Ponedeljek, 16. 12. 2024, 9.16
1 mesec
Danes zjutraj v Ljubljani stopinjo Celzija hladneje kot na Kredarici #foto
Niz hladnih juter se nadaljuje. Živo srebro se je pod ničlo spustilo v številnih krajih po nižinah. V Babnem Polju so termometri pokazali –5 stopinj, v Kočevju in na Brniku –3 stopinje Celzija. A kako je mogoče, da je bila ob istem času temperatura na Kredarici višja? Termometri so tam namerili samo pol stopinje pod ničlo. Hladneje je bilo celo v Ljubljani, kjer so ob istem času namerili –1,3 stopinje. Pozitivne temperature so zjutraj namerili tudi na Rogli, Krvavcu in Kaninu. Kaj se dogaja? Razlog za nevsakdanje temperaturne razlike se skriva v temperaturni inverziji ali obratu, ki je značilen za zimski čas.
Velike temperaturne razlike
Za začetek omenimo zanimivo dejstvo. Na Kredarici je temperatura v nočnem času narasla z –9 stopinj (ob 18. uri) na vsega pol stopinje pod ničlo. Kaj je razlog nočnega segrevanja?
Podoben trend naraščanja temperature je opazen tudi na drugih postajah v sredogorju in visokogorju. Na Kaninu so ob 18. uri namerili –6 stopinj, ob 8. uri pa se je temperatura dvignila na 1,4 stopinje. Na Krvavcu se je ogrelo s treh stopinj pod ničlo na 2,3 stopinje, na Rogli pa s štirih stopinj pod lediščem na tri stopinje Celzija.
Tovrstnega trenda v nižinah ni bilo mogoče zaslediti. Posledično so bile jutranje temperature marsikje nižje kot v višjih legah. V Ljubljani so namerili –1,3 stopinje, v Biljah stopinjo pod ničlo, na Ptuju pa –1,8 stopinje Celzija.
Kaj je razlog za takšne razlike?
Pogled na Kredarico v ponedeljek nekaj čez 8. uro.
Inverzija povzroči obraten temperaturni trend
Razlog je v severozahodnih vetrovih, ki v višine dovajajo toplejši zrak, medtem ko se v nižinah ob brezvetrju zadržuje hladnejši zrak. Temperaturna inverzija oziroma temperaturni obrat je meteorološki pojav, ko temperatura zraka v troposferi z višino narašča.
Nižinske in kotlinske predele Slovenije prekriva meglena pokrovka, ki sega do višine približno 1200 metrov. Višji predeli pa se kopajo v soncu. Omenjeni vremenski pojav je posledica tega, da se nad našimi kraji zadržuje visok zračni pritisk. Odsotnost vetra, šibko sonce in kratki dnevi tako ne morejo biti kos debeli megleni pokrovki.
Spletna kamera na Krvavcu nakazuje na prisotnost temperaturne inverzije. Fotografija je bila posneta malo čez 8. uro.
Zaradi temperaturne inverzije se je v višjih predelih zadrževal suh in toplejši zrak, zato je bila v višjih predelih v zadnjem mesecu nadpovprečna temperatura, po nižinah pa se je zadrževal hladen in vlažen zrak, ki je poskrbel za podpovprečne temperature.
Siv vstop v nov teden
Tudi v prihodnjih dneh vreme ne bo bistveno odstopalo od vzorca, ki smo ga bili vajeni iz preteklih dni. Po nižinah se bo večji del dneva zadrževala megla ali nizka oblačnost, v višjih legah pa bo veliko sončnega vremena. Najnižje jutranje temperature bodo med –3 in 3 stopinjami, najvišje dnevne pa od 4 do 9 stopinj, na Primorskem pa do 12 stopinj Celzija.
Izjemno toplo za ta čas bo v višjih legah, kjer lahko temperatura na 1.500 metrov višine ob sončnem vremenu preseže tudi deset stopinj Celzija.
Sprememba vremena nas čaka sredi tedna
Vremenska sprememba bo nastopila v sredo, ko bo nad nami začel pihati jugozahodni veter. Na Primorskem bo pretežno oblačno, drugod pa bo še delno jasno. V četrtek se bo pooblačilo tudi v vzhodni Sloveniji, v zahodnih krajih pa bo začelo rahlo deževati.