".

Obseg antarktičnega ledu je dosegel najnižjo raven od začetka satelitskih merjenj in je bil kar 17 odstotkov pod povprečjem.

Bistveno topleje kot po navadi je bilo v delih Kanade, ZDA, Mehike, Azije in vzhodne Avstralije, po drugi strani pa je bilo nekoliko hladneje v zahodni Avstraliji in na zahodu ZDA in Rusije, so še navedli pri C3S.

Na rekordne globalne temperature vpliva tudi El Nino 

Poleg visokih površinskih temperatur svetovnih oceanov je velik dejavnik pri rekordnih globalnih temperaturah tudi El Nino.

Svetovna meteorološka organizacija (WMO) je v torek potrdila, da se vrača ta vremenski pojav, zaradi katerega naj bi po svetu v bližnji prihodnosti pustošile suše, požari, poplave in monsuni. El Nino se zgodi vsakih nekaj let zaradi segrevanja zgornjih plasti vode v srednjem in vzhodnem delu Tihega oceana.

Uničujoče poplave v Zaragozi

Zaragozo, glavno mesto istoimenske province, so v četrtek prizadeli hudo neurje s točo in hudourniške poplave, ki so povzročile obsežno škodo in motnje. Močno deževje in toča sta prizadela kmetijski sektor, prometni sistem in mestno infrastrukturo. Številni ljudje so obtičali v svojih vozilih, o smrtnih žrtvah k sreči ne poročajo. Neurje s točo je bilo še posebej uničujoče za vinograde v mestu Paniza, kjer so kmetje poročali o stoodstotni izgubi pridelka.

Ponekod po mestu je padlo do 54,2 litra na kvadratni meter, pri čemer je poplavilo eno od obvoznic in druge ulice. Številni vozniki so ostali ujeti v svojih avtomobilih, reševati pa so jih morali gasilci in potapljači. Poplave so prizadele tudi avtobusni promet, več linij je bilo prekinjenih ali preusmerjenih.

ZN so vlade držav po svetu posvarili, naj bodo pripravljene. "Napoved El Nina je znak vladam po vsem svetu, da se pripravijo na omejevanje njegovih posledic na zdravje ljudi, ekosisteme in gospodarstva," je sporočil generalni sekretar WMO Petteri Taalas.

Z 90-odstotno gotovostjo bo El Nino prevladoval v drugi polovici letošnjega leta, obsega njegove pojavnosti pa še ni mogoče določiti, so ocenili pri WMO in ob tem izrazili skrb, da bi se lahko posledice podnebnih sprememb še poslabšale zaradi dodatnih učinkov segrevanja.

poplave Srbija, 16. junij 2023
Novice Izredne razmere: Srbijo prizadeli obilno deževje in poplave #video
neurje
Novice Našli v neurju umrlo 40-letno žensko #video
Poplave v Italiji
Novice Vlada je odločila: Italiji bodo namenili ... #video
Ne spreglejte