Torek, 6. 5. 2014, 15.23
1 leto, 1 mesec
Ali vrelec mladosti vendarle obstaja?
Tri študije , ki so jih pred kratkim objavili znanstveniki harvardske in stanfordske univerze, namreč kažejo, da protein GDF11, če ga dajo starejšim mišim – pri teh ga je vse manj, medtem ko ga je v krvi mlajših miši veliko –, vodi v boljše delovanje možganov. Ob tem ni nepomemben podatek, da je ta protein tudi v človeški krvi.
Več proteina GDF11 v krvi starejših miši prav tako vodi v večjo prožnost oziroma gibljivost mišic, zaradi česar so bile miši na tekočem traku hitrejše. Z več omenjenega proteina v krvi se jim poveča tudi sposobnost regeneracije po poškodbah.
Znanstvenikom še ni jasno, koliko proteina GDF11 bi potrebovali ljudje, da bi se pojavili podobni učinki, če bi bilo to sploh mogoče.
Prihodnje raziskave bodo po mnenju znanstvenikov odgovarjale zlasti na vprašanje, ali imajo ljudje, ki dolgo živijo, v krvi več GDF11 ali drugih proteinov, ki prispevajo k njihovi dolgoživosti. Protein GDF11 bi lahko pomagal tudi pri zdravljenju bolezni, npr. Alzheimerjeve bolezni, zato bodo prihodnje raziskave najbrž posvečene tudi temu.