Petek, 14. 6. 2013, 13.35
7 let, 9 mesecev
Damijan Janković: Zaradi Mercatorja sem izgubil šest milijonov evrov
Sin ljubljanskega župana Zorana Jankovića in direktor podjetja KLM Naložbe Damijan Janković obžaluje, da se Mercator ni prodal že takrat, ko je Agrokor ponujal 221 evrov za delnico. Poudaril je, da je zato podjetje KLM Naložbe, ki ima v lasti 1,6 odstotka delnic Mercatorja, izgubilo šest milijonov evrov, zato bo, kot pravi, terjal odgovornost od tistih, ki so takrat preprečili ta posel.
"Prepričan sem, da se bodo naložbe poslabšale, sanacija bo slabša, kot bi bila, če bi Mercator ostal v domačih rokah. Če bi imele slovenske banke enak odnos do Mercatorja, kot so ga imele hrvaške banke do Agrokorja, ta družba danes ne bi imela nobenih težav. Na Hrvaškem so posojila Agrokorju podaljšali za deset let, pri nas pa o čem takem banke, tudi tiste v državni lasti, nočejo niti slišati. Prav tako kot ni razloga za to, da niso časa za odplačevanje posojil podaljšali Pivovarni Laško.
Vsaka normalna banka bi podaljšala posojilo, saj bi s tem poskrbela tako za to, da komitenti preživijo, ohranila pa bi tudi svoj posel. Le pri nas z nerazumnimi potezami potapljamo dobra in perspektivna podjetja.
Posojila Mercatorja so tudi neprimerno boljše zavarovana od Agrokorjevih, saj ima Mercator kar okoli milijon kvadratnih metrov premoženja v nepremičninah. A očitno pred dogovori o prodaji nihče ni naredil resne makroekonomske analize. Prav tako ne drži, da je Mercator zasebno podjetje, saj je prek dveh državnih bank, ne nazadnje pa tudi prek Pivovarne Laško, država vsaj posredni lastnik te družbe in bi prodajo lahko preprečila. Z resnim pristopom bi lahko tudi brez prodaje rešili težave Mercatorja, saj ta sploh ni tako slaba družba."
Po njegovem mnenju Mercator zagotovo prodajamo vsaj leto dni prepozno, saj bi lani za delnico dobili 220 evrov, zdaj pa je cena za polovico nižja. "Če bomo še čakali, bo cena še upadla," je dejal minister, ki zato meni, da je dobro, da največjega slovenskega trgovca prodamo, a ob tem dodaja, da bi bilo morda dobro, če se v pogodbi zapiše kakšna zaveza, po kateri se mora določen delež slovenskih proizvodov v Mercatorju še naprej prodajati.
Sicer pa bi korist od prodaje po njegovem morali imeti vsi, tako tisti, ki prodajajo, kot tisti, ki kupujejo, predvsem pa tudi tisti, ki proizvajajo in dobavljajo izdelke Mercatorju. S prodajo se bo namreč tudi razširila mreža in bodo taki proizvajalci imeli priložnost svoje izdelke prodajati v veliko večjo trgovsko mrežo in na večji trg.
Židan od prodajalcev svojih deležev v Mercatorju pričakuje, da bodo upoštevali vse te okoliščine ter da bodo znali zaščititi ne le svoj neposredni interes, temveč tudi interes zaposlenih kot slovenske proizvodnje hrane. "Bojim pa se, da prodajalci zdaj zasledujejo le svoje ozke prodajne interese in se ne zavedajo pomena, ki ga ima Mercator za Slovenijo, kjer rezervnih delovnih mest preprosto ni," je sklenil.
Janković je ob tem poudaril, da ob slabših rezultatih, ki jih ima zadnje leto naš prvi trgovec, odločevalci očitno niso videli druge rešitve kot prodajo.
Janković, sicer 62,5-odstotni družbenik podjetja KLM, ki je lastnik nekaj več kot 61 tisoč delnic Mercatorja, tudi sam čaka na ponudbo, na pogovore o prodajni ceni delnic pa ga, kot pravi, do zdaj niso povabili. "Če se dobro spomnim, je to deveti poskus prodaje in o njem nima smisla govoriti, dokler ne bo to javna ponudba," je pojasnil Janković.