Torek, 5. 3. 2019, 10.50
5 let, 8 mesecev
Ali je za vašega otroka koristno, da ga v šolo vpišete eno leto kasneje? #video
"Odloženi vpis je lahko včasih zelo koristen, včasih pa ravno nasprotno. Stališče naše šole je, da vsakega otroka presojamo posamično. Pri tem pridobimo mnenje staršev, šolskega pediatra ter vrtca in šele nato se skupaj odločimo za to, kar menimo, da je za otroka boljše," pravi Mojca Mihelič, ravnateljica Osnovne šole Danile Kumar. V zgornjem videu si poglejte, kaj o tej temi pravi direktorica zasebnega vrtca Kobacaj Ksenija Štibernik.
Starši morajo v prvi razred osnovne šole vpisati otroke, ki bodo v koledarskem letu, v katerem bodo začeli obiskovati šolo, dopolnili starost šest let. A nekateri starši kljub temu želijo, da njihov otrok namesto tega še eno leto obiskuje vrtec.
Lani skoraj deset odstotkov otrok z odloženim vpisom
Odloženi vpis v prvi razred osnovne šole se v zadnjih letih precej povečuje. V lanskem šolskem letu je bilo v prvi razred vpisanih 21.700 otrok, od tega 2.096 oziroma 9,7 odstotka z odloženim vpisom. Za primerjavo: v šolskem letu 2010/2011 je bilo v prvi razred z odloženim vpisom vpisanih 809 od 17.922 učencev oziroma 4,5 odstotka vseh.
"Odloženi vpis je lahko včasih zelo koristen, včasih pa ravno nasprotno. Stališče naše šole je, da vsakega otroka presojamo posamično. Pri tem pridobimo mnenje staršev, šolskega pediatra ter vrtca in šele nato se skupaj odločimo za to, kar menimo, da je za otroka boljše," pravi Mojca Mihelič, ravnateljica Osnovne šole Danile Kumar.
"Starši včasih vedo stvari, ki jih stroka ne opazi"
Po njenih besedah je lahko odloženi vpis v osnovno šolo boljša možnost, če različne preiskave, zdravnik in zaposleni v vrtcu ugotavljajo, da je otrok socialno nezrel. V zvezi z željami staršev otrok, ki so povsem normalno razviti, da bi kljub temu šli leto dni kasneje v šolo, pravi, da starši "včasih vedo stvari, ki jih strokovnim službam ne uspe opaziti, in če znajo to utemeljiti, težko trdimo, da je otrok normalno razvit".
Šola je danes drugačna, kot je bila nekoč
Je utemeljitev staršev, da želijo svojemu otroku zgolj podaljšati otroštvo, dovolj tehtna? "Kadar starši argumentirajo na ta način, jim pojasnimo, da šola ni to, česar se morda spomnijo iz svojega otroštva, da je nekoliko drugače in da se razume, da se šestletnika drugače uvaja v šolo, kot so včasih sedemletnike. Večina staršev je razumnih."
Gostja v studiu je bila tudi razvojna psihologinja Ljubica Marjanovič Umek.
2