Torek, 24. 4. 2018, 16.18
6 let, 7 mesecev
Zakaj se je ustavil pritok milijonov v eno najbolj vročih slovenskih podjetij?
Na spletu trenutno poteka javna prodaja kriptožetonov (ICO) ljubljanskega podjetja Eligma, ki razvija enega najobetavnejših novih projektov na področju tehnologije veriženja podatkovnih blokov - platformo, ki obljublja nič manj kot revolucijo maloprodaje in e-trgovine. Eligmin ICO je pred začetkom prejel nekaj zelo dobrih napovedi, a za zdaj kaže, da ne bo tako uspešen. Eligma je kljub temu že zbrala dovolj denarja za neoviran nadaljnji razvoj projekta, so pojasnili za Siol.net.
Eligma obljublja, da bo do konca leta 2018 z njihovim plačilnim sistemom Elipay v kriptovalutah bitcoin in bitcoin cash mogoče plačevati na več kot sto prodajnih mestih v nakupovalnem središču BTC City.
Eligma je ljubljansko podjetje, ki so ga soustanovili podjetniški guru Dejan Roljič, oče startup pospeševalnika ABC AcceleratorMatej Gregorčič, ki je tudi direktor uspešnega podjetja Viberate, in Jože Mermal, predsednik uprave BTC City.
Poslanstvo Eligme je razvoj enotne platforme, ki bo uporabnikom na enem mestu ponudila boljši pregled nad nakupi, prodajo, inventarjem, vrednostjo izdelkov in logistiko, podprta pa bo tako s tehnologijo veriženja podatkovnih blokov, na kateri temeljijo tudi kriptovalute, kot z umetno inteligenco.
Obenem želi Eligma prek lastnega plačilnega sistema Elipay omogočiti plačila z neposredno konverzijo kriptovalut v fiat valute (evro, na primer) tudi na fizičnih prodajnih mestih, ne le na spletu.
Od leve proti desni: Matej Gregorčič, Jože Mermal, Dejan Roljič med prvim javnim preizkusom plačila v fizični trgovini prek Eligmine platforme Elipay.
Kako Eligma zbira denar za razvoj svoje platforme
Večina podjetij, ki razvija storitve na tehnologiji veriženja podatkovnih blokov oziroma na blockchainu, kapital zbira tako, da izda lasten kriptožeton in ga ponudi na javni razprodaji (tako imenovani ICO, kar je kratica za Initial Coin Offering).
Vlagatelji, ki kupijo kriptožetone podjetja, s tem podprejo nadaljnji razvoj njihovega projekta.
Kupljene kriptožetone lahko vlagatelji kasneje izkoristijo za uporabo platforme ali pa jih z dobičkom prodajo na trgu, če je podjetje uspešno in jim zato zraste cena.
Eligma tukaj ni izjema: izdali so lasten kriptožeton ELI in ga vlagateljem najprej ponudili prek zasebne predprodaje, nato je med 20. marcem in 10. aprilom sledila javna predprodaja, od 17. aprila do 8. maja oziroma do razprodaje vseh razpoložljivih kriptožetonov pa traja javna prodaja kriptožetonov oziroma ICO.
Vlagatelji lahko kriptožeton ELI kupijo s kriptovaluto ethereum (v nadaljevanju ETH). Za en ETH dobijo 8.000 kriptožetonov ELI, saj je Eligma ceno enega ELI postavila pri 0,1 ameriškega dolarja, za ETH pa zaradi volatilnosti trga kriptovalut upoštevajo ceno 800 dolarjev, čeprav je realna cena ETH na trgu od začetka ICO v povprečju v resnici bližje 600 dolarjem.
Gibanje cene ethereuma je bilo v zadnjih mesecih divje. Januarja letos je dosegel rekordne vrednosti konkretno prek tisoč evrov, potem pa je še pred manj kot enim mesecem padel celo pod 300 evrov.
Do zdaj so jim zunanji vlagatelji nakazali že prek 8 milijonov evrov
Eligma je prvotni zastavljeni cilj zbiranja sredstev za nadaljevanje razvoja platforme (tako imenovani soft cap) dosegla in presegla že v predprodaji kriptožetonov.
Skupno so zbrali 14.550 enot kriptovalute ETH, kar ob današnjem tečaju ETH pomeni 9,8 milijona dolarjev oziroma malce več kot okroglih 8 milijonov evrov.
ICO je za zdaj še daleč od tega, da bi izpolnil visoka pričakovanja
Mnoge znane spletne strani, ki analizirajo prihajajoče projekte ICO, so Eligminemu pripisale velik potencial in mu podelile zelo visoke ocene. A Eligmina javna razprodaja kriptožetonov, ki traja že okrogel teden, vsaj za zdaj še ni upravičila visokih pričakovanj.
Z naslova pametne pogodbe, prek katere Eligma sprejema kriptovaluto ETH za nakup kriptožetonov ELI v obdobju javne prodaje kriptožetonov, je namreč razvidno, da so do zdaj sprejeli samo okrog 550 ETH, kar preračunano skupno evropsko valuto znese nekaj več kot 300 tisoč evrov (po trenutnem tečaju ETH na spletni borzi Bitstamp).
Do skrajne meje, pri kateri bi bili razprodani vsi razpoložljivi kriptokovanci ELI (tako imenovani hard cap), Eligmi manjka še skoraj 20.000 ETH.
Jasno je sicer že, da Eligma ne bo ponovila uspeha enega od svojih ustanoviteljev Mateja Gregorčiča, čigar podjetje Viberate, ki na blockchainu razvija platformo za povezovanje glasbenikov in organizatorjev dogodkov, je septembra lani v manj kot petih minutah na svojem ICO prodalo vse razpoložljive kriptožetone.
Eligma: Glede na okoliščine smo dosegli velik uspeh
Iz podjetja Eligma so za Siol.net sporočili, da je okrog 15.100 enot kriptovalute ether, ki jih je do zdaj prispevalo 1.531 različnih podpornikov projekta, glede na preteklo daljše obdobje pesimizma na trgu kriptovalut - v zadnjih mesecih je mnoge uporabnike bolj kot ta ali on ICO skrbelo padanje vrednosti njihovih naložb - pravzaprav velik uspeh.
Na naše vprašanje, ali lahko morda manj uspešen ICO dolgoročno vpliva na razvoj platforme Eligma, so v podjetju odgovorili, da ne. Prvotni cilj, to je bilo tri milijone ameriških dolarjev (2,4 milijona evrov), so namreč že dosegli, trenutna vrednost zbranih sredstev pa znaša že okrog deset milijonov ameriških dolarjev, so še pojasnili. Prihodnost Eligme tudi ni odvisna samo od števila prodanih kriptožetonov, so še dodali.
Preberite tudi:
4