Petek, 22. 5. 2015, 14.50
8 let, 7 mesecev
Kako se v poletnih mesecih zaščititi pred boleznijo, ki jo prenašajo klopi
Čeprav je v Sloveniji cepljenje obvezno le za tiste, ki so okužbi izpostavljeni pri delu ali med izobraževanjem, kot na primer gozdni delavci in lovci, ga na Nacionalnem inštitutu za varovanje zdravja (NIJZ) priporočajo vsem osebam od enega leta starosti naprej, ki se gibljejo ali živijo v območju, kjer se pojavlja klopni meningoencefalitis (KME).
Kot je pojasnila zdravnica Marta Grgič Vitek z NIJZ je priporočljivo, da se cepljenje s prvima dvema odmerkoma opravi v zimskih mesecih z enomesečnim razmikom. Tako se zaščita pred boleznijo vzpostavi še pred aktivnostjo klopov. Tretji odmerek sledi čez 5–12 mesecev, nato pa so potrebni še t. i. poživitveni odmerki. Prvi čez tri leta, pozneje pa na pet let.
Bolezen običajno poteka v dveh fazah. Prva faza bolezni se ponavadi začne približno od sedem do 14 dni po vbodu klopa in je videti podobno kot gripa. Pojavijo se: - utrujenost, - slabo počutje, - bolečine v mišicah, - vročina in - glavobol.
Pri večini bolnikov po prostem intervalu (po od nekaj dneh do treh tednih) sledi druga faza bolezni z: - visoko temperaturo, - močnim glavobolom, - slabostjo in bruhanjem, - lahko celo z nezavestjo ali smrtjo (redko: od enega odstotka do dveh odstotkov odraslih bolnikov).
Bolezen lahko pusti trajne posledice, kot so glavobol, zmanjšana delovna sposobnost, zmanjšana sposobnost koncentracije, pareza, pa tudi ohromelost.