Četrtek, 4. 1. 2024, 14.38
11 mesecev, 3 tedne
Glas ljudstva s predlogom zakona za stabilnost zdravstvenega sistema #video
Civilna iniciativa Glas ljudstva je danes v DZ vložila predlog novele zakona o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema. Na novinarski konferenci so izrazili tudi nestrinjanje z napovedano zdravniško stavko, zato bodo na isti dan, 9. januarja, organizirali dogodek, ki so ga poimenovali druga opozorilna stavka pacientov.
Predlog novele zakona so danes v DZ vložili z več kot 6.700 podpisi volivcev.
Predlog med drugim za deset odstotkov zvišuje glavarinski količnik oziroma prag, nad katerim lahko družinski zdravniki, ginekologi in pediatri odklanjajo nove paciente. Če bi se vsi zdravniki držali zdaj določenega glavarinskega količnika, bi bilo v Sloveniji v naslednjih letih več kot 400 tisoč ljudi brez osebnega zdravnika, je opozoril predstavnik iniciative Jaša Jenull. Ob dvigu glavarinskega količnika predlagajo tudi dodatne administrativne razbremenitve in kadrovske okrepitve timov družinske medicine.
V Zdravniški zbornici Slovenije menijo, da zavzemanje za višji glavarinski količnik pomeni podporo slabši storitvi, do katere bo še težje priti. "Kdor nasprotuje izboljšanju delovnih pogojev zaposlenih v javnem zdravstvu, nasprotuje boljši obravnavi bolnikov," so še zapisali v odzivu na predlog iniciative.
Jenull o razlogih za vložitev predloga novele:
Novela zakona predlaga tudi preklic obstoječih soglasij za delo zdravnikov zunaj javnega zavoda, v katerem so zaposleni. Za ponovno izdajo soglasja mora biti izpolnjen pogoj, da zavod in zdravnik aktivno sodelujeta v programu krajšanja čakalnih dob in da ima zdravnik izpolnjene vse začasne delovne normative, so zapisali na spletni strani iniciative. Jenull pa je danes dejal, da zakon prinaša "jasen signal dvoživkam v javnem zdravstvu, da se morajo te prakse ustaviti".
Na ministrstvu verjamejo, da bodo večino ciljev lahko uresničili skozi ukrepe, ki so predvideni v uredbi o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja, zmogljivostih, potrebnih za njegovo izvajanje, in v obsegu sredstev za leto 2024, so zapisali v odzivu za STA.
O predlogu iniciative pa so zapisali, da je Slovenija demokratična država, v kateri se spoštuje pravica vsakega državljana, da sodeluje v oblikovanju zakonodaje. Civilna družba pa je pomemben deležnik pri oblikovanju politik v zdravstvu in družbi. "Predlog zakona, ki ga je vložil Glas ljudstva, je odraz aktivnega delovanja državljanov," menijo.
Na ministrstvu sicer pripravljajo tudi druge zakonodajne rešitve, ki bodo sistemsko naslovile anomalije v zdravstvenem sistemu oziroma regulirale področja, ki jih je zaradi zakonodajnih sprememb oziroma sprememb v družbi treba na novo regulirati. To so med drugim določitev kriterijev za opredelitev javne mreže zdravstvenih izvajalcev v skladu s potrebami prebivalstva, ureditev prispevnih stopenj in kategorij zavarovancev za pravično plačilo zdravstvenega prispevka ter s postopki digitalizacije administrativno razbremeniti izvajalce v zdravstvu.
Glas ljudstva spomnil na obljube koalicije
Katarina Rotar iz Slovenske filantropije, ki je članica iniciative, pa meni, da morajo poslanke in poslanci zdaj pokazati, ali na prvo mesto postavljajo bolnike in s tem javno zdravstvo. "Zato od njih pričakujemo hitro odločitev, ne da zakon pospravijo v predal. Pričakujemo tudi, da bodo o zakonu odločali vsebinsko, ne pa površno," je dejala.
V iniciativi so spomnili tudi na predvolilne obljube vseh treh koalicijskih strank. Levica je med drugim obljubljala prepoved hkratnega dela zdravnikov pri javnih in zasebnih izvajalcih, Svoboda posodobljene standarde in normative v zdravstvu, SD pa, da bo vsak imel osebnega zdravnika. Pričakujejo, da bodo koalicijske stranke predlog novele zakona podprle, saj sledi njihovim obljubam, je dejal Jenull.
Predstavnik iniciative Dušan Keber je dejal, da je napovedana stavka zdravnikov neutemeljena in neetična, saj so se ob vseh ugodnostih, ki so si jih izpogajali v preteklosti, čakalne dobe podaljšale. Keber: višje plače – daljše čakalne vrste
Ob tem so napovedali opozorilno "stavko pacientov", ki bo 9. januarja, ko je sicer napovedana tudi zdravniška stavka. Predstavnik iniciative Dušan Keber je dejal, da je napovedana stavka zdravnikov neutemeljena in neetična, saj so se ob vseh ugodnostih, ki so si jih izpogajali v preteklosti, čakalne dobe podaljšale.
"Pozivamo zdravnike, naj se uprejo diktatu svojih sindikatov, svojih zdravniških organizacij in naj se raje pridružijo pacientom, naj se pridružijo nam, naj se pridružijo stavki, ki bo 9. januarja na Prešernovem trgu v Ljubljani," je Keber pozval tudi zdravnike.