Nedelja, 27. 1. 2013, 15.53
8 let, 7 mesecev
Opomnik na žrtve holokavsta v Berlinu
Spomenik umorjenih Judov v Evropi je postavljen na elitni mestni lokaciji v neposredni bližini Brandenburških vrat, veleposlaništva ZDA v Nemčiji in le nekaj minut stran od poslovnega Sony centra. Na prehodu med nekdaj ločenim vzhodom in zahodom arhitekturna ureditev dva nekdaj nasprotujoča si pola združuje in povezuje. Spomenik, ki ga sestavlja okoli 2.700 betonskih klad, je zasnoval ameriški arhitekt Peter Eisenman, pri načrtu pa je sodeloval tudi slavni kipar Richar Serra. Ob šestdeseti obletnici konca druge svetovne vojne so na površini 19.000 kvadratnih metrov javnosti odprli enega od boljših javnih spomenikov v Evropi.
Pri spomenikih gre za umetnostno delo, ki je zaustavitev in opozorilo na časovni moment, ki je vzrok postavitve spomenika in hkrati čas, ko je spomenik tudi postavljen. Spomeniki, ki očitno v sebi združujejo več časovnosti, so dominantni okvir vrednot, ki vedno konstruirajo nacionalno zgodovino, hkrati pripomorejo k nacionalni identiteti in likovno ter estetsko dopolnjujejo pogled na mesto, večinoma pomenijo shodne in središčne točke v mestu ali krajini. Ker spomeniki osvetljujejo kakršnokoli preteklost nekega naroda, jih je iz formalnolikovnega pogleda treba gledati z distanco. Ta distanca ni pri gledalcu nikoli tolikšna, da bi lahko na spomenik v mestu pozabil, četudi se nanj navadi, ker hodi mimo njega vsak dan, je ta ves čas prisoten v zavesti.
Brez simboličnega besedila, z golimi arhitekturnimi oziroma likovnimi dejstvi, ki zgled očitno vzamejo tudi iz minimalistične umetnosti, ko sta oster rob in zglajena površina kip spremenila v objekt, se lahko primerja s taborišči, ki so subjekt spremenila v objekt pregona, izbrisa, umora. Arhitekturne izkušnje ne moremo enačiti z realnimi izkušnjami žrtev, a lahko tovrstne izkušnje povežemo tudi z zdajšnjim dogajanjem v svetu, kar spomeniku zagotovo daje sodoben in brezčasen predznak.
Zasnova spomenika pomeni tudi radikalno vprašanje zavesti in spomina. Spomin je močno povezan s ponavljanjem. S spominom se namreč lahko izognemo slabim ponovitvam in nasprotno, dela oziroma stvari, ki nas osrečujejo, lahko s pomočjo spomina udejanjimo v sedanjosti. In zato je poglabljanje v spomenik zelo pomembno, gre pri tem za globino zavesti, ki se zoperstavlja površinskemu spominjanju.