Četrtek, 21. 2. 2013, 16.16
8 let, 7 mesecev
Prenovljena Mencingerjeva hiša v Krškem
Občina Krško in tamkajšnji Mestni muzej sta danes predstavila zaključek celostne prenove spomeniškega kompleksa dveh združenih meščanskih hiš, v katerih je živel nekdanji krški župan in pisatelj Janez Mencinger (1838–1912). Prenova kompleksa, v katerem so se ohranile na Slovenskem redke posvetne renesančne freske, je stala 2,8 milijona evrov.
Mencingerjeva hiša z vidika kulturne dediščine predstavlja meščansko bivalno kulturo 19. stoletja z osnovami v starejših obdobjih, po besedah odgovorne konservatorke Alenke Železnik pa je njena prenova temeljila na raziskavah stavbne preteklosti. Te raziskave so pokazale razvoj obeh združenih hiš vse od srednjega veka oz. od renesanse prek baroka do začetka 20. stoletja in hkrati razkrile ostanke kakovostne arhitekture ter kiparsko in slikarsko stavbno opremo. Med slednjo je opozorila na ostanke posvetnih renesančnih portretnih fresk z dvema grboma, ki potrjujejo domnevo, da je v hiši živela pomembna krška plemiška družina.
Poslikave, ki so jih odkrili med prenovo Mencingerjeve hiše, so tudi edinstven dokument slovenskega protestantizma in hkrati takratnega meščanskega življenja, je še povedala Železnikova.
Muzejske prostore bo upravljal krški mestni muzej, ki bo v prvem nadstropju oz. v prostoru s freskami uredil Mencingerjevo spominsko sobo s predmeti iz rojakove zapuščine. Obiskovalci njegove hiše si bodo lahko ogledali še rekonstruirano izvirno sušilnico sadja iz 19. stoletja, Krčani pa nameravajo v pritličju stavbe vzpostaviti še središče nesnovne tehnične in industrijske območne dediščine, je še povedala Ceglarjeva.
Prenovljeno Mencingerjevo hišo bodo uradno odprli ob 536. jubileju podelitve mestnih pravic Krškemu, 5. marca.