Sobota, 27. 5. 2017, 8.49
7 let, 1 mesec
Bizarna napaka, ki lahko sesuje vaš računalnik z Windowsi
Ruski računalniški strokovnjaki so odkrili nenavadno napako, ki lahko zelo upočasni in tudi zruši operacijski sistem Windows 7 in 8.1. Rešitve za zdaj še ni.
Ob Windows 7 (na fotografiji) in Windows 8.1 so čudnega hrošča odkrili tudi v Windows Vista, ki pa je ne uporablja skoraj nihče več, prav tako ji je Microsoft že odrekel uradno podporo.
Napaka v Windowsih 7 in 8.1 je povezana s tem, kako operacijski sistem naslavlja metapodatke (to so nosilci informacij o drugih podatkih), ki so del datotečnega sistema NTFS. Ta je najpogostejši način zapisovanja podatkov v Windowsih.
Eden od teh posebnih metapodatkov se imenuje $MFT in obstaja v korenskem imeniku NTFS, kar pomeni, da je v večini primerov skrit in nedostopen. Če ga uporabnik poskusi odpreti, bo dobil sporočilo, da to ni mogoče.
A ruski računalničarji so odkrili poseben način, kako lahko $MFT "zariba" Windowse - uporabili so ga kot lokacijo ciljne datoteke. Windowsom so naročili, naj odprejo datoteko, ki se nahaja v mapi c:\$MFT (c: je v tem primeru disk, $MFT pa mapa).
Kaj se je zgodilo? Gonilnik za NTFS je zaklenil datoteko $MFT in je ni več izpustil. Vsako naslednje dejanje v Windowsih, tudi tista, ki potekajo v ozadju, je začelo čakati, da se to zgodi, a ker se ni (in se ne bi nikoli), se je računalnik tako zelo upočasnil, da ga je bilo treba ponovno zagnati.
Microsoft so računalniški strokovnjaki o napaki že obvestili, kdaj ali če sploh bo izdal popravek, pa še ni znano.
Nenavadna napaka bi lahko bila zlorabljena za kibernetski napad, poroča tehnološki medij Arstechnica. Napadalec bi uporabniku preprosto poslal povezavo, ki pa ne bi vodila na spletno mesto, temveč v lokalno mapo c:\$MFT\12345, na primer, in mu zablokiral računalnik. Glede na to, da imata Windows 7 in 8.1 skupaj več kot 55-odstotni tržni delež, je potencialnih žrtev ogromno.
Microsoftov najnovejši operacijski sistem Windows 10 ne boleha za opisanim sindromom.
Zgodovina se ponavlja
To ni prvič, da je mogoče Windowse sesuti s samo nekaj črkami. Windowse 95 in 98 je na podoben način razdražila besedica "con", posebno datotečno ime, ki je operacijskemu sistemu povedalo, da želi dostop do naprave "con" - konzole oziroma tipkovnice in zaslona. A če je pot do datoteke vsebovala dva zahtevka za con, na primer v obliki c:/con/con, je računalnik zmrznil.
Preberite tudi:
Največji proizvajalec računalnikov si je po nesreči privoščil grob poseg v zasebnost uporabnikov
1