Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
8. 10. 2014,
11.48

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Zavarovalnica Triglav

Sreda, 8. 10. 2014, 11.48

7 let, 1 mesec

Pasti in nevarnosti na poti v šolo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Otrok lahko samostojno sodeluje kot pešec v prometu že od drugega razreda. Toda še pred tem je pomembno, da ga naučimo vseh pasti, ki ga čakajo na cesti.

Otroci so najšibkejši udeleženci v prometu, njihova razigranost in nepredvidljivost sta prvo opozorilo, da moramo kot starši in odgovorni odrasli poskrbeti, da bodo dovolj zgodaj spoznali pravilno in varno vedenje na cesti in se zavedali vseh nevarnosti, ki so jim lahko izpostavljeni, če ne bodo pozorni. "Otrok lahko kot pešec samostojno sodeluje v prometu v drugem razredu osnovne šole," nam je v pogovoru povedala Mateja Markl iz Javne agencije za varnost prometa. Poudarja, da otrok v predšolski dobi obvezno potrebuje spremstvo staršev oziroma starejšega sorojenca.

Kako otroka naučiti prečkati cesto?

Prečkanje ceste je za otroka veliko zahtevnejše, kot se zdi odraslim, zato je nujno, da se z njim o vseh pravilih pogovarjamo že od mladih nog. Otroka moramo naučiti:

- izbirati najvarnejša mesta za prečkanje ceste, - da se vedno ustavi pred robom pločnika, - da bo znal opazovati promet in presojati, kdaj lahko prečka cesto – če je mogoče takrat, ko se ne približuje nobeno vozilo, - dejanskega prečkanja ceste.

Če pločnika ni?

Eno prvih pravil, ki ga predstavimo otroku, je prav gotovo hoja po pločniku. Osnovnošolca, ki se že samostojno giblje v prometu, moramo seznaniti tudi z drugačnimi okoliščinami, ko na primer cestišče ni urejeno s pločnikom.

Kadar v bližini doma ni pločnikov, so namreč pešci, predvsem otroci, najbolj ogroženi. Najpomembnejše pri hoji ob cestišču je, da vedno hodimo po levi strani vozišča, tako da gledamo v smeri vožnje vozil. Tako vidimo prihajajoče vozilo in se mu pravočasno umaknemo, tudi če nas voznik spregleda ali vozi nepravilno.

Prečkanje med avtomobili

Resnično dogajanje v prometu je lahko vsak dan drugačno, čeprav bo otrok vsakič prehodil isto pot, zato mu moramo starši predstaviti, kaj vse lahko doživi na poti do šole. Ena takšnih situacij so lahko napačno parkirana vozila, tako da mora otrok cesto prečkati med parkiranimi avtomobili. Če je le mogoče, naj otrok v tem primeru prečka cesto tako, da ga parkirana vozila ne bodo zakrivala in ga bo lahko videl tudi voznik v avtomobili ter bo imel dober pregled na cesto. Najprej mora pogledati, ali v parkiranem avtomobilu ni voznika, ki namerava odpeljati. Če je, naj počaka, da voznik odpelje.

Osnovno pravilo: Bodi viden, bodi previden!

Otroka zaradi njegove majhnosti v prometu hitro spregledamo, zato mu moramo pomagati, da bo znal sam opazovati promet, ter mu izbrati primerna svetla oblačila, rutko in odsevnike, ki ju ob vstopu v šoli dobi od zavarovalnice.

"Priporočljivo je, da so pešci zaradi boljše vidnosti oblečeni v svetlejša oblačila. Zakon predpisuje, da morajo imeti prvošolci odsevna telesa, odsevnike, odsevne trakove, kresničke na tisti strani telesa, ki je obrnjena proti cesti," nam je še povedala Mateja Markl, pomembna pa je tudi izbira oblačil. Z izbiro svetlih oblačil v živih barvah lahko dosežemo, da bodo otroci dobro vidni in jih bodo vozniki prej opazili.

Več informacij si lahko preberete v brošuri Prvi koraki v svetu prometa, ki jo je izdala Javna agencija RS za varnost prometa - Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu.

Ne spreglejte