Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Jure Gregorčič

Torek,
22. 10. 2013,
14.23

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

1

Natisni članek

Natisni članek

Mercedes-Benz Športni Avtomoto Ekskluzivni Avtomoto

Torek, 22. 10. 2013, 14.23

8 let, 7 mesecev

Mercedes-Benz E 63 AMG S – fizika pojasni, zakaj epske zmogljivosti zahtevajo enormno energijo

Jure Gregorčič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

1

Doživetje vožnje Mercedesove limuzine razreda E, ki je preobrazbo doživela na športnem oddelku AMG, smo delili z dr. Tomažem Katrašnikom. Enačbe razkrijejo, kaj v resnici zahtevajo take zmogljivosti.

Bombnik!

Tisti trenutek, ko je obrat ključa prvič predramil 5,5-litrski biturbo stroj, bi brez težave in pretiravanja lahko opisali kot sila dramatičen začetek našega testnega druženja s to limuzino, ki trenutno spada med najhitrejše na svetu.

O tem, kaj ta zares poseben avtomobil v resnici zmore in zna, smo veliko povedali že v testu, kjer si lahko tudi v videu ogledate, zakaj smo zapisali, da se v njem srčni utrip preseli v lica. Ko vse njegove vrance z desnico res suneš oziroma v vlogi vozniškega dirigenta stopnjuješ eno najlepših arij bencinskega okteta z izjemnim razponom glasu oziroma, pardon, moči, možgane preseka vprašanje, kaj dejansko sploh omogoča take brutalne zmogljivosti. Kaj torej definira bit tistega, zaradi česar smo se na izhodih iz zavojev počutili, kot da bi se nad Pacifikom med lupingom znašli v kabini jurišnega bombnika sredi bitke za Midway.

Vsak stroj definirajo fizikalne osnove

A dejstvo je, da tudi zmogljivosti tega stroja definirajo fizikalne osnove.

Ozadje izkoristka, dela, toplote, gorivne energije, moči in drugih fizikalnih parametrov takega stroja nam je pojasnil dr. Tomaž Katrašnik, ki na Strojni fakulteti Univerze v Ljubljani vodi laboratorij za toplotne batne stroje.

Dr. Tomaž Katrašnik nam razloži, zakaj za doseganje hitrosti 300 km/h slabi dve toni težka limuzina sploh potrebuje 400 + kilovatov moči:

Fizika je neusmiljena! Zato so ti avtomobili rezervirani le za izbrance.

Skozi enačbe dr. Katrašnik hitro razkrije tudi, kako dejansko neusmiljena je fizika z vidika energijske bilance takega stroja: "Približni izkoristek tega motorja je pri polni moči nekaj manj kot 30-odstoten, kar pomeni, da je v eni uri zmožen porabiti med 130 in 150 litri goriva." Razumete torej, zakaj si užitke s tako tehnično dovršeno in zverinsko močno limuzino dejansko lahko privoščijo le izbranci. Slabih 200 tisoč evrov je treba imeti v štartu, da jo sploh parkirate v svojo garažo.

Ocena količine denarja za njeno prehrano pa je sploh glede na zgornji podatek tako ali tako brezpredmetna, saj energetskih diet namreč preprosto ne prenese. Kdor ugodne izračune išče pri tej postavki, naj na ta avtomobil preprosto pozabi.

Turbinski prepih mu povečuje izkoristek, orjaški navor pa na kolesa spravi dve toni pritiska

Strokovnjaka za toplotne batne stroje povprašamo, zakaj tak prostorninsko zajeten motor sploh potrebuje prisilno polnjenje:

"Če želimo zgoreti več goriva, da bo motor razvijal večjo moč, potrebujemo tudi več zraka v motorju. Ta motor ni razvit za zelo visoke vrtilne frekvence, zato so se odločili, da s prisilnim polnjenjem in hlajenjem polnilnega zraka povečajo gostoto in na ta način omogočajo zgorevanje večje mase goriva in posledično seveda še povečajo moč motorja."

Tako torej fizika pojasni izvor vseh 585 konjev oziroma 430 kilovatov. Miru pa nam ni dal niti navor, tega je za nič manj kot 800 njutonmetrov. Hiter izračun pa pojasni tudi to številko. Pri brutalnem pospešku, ki to limuzino iz nizkega štarta pa do stotice izstreli v samo 3,6 sekundah, kolesa na asfalt iztisnejo kar dve toni pritiska. Ta mercedes serije E pa ob spremljavi čudovite motorne simfonije ob tem doseže skoraj 1 G pospeška. To je ta navorski cunami, ki tako doživeto podčrta vožnjo s tem strojem.

Ne spreglejte