Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
22. 12. 2014,
5.52

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Audi Športni Avtomoto

Ponedeljek, 22. 12. 2014, 5.52

8 let, 7 mesecev

Audi quattro za več aktivne varnosti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Tudi po zaslugi Audija in njegovega quattra danes skoraj vsakdo ve, da je štirikolesen pogon na spolzkem učinkovitejši od dvokolesnega. Ob tem pa gre posledično še za izboljšanje aktivne varnosti.

Kaj pravi fizika?

V osnovi je treba vedeti, da lahko kolo (guma) prenese le določeno velikost vzdolžnih obremenitev (pogon in zaviranje) in določeno velikost prečnih obremenitev (lega v ovinku). Točneje povedano: guma lahko prenese le določeno rezultanto vzdolžnih in prečnih sil na stični točki s podlago.

Se pravi: dokler se le kotali, se lahko dobro bočno nasloni, če pa močno zavremo ali pospešimo, se nenadoma njen bočni oprijem zmanjša. To lahko preskusi vsak, najhitreje in najbolj varno pri majhnih hitrostih na slabi podlagi (makadam, sneg). Toda avtomobile običajno poganjata le dve kolesi in to največkrat prednji, tam pa so poleg pogona še zavore, bočne obremenitve in volan! Medtem se zadnji kolesi le kotalita, sta torej brez pogona in brez volana. To jima že po definiciji daje velik potencial za prevzemanje dodatnih nalog.

Ko se pogoji pod kolesi poslabšujejo …

To je torej fizikalno izhodišče. Obstaja pa tudi drugo, prav tako ali morda celo bolj pomembno: ko se v resničnem življenju pogoji pod kolesi poslabšujejo, se zgodi, da eno ali obe pogonski kolesi ostaneta brez oprijema. Lahko gre za droben trenutek med vožnjo, lahko za stanje mirujočega vozila.

V vsakem primeru je to za pogon neugodno stanje, katerega neugodne posledice lahko s štirikolesnim pogonom povsem odpravimo.

Quattro kot prispevek k večji aktivni varnosti

Vse skupaj sledi osnovni filozofiji izboljšanja voznih lastnosti in s tem posledično izboljšanja aktivne varnosti. Avtomobil s stalnim štirikolesnim pogonom pozneje obupa nad slabo podlago, imun pa seveda ni – še vedno je njegova omejitev torni količnik med gumo in podlago, kar vključuje gume (proizvajalec, model, starost …) in podlago, na katero pa pogosto nimamo vpliva.

Včasih je pod prelazom predor, vedno pa ne in če sta zima in sneg, se lahko voznik zanese na štirikolesen pogon tudi takrat, ko dvokolesen že davno obstane nekje na strmini.

Da je quattro učinkovit, je treba držati plin

Naštete lastnosti in prednosti štirikolesnega pogona dajejo temu še dodatno razsežnost: poleg tega, da gre dlje navkreber, tudi bolje vleče (kar pomeni tudi prikolico) in se zna hitreje peljati naokrog ovinkov. Treba pa se je pri tem zavedati nečesa, kar ljudje prehitro pozabijo: da se na pogon lahko zanašamo toliko časa, dokler imamo nogo na plinu. Ko plin spustimo, so to štiri zavirajoča kolesa, kar bi v najbolj neugodnih pogojih pod kolesi (sneg) pomenilo blokiranje koles, kar je daleč od idealnega.

Da bi torej izkoristili prednosti quattra, je treba pritiskati na plin, na kolesa spustiti pogonsko silo.

Kako močno oziroma intenzivno, je pa že stvar drugega poglavja. Pogon quattro je nedvomno učinkovito orodje za doseganje boljših rezultatov in večje varnosti.

Ne spreglejte