Sreda, 17. 1. 2024, 10.28
9 mesecev, 2 tedna
Fides napovedal zaostritev stavke #video
Vladna stran je na nocojšnja pogajanja z zdravniškim sindikatom Fides prišla z novim predlogom stavkovnega sporazuma, ki pa očitno zdravniške strani ni zadovoljil. Podpredsednik Fidesa Janusz Klim je tako v izjavi po pogajanjih napovedal zaostritev stavke. Podrobnosti še niso znane. V četrtek pogajanj ne bo, so še sporočili s Fidesa.
"Vsak dan je bolj očitno, da je vladi za javno zdravstvo malo mar. Zavestno se je odločila, da bo kršila dogovor z zdravništvom. Vlada želi vse, ponudi pa nič, želi, da prenehamo stavkati, ponuja pa obljubo, da se bo začela o že dogovorjenem ponovno pogajati v prihodnje, brez predlogov, ki bi bili zavezujoči, in brez konkretnih jamstev," je tudi po tokratnih stavkovnih pogajanjih očitke stavkajočih zdravnikov vladi strnil podpredsednik Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides Janusz Klim.
Po njegovih besedah so v zdravstvu ogorčeni. "Ko nekaj podpišemo, se tega držimo, ko vlada podpiše, si premisli in pričakuje brezpogojno razumevanje z naše strani. Na to ne želimo pristati, zato bomo stavko zaostrili," je napovedal.
Pričakovanja Fidesa so znana: vlada naj izpolni obljubo in oblikuje ločen zdravstveni plačni steber, ki bo zajel vse zaposlene v zdravstvu in celovito opredelil pogoje dela, od standardov in normativov, pravil, napredovanj, delovnih obremenitev ter izkušnjam ustrezno plačilo. "Da torej izvrši, kar je podpisala z nami že pred letom in pol," je povedal Klim.
Kaj je povedal Klim, si oglejte v spodnjem posnetku:
Vladna stran vztraja pri celoviti rešitvi plačnega sistema v javnem sektorju
Podrobnosti o zaostritvi stavke Klim ni podal, prav tako ni želel komentirati današnjega vladnega predloga, s katerim je vlada prišla na pogajanja. Je pa namestnik vodje vladne pogajalske skupine Denis Kordež zatrdil, da je novi približevalni vladni predlog "z našega vidika konkreten, naslavlja tudi pomisleke in pripombe Fidesa". Vendar vladna stran hkrati vztraja pri celoviti rešitvi plačnega sistema v javnem sektorju. "Naslavljali bomo neke specifike, vendar vse te uveljavitve morajo biti realizirane enako za vse sindikate in za vse zaposlene v javnem sektorju," je ponovil vladno stališče.
Tudi on o vsebini konkretno ni želel govoriti, je pa v nasprotju s Klimom ocenil, da so na določenih točkah stališča zbližali, "pa vendar ne v zadostni meri, da bi lahko pristopili k podpisu". Napovedal je nadaljevanje pogajanj. "Fides je sedaj na vrsti, da pripravi torej pisni odziv s konkretnimi pripombami," je dejal in pojasnil, da bodo po prejemu pripomb te ocenili in pripravili nov predlog. "Torej smo v nadaljevanju pogajalskega procesa," je dejal Kordež.
Zdravniki in zobozdravniki so v ponedeljek začeli stavko, s katero zahtevajo ureditev plačnega sistema zdravnikov v posebnem zdravstvenem stebru, določitev karierne poti zdravnika in odpravo plačnih nesorazmerij, vključno z dvigi plač starejšim zdravnikom. Ob stavki, ki jo spremljajo zbori zaposlenih, iz bolnišnic povečini poročajo o odpovedovanju in prenaročanju nenujnih zdravstvenih storitev, v zdravstvenih domovih pa je ponekod otežkočena komunikacija preko spletnih poti in telefona, delo poteka upočasnjeno, ponekod ne opravljajo administrativnih storitev, kot so izdaje bolniških listov in podobno. Stavka bo trajala do preklica ali sklenitve stavkovnega sporazuma.
Poglejte, kaj je po današnjih pogajanjih povedal Denis Kordež:
Zahtevajo, da vlada izvrši, kar je podpisala pred letom in pol
Po tem, ko sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides in vladna stran tudi v torek nista zbližala stališč, naj bi vlada popoldan sindikatu predložila nov predlog. Fides ob tem pozivajo, naj stavko zaustavi ali vsaj zamrzne in nadaljuje pogajanja z vlado v okviru t. i. stebrnih pogajanj. Fides, ki naj bi med drugim zahteval za sedem plačnih razredov višje plače za najstarejše zdravnike, pa vztraja, naj vlada izpolni že potrjene zaveze.
Višja plača za najstarejše zdravnike za sedem plačnih razredov bi pomenilo med 1.600 in 1.800 evri bruto več na mesec, je v ponedeljek poročala TV Slovenija. "Ne bomo odnehali, dokler vlada ne oblikuje ločenega zdravstvenega stebra v okviru javnega sektorja, ki bo zajel vse zaposlene v zdravstvu in opredelil njihove specifike. Da torej izvrši, kar je podpisala pred letom in pol," je po ponedeljkovih neuspešnih pogajanjih poudaril član stavkovnega odbora Fidesa Bojan Kostić.
"Želimo si, da se to čim prej konča, na žalost pa trenutno ne moremo pristati na dvigovanje plač izključno deležu zdravnikov, v mislih moramo imeti celoten javni sektor," je pojasnil namestnik vodje vladne pogajalske skupine Denis Kordež. Vladna stran si tako želi, da se čim prej vrnejo na pogajanja o plačni reformi po plačnih stebrih. "Zato pozivamo Fides, da stavko zaustavi ali pa vsaj zamrzne, da se usedemo za pogajalske mize in tam ostanemo, dokler ne najdemo skupnih rešitev," je še povedal, je poročala STA.
Fides: Prekinitvi stavke se ne približujemo
"Žal ugotavljamo, da se odnos vlade še ne spreminja. Prekinitvi stavke se torej ne približujemo. Fides od vlade pričakuje konkretne predloge, konkretne zaveze in konkretna jamstva. Teh do zdaj še ni dala," je še poudaril Kostić in dodal, da se število stavkajočih veča in da se podpora njihovim prizadevanjem med delavci krepi.
Fides zahteva, da vlada izvede, kar je podpisala pred letom in pol ter objavila v uradnem listu 28. oktobra predlani: oblikovanje ločenega zdravstvenega stebra v okviru javnega sektorja, ki bo zajel vse zaposlene v zdravstvu in opredelil njihove specifike.
Nova ureditev bi nastopila najpozneje 1. julija 2024. Želijo si tudi sprejetje dveh aneksov h kolektivni pogodbi za zdravnike in zobozdravnike, v katerih bi določili karierno pot zdravnika in odpravo plačnih nesorazmerij.
Študijski proces na medicinskih fakultetah kljub stavki poteka nemoteno
Študijski proces na medicinskih fakultetah Univerze v Ljubljani in Univerze v Mariboru kljub stavki zdravnikov sicer poteka nemoteno. Ker pa je v kliničnem okolju manj nenujnih pregledov pacientov in neurgentnih operacij, študente mariborske medicinske fakultete usmerjajo na delovišča, kjer se odvija normalni delovni proces, so sporočili. Študenti tako prakso v kliničnem okolju opravljajo tam, kjer izvajajo nujne preglede, preglede ogroženih skupin, operativne programe in delo na hospitalnih oddelkih.
Na Medicinski fakulteti Univerze v Mariboru stavka zdravnikov ne vpliva na delovni oziroma pedagoški in raziskovalni proces, prav tako študijski proces na celotni predkliniki poteka normalno, so še sporočili. Tudi na ljubljanski medicinski fakulteti zaradi stavke bistvenih sprememb ali izpadov pouka ni bilo, so sporočili.