Petek, 14. 3. 2014, 15.17
8 let, 7 mesecev
Razlogi, zakaj se Slovenci zbujamo utrujeni in prav nič sveži
Vodilni proizvajalec ležišč na slovenskem trgu je ob prihajajočem dnevu spanja izvedel raziskavo o spanju in spalnih navadah med Slovenci. Med vprašanimi 33 odstotkov svoje spanje ocenjuje kot zelo dobro ali odlično, 37 odstotkov pa kot dobro. Skrb zbujajoče pa je, da kar 29 odstotkov vprašanih pravi, da spijo zgolj zadovoljivo ali celo slabo. Ti se zjutraj pogosto zbujajo utrujeni, nesveži, pogoste pa čutijo tudi bolečine v hrbtu, vratu ali križu.
Strokovna javnost ob letošnjem dnevu spanja tako opozarja, da je miren spanec pomemben za naše zdravje, kakovost spanca pa vpliva na duševno zmožnost, čustveno ravnotežje, produktivnost, duševno vitalnost in ustvarjalnost. V začetku marca so med več kot dva tisoč Slovenci v Dormeo Slovenija izvedli raziskavo o spalnih navadah. Anketa je bila izvedena na uporabnikih svetovnega spleta, analizo pa smo opravili tako, da vzorec anketiranih po spolu in starosti odseva sestavo slovenske populacije.
Kar 83 odstotkov vprašanih v uri pred spanjem gleda televizijo ali filme, 44 odstotkov pa jih brska po svetovnem spletu. Vendar pa to ni nujno dobro za lahek spanec. Na Ameriškem inštitutu za zdravje opozarjajo, da je dobro, če se pred spanjem sprostimo z branjem ali poslušanjem glasbe, ki naj postane ritual. Pomembno je tudi, da si uredimo ugodno spalno okolje. Televizija ali računalnik v spalnici lahko delujeta kot motnja in negativno vplivata na kakovost spanja.
Velika večina Slovencev, kar 68 odstotkov, spi na klasični postelji. Ti največkrat poročajo o kakovostnem spancu, medtem ko tisti, ki spijo na kavču, pogosto spijo slabše. Kar polovica anketiranih je navedla, da spijo na ležišču iz pene. Ti pa tudi poročajo o najvišji kakovosti spanca.
Po kakovosti spanja je Slovenija primerljiva z Romunijo, slabše pa spijo na primer na Poljskem, v Ukrajini, predvsem pa v Rusiji. Za te države je tudi bolj značilno spanje na kavčih. Medtem ko v Sloveniji pred 7. uro vstajata dve tretjini anketirancev, je v Romuniji takih tri četrtine. V Sloveniji je molitev pred spanjem redka, le pet odstotkov anketiranih to počne redno. V Turčiji pa je raziskava o spalnih navadah pokazala, da jih redno moli kar 27 odstotkov sodelujočih.