Ponedeljek, 11. 3. 2019, 8.05
5 let, 8 mesecev
Eno letalo, dve nesreči in 346 žrtev
Dve tragediji, 346 žrtev: ima novi boeing skrito napako?
Kitajska je prizemljila vse svoje boeinge 737 max 8, saj je letalo tega tipa včeraj strmoglavilo v Etiopiji. To je bilo namreč že drugo strmoglavljenje tega letala v pol leta, do obeh pa je prišlo v zelo podobnih okoliščinah. Obstaja težava z Boeingovim prodajnim hitom, zaradi katere je že umrlo 346 ljudi?
Včeraj je v Etiopiji med vzletom strmoglavil boeing 737 max 8. Na krovu je bilo 157 potnikov in članov posadke iz 35 držav, nihče med njimi pa nesreče ni preživel. Družba Etiophian Airlines je prizemljila svojo majhno floto teh letal, enako pa so zdaj storili tudi Kitajci. Njihova letalska agencija namreč do nadaljnjega ne dovoli vzletanja temu novemu tipu Boeingovega letala. Na Kitajskem ima ducat letalskih prevoznikov že več kot 80 tovrstnih letal.
Dve tragični nesreči z enakim letalom v pol leta
Povod za odločitev je bilo dejstvo, da je bila včerajšnja tragedija že druga v pol leta, kjer je bilo udeleženo letalo boeing 737 max 8. Lani oktobra je strmoglavilo letalo družbe Lion Air, pri tem pa je umrlo vseh 189 potnikov in članov posadke. Pri obeh nesrečah sicer še poteka preiskava in uradnih dokazov, ki bi nesreči povezovali, za zdaj še ni.
Do obeh nesreč pa je prišlo v obdobju prvih minut po vzletu. V obeh primerih sta pilota letališko kontrolo prosila za vrnitev na letališče, a sta že pred tem izgubila nadzor nad letalom.
Po dosedanjih ugotovitvah je imelo letalo Ethiopian Airlines "nestabilno hitrost vzpenjanja". Pilot letala je kontrolo letenja opozoril, da "ima težave", in se je hotel vrniti na letališče, je v nedeljo pojasnil prvi mož Ethiopian Airlines Tewolde Gebremariam. Priče so poročale tudi o dimu iz repa letala.
Podatki spletne strani Flightradar24 kažejo na zelo nekonstantno hitrost vzpenjanja letala v kritičnih dveh minutah leta. Preiskovalci so med razbitinami že dobili prvo "črno" skrinjico in sicer snemalnik pogovorov v pilotski kabini. Ta bo skupaj z zapisovalnikom podatkov o letalu pomagala pojasniti vzroke tragične nesreče.
Flightradar24 data regarding #ET302, including downloaded and processed granular data. See also for important notes about how ADS-B altitude is reported. https://t.co/tYnGIMyTFH pic.twitter.com/MBl5QZqdPq
— Flightradar24 (@flightradar24) March 10, 2019
Video s prizorišča nesreče v Etiopiji:
Do nesreč v Indoneziji in Etiopiji, v katerih je bilo udeleženo letalo boeing 737 max 8, je prišlo v podobnih okoliščinah nekaj minut po vzletu.
Sta bila pilota nemočna zaradi programske napake?
Pri lanski nesreči v Indoneziji so preiskovalci ugotovili, da bi bil lahko strm in nenadziran spust letala povezan z nadgradnjo Boeingovega računalnika.
Program je namenjen preprečevanju izgube vzgona (stall), a v primeru napačnega podatka o višini in naklonu letala lahko samodejno pošlje letalo v smrtonosni padec z nosom letala navzdol. Računalniška avtomatika lahko preseže ročne poteze pilotov, česar pa po pričevanjih nekaterih pilotskih sindikatov pilotom niso dovolj dobro pojasnili, je poročal New York Times.
Za letalo že pet tisoč naročil, v uporabi jih je več kot 300
Boeing je prvi polet z dvomotornim letalom 737 max 8 opravil pred dobrima dvema letoma, prvo letalo pa so naročniku (Malindo Air) dostavili maja leta 2017. S tem so obeležili tudi 50-letnico prvega boeinga 737. Do letošnjega januarja so za letalo pridobili 5.011 naročil, od teh so jih izpeljali 350.
Letalo je dolgo 39,5 metra in ima razpon kril 35,9 metra. Na voljo je v štirih različicah, ki imajo lahko od 138 do 230 sedežev. Dolet letala znaša od šest do sedem tisoč kilometrov. Airbusov neposredni tekmec letala je airbus A320 neo.
"Zamudil sem ga za dve minuti. Ko sem prišel, je bilo vkrcavanje že zaključeno. Videl sem zadnje potnike, ki so vstopali. Kričal sem, naj me spustijo na letalo, a mi niso dovolili," je Mavropulos zapisal na Facebooku.
Dodal je, da so ga dali na naslednji let, a je močno protestiral, saj je bil še čas, da bi se vkrcal. Nato so ga varnostniki odstranili in mu povedali, naj ne nasprotuje in se zahvali Bogu, saj da je letalo strmoglavilo. "Sprva sem mislil, da lažejo," je še zapisal po poročanju nemške tiskovne agencije dpa.
Mavropolus je svojo družino hitro obvestil, da ni bil na letalu. "Tako mi je odleglo, da sem lahko napisal to objavo, in sem hvaležen, da živim," je še zapisal. "To moram videti kot drugo priložnost," je dodal. (STA)
19