Petek, 16. 11. 2018, 4.00
6 let, 1 mesec
Neustavljivo orožje z neba ali novo laganje tisočem Slovencev?
Slovenska skupina na Facebooku Civilna iniciativa Modro Nebo je med svojih skoraj devet tisoč sledilcev včeraj delila znano fotografijo, ki domnevno prikazuje ameriški napad s "pulznim energijskim orožjem". Takšno tehnologijo ZDA uporabljajo za netenje požarov, kot je nedavni uničujoči v Kaliforniji, trdijo v skupini. Ker smo fotografijo na spletu opazili že večkrat, smo poiskali njen pravi izvor. V resnici ne gre za "pulzno energijsko orožje", temveč za izstrelitev rakete Elona Muska.
Naslovna fotografija se po spletu že nekaj mesecev širi kot del kolaža v družbi še dveh drugih podobnih fotografij. Najpogosteje je opremljena z opisom, da gre za primere uporabe usmerjenih energijskih orožij oziroma DEW (Directed Energy Weapons) ali celo tako imenovano Božjo palico, satelitsko kinetično orožje, ki so ga znanstveniki načrtovali v resnici, a se zadeva ni premaknila dlje od enačb na tabli.
Takšna orožja so po mnenju zagovornikov teorij zarot eden od glavnih krivcev za požare, ki v zadnjem času pustošijo po ameriški zvezni državi Kalifornija. Američani naj bi z njimi po lastni državi streljali iz satelitov oziroma s posebnih letal, kot je tole:
Če ne gre za DEW, kaj je potem na fotografiji?
Fotografija prikazuje izstrelitev nosilne rakete falcon 9 ameriškega vesoljskega podjetja SpaceX, ki ga vodi Elon Musk. Izstrelitev je bila 22. maja letos, raketa pa je v zemeljsko orbito odnesla dva satelita. Izstrelitveno ploščad so podjetju SpaceX kot že večkrat prej posodili v bazi ameriškega vojaškega letalstva Vanderberg v Kaliforniji:
Izstrelitev falcona 9. septembra 2013, ki je bila prav tako na ploščadi v bazi Vanderberg:
Fotografija je videti tako, ker je fotograf uporabil način z daljšim časom osvetlitve. To pomeni, da je hitrost zaklopa na fotoaparatu veliko nižja, zato na svetlobni senzor pade več svetlobe oziroma ta nanj pada dlje.
Daljši čas osvetlitve na izvirni fotografiji, ki jo lahko v polni velikosti vidite tukaj, med drugim sicer izdajajo tudi zelo "mehki" morski valovi in oblaki.
Izstrelitve raket falcon 9 so sicer priljubljeno zbirališče fotografov - poglejte, koliko rezultatov je na Googlu mogoče najti, če nas zanimajo fotografije falconov 9 z daljšim časom osvetlitve:
Kaj pa drugi dve fotografiji, na katerih je tudi mogoče videti "laser"?
Zgornjo fotografijo so pravzaprav že januarja letos po dolgem in počez obdelali na znanem spletnem portalu Snopes, ki je najverjetneje vodilni neodvisni svetovni medij na področju temeljitega preverjanja verodostojnosti dejstev.
Velika eksplozija na fotografiji je v resnici nadzorovano izgorevanje v rafineriji v ameriški zvezni državi Michigan, ki so jo z več strani na družbenih omrežjih dokumentirali tudi uporabniki v ZDA:
Snop svetlobe, ki je na viden na fotografijah, je v resnici atmosferski optični pojav, ki mu znanstveniki pravijo svetlobni steber. Kot pojasnjuje spletna enciklopedija ljubljanske fakultete za matematiko in fiziko, so "razlog za njegov nastanek ledeni kristali, ki niso nujno visoko v ozračju, saj ga lahko opazimo že ob drobnem snegu".
V obdobju nastanka fotografije so bili ledeni kristali res prisotni, saj je bila posneta januarja v zasneženi in mrzli ameriški zvezni državi Michigan.
V primeru tretje fotografije je imel fotograf najverjetneje zapacan objektiv
Here's an explanation of the streak of light - it's actually from a bit of grease on the lens cover. https://t.co/7GYHVfMT6q pic.twitter.com/lMoZ1Ohlh8
— Mick West (@MickWest) August 21, 2018
Nenavaden snop svetlobe na tretji fotografiji je z lastnim fotoaparatom in packo na objektivu ter s skoraj istim učinkom poustvaril Mick West, oče znane spletne strani Metabunk, ki se podobno kot Snopes ukvarja z razbijanjem urbanih ter internetnih mitov in iskanjem razumnih razlag za teorije zarot, kot so ploščata Zemlja, kemične sledi in ljudje-kuščarji.
Preberite tudi:
48