Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gregor Pavšič

Sobota,
26. 2. 2022,
0.13

Osveženo pred

2 leti, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3,03

9

Natisni članek

Natisni članek

antonov An-225 mriya Antonov

Sobota, 26. 2. 2022, 0.13

2 leti, 10 mesecev

Antonov An-225 Mriya

Ukrajinski ponos: kaj se dogaja z največjim letalom na svetu?

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3,03

9

Antonov An-225 Mriya | Antonov An-225 Mriya je največje in najtežje letalo na svetu, ki so ga v edinem obstoječem primerku izdelali že leta 1988.  | Foto Wikimedia Commons

Antonov An-225 Mriya je največje in najtežje letalo na svetu, ki so ga v edinem obstoječem primerku izdelali že leta 1988.

Foto: Wikimedia Commons

Antonov An-225 kot največje in najtežje letalo na svetu velja za velik ukrajinski ponos. Obstalo je na domačem letališču v Hostomelu, kjer je kljub ruskim napadom in začasnim zavzetjem letališča očitno ostalo nepoškodovano.

Letalska družba Antonov Airlines predstavlja velik ukrajinski ponos, izstopa pa predvsem letalo An-225 z vzdevkom Mriya. Največje in s 640 tonami vzletne mase najtežje letalo na svetu, izdelano že leta 1988, obstaja le v enem primerku. Kljub napadu ruske vojske na strateške cilje v Ukrajini, med katerimi so bila najprej prav letališča, je za zdaj kralj neba ostal nedotaknjen, sporočajo iz družbe Antonov Airlines.

Letalo je dolgo 84 metrov, razpon kril meri 88 metrov, visoko pa je več kot 18 metrov. Masa praznega letala znaša 285 ton. Poganja ga šest motorjev. Brez pristanka lahko leti več kot 15 tisoč kilometrov daleč, njegova potovalna hitrost pa znaša 800 kilometrov na uro. Za njegov let je potrebna posadka šestih ljudi.

Največje letalo je ostalo na domačem letališču, kjer pa so se vneli srditi boji

Mriya se nahaja na letališču Hostomel in pri Antonov Airlines poudarjajo, da povsem natančnih podatkov o stanju letala nimajo. Na omenjenem letališču, čigar lastnik je prav letalska družba, so se pred dvema dnevoma ob začetku ruske invazije vneli prvi ostrejši spopadi in za krajši čas so Rusi prevzeli nadzor nad tem strateško pomembnim letališčem.

Ukrajinci svojega največjega letala torej niso uspeli umakniti iz države. V začetku januarja so ob pristanku v poljskem Rzeszowu poškodovali pristajalno podvozje letala, s katerim pa so nato čez nekaj dni lahko poleteli proti Kitajski. Spodnji video prikazuje prihod letala nazaj na domače letališče v Hostomelu, ki se nahaja okrog 25 kilometrov severozahodno od Kijeva.

Podpora Ukrajini tudi prek pilotov Antonova v Linzu

Sicer pa so podporo Ukrajini izrazili tudi člani posadke Antonov Airlines na letališču v avstrijskem Linzu. Pri tem so posneli spodnjo fotografijo pred "manjšim" tovornim letalom An-124, ki je pred leti večkrat pristalo tudi na Brniku.

 

Ne spreglejte