Petek, 13. 7. 2018, 20.09
6 let, 4 mesece
Naravni biser na robu Ljubljanskega barja, pod katerim prebiva veliki zmaj #foto
Podpeško jezero je obljudena izletniška postojanka, kjer se je mogoče ob vročih poletjih tudi osvežiti, priljubljeno pa je tudi pri ribičih. Zakaj je jezero na obrobju Ljubljanskega barja tako posebno?
Manca Korelc, ki si je pred časom zadala cilj obiskati vsa slovenska jezera, ob tem pa tudi bajerje, ribnike in mlake in je o tem pred dobrim letom spregovorila tudi za Siol.net, ima zaradi svojega projekta dober primerjalni vpogled v domače večje in manjše kotanje, napolnjene z vodo.
Podpeško jezero: kava, čaj in kopanje
Do zdaj jih je obiskala že 622, na seznamu pa jih je približno še tisoč, pravi. Pravzaprav še več, saj nastajajo še nova in je to tako postalo vseživljenjski projekt. "Pravzaprav ne bom nikoli prišla do konca, še kaj bo ostalo za mano," v smehu doda.
Med prednostmi Podpeškega jezera izpostavi gostinsko ponudbo, saj lahko tako ostaneš tam dalj časa. "Primerno je za kopanje, ljudje se v njem radi osvežijo," pripoveduje. Priljubljeno je tudi za celoletni ribolov, saj redko zamrzne, v njem pa so veliki krapi, ščuke in druge ribe. Blizu so tudi hribi, kamor je mogoče zaviti na pohod. Zanimivo pa je jezero ob obrobju Ljubljanskega barja tudi zaradi zgodbe o zmaju, še podčrta sogovornica.
Ob Podpeškem jezeru, ki sodi med ena najglobljih v Sloveniji, je mogoče najti mir, pravi Manca Korelc, rekreativna obiskovalka domačih kotanj z vodo - jezer, bajerjev, ribnikov ... ki si je za cilj zadala, da bo obiskala vse v Sloveniji.
Veliki zmaj, zaradi katerega poplavlja Ljubljanica
Mit o Podpeškem jezeru pravi, da pod njim živi veliki zmaj, ki ima rep pod hribom sv. Ane, glavo pa pod Krimom. Nekoč so ljudje poplavljanje Ljubljanice pripisovali udarcem zmaja z repom.
Skoraj popolnoma okroglo jezero
Kraško jezero ob južnem robu Ljubljanskega barja pri naselju Jezero in pod severnimi obronki Krima, ki velja za naravni biser, je skoraj popolnoma okrogle oblike. Njegov daljši premer meri 135 metrov, krajši pa 120 metrov, so dimenzije popisali v spletni enciklopediji naravne in kulturne dediščine v Sloveniji, imenovane Dedi.
Velika globina
Posebnost jezera, ki mu pravijo tudi Krimsko, Podkrimsko jezero, Jezero pod Planinco ali Jezero pod sv. Ano ali preprosto Jezero, je njegov podzemni odtok lijakaste oblike, skozi katerega vodi ozko globoko brezno, so raziskali potapljači. Njegova globina je kar 51 metrov, s čimer se uvršča med najgloblja jezera v Sloveniji. Kotanja z vodo v bližini Ljubljane pa tako ne preseneča s svojo velikostjo, temveč globino.
Napaja se iz kraških izvirov, razporejenih ob južnem in vzhodnem robu močvirne ravnice Zajezera.
Ravno prav daleč od mestne norosti
''Ravno prav je odmaknjeno od mestne norosti, segreje pa se na prijetno osvežujočih 20 stopinj Celzija. Ob njegovem bregu pa tako najdemo mir (…)," je o njem na svojem blogu Moja jezera med drugim zapisala Manca Korelc.
Njegova lokacija je iz Ljubljane pripravna za "krajše popoldanske zaokrožene ture. Velikokrat se odpravim tja in v objektiv telefona lovim čudovit lesen pomol, nad katerim se sklanja elegantna vrba. Stati na tem pomolu je prava mala meditacija, da zadostim avanturistični duši, se s kolesom zapodim v blato naokoli".
Pohodi v okolici Podpeškega jezera:
- sprehod okoli Zajezera (2,5 km), na katerem si je mogoče ogledati ostanke nekdanjega mlina ter številne izvire, ki polnijo jezero,
- vzpon na grič sv. Ane, od koder se nam odpre najlepši razgled na Ljubljansko barje,
- vzpon na Planinco in vstop v Ledeno jamo,
- obisk tematske poti: Pot barjanska okna pri Podkraju, Pot ob reki Iški in Koščeva učna pot.
Naravni spomenik
Podpeško jezero pa je tudi ožje zavarovano območje parka, naravni spomenik, ki je "hidrološka, geomorfološka in ekosistemska naravna vrednota," so zapisali na spletni strani občine Brezovica, kamor ta naravni biser spada.
Njegova okolica je barjanka, kar je mogoče začutiti, če skočimo, saj se tla ob tem zatresejo. Razlog za to pa je sestava tal – kombinacija šote in gline.
1