Ponedeljek, 27. 1. 2014, 18.32
8 let, 7 mesecev
Najboljše, kar lahko ponudi visoka moda (foto)
V preteklem tednu smo lahko odprtih ust opazovali, kaj nam je na tednu visoke mode v Parizu predstavil cvet svetovnega modnega oblikovanja, peščica tistih, ki so si prislužili pravico uporabljati izraz haute couture in pod njim ustvarjati.
Poimenovanje visoka moda je v Franciji namreč zaščiteno z zakonom, uporabljati pa ga smejo le tiste modne hiše ali ustvarjalci, ki zadostujejo standardom pariškega modnega sindikata Chambre Syndicale de la Haute Couture. Med prestavljenimi kolekcijami smo izbrali peščico tistih, ki so v Parizu požele največ zanimanja.
Genialna poteza se v svetu, ki temelji na čarovniških trikih pritegovanja pozornosti, dobro obrestuje, saj se okoli Margiele vrti sloves vrhunskega oblikovanja in ne sloves vrhunskega snovalca šovov, namenjenih širšim množicam. Tokrat pa Maison Martin Margiela vseeno nekoliko preseneča, saj je sodeč po materialih in lahkotnosti teh mogoče sklepati, da se celo v umetnosti močno zakoreninjena znamka pomika v vode bolj nosljivega. Do danes smo namreč lahko videli že marsikaj, redko pa kaj takega, kar bi bilo lahko nosljivo tudi v vsakdanji modi.
Kolekcija se osredotoča na filozofsko vprašanje identitete tistega, ki nosi oblačilo, in kulturni vidik samega oblačenja. V kombinacijah se iščejo nove tehnike in načini nošenja oblačil, vse skupaj pa je za povrh še "pocukrano" z zlato barvo, ki nakazuje tudi na to, da se depresija, ki jo je zanetilo krčenje svetovnega gospodarstva, končno le umika.
Med številnimi oblikami so najbolj navdušili metulji, na katerih je Gaultier gradil velik del zunanjega vtisa. Od bolj temačnega uvoda je prešel k barvitem zaključku in uprizoril nekakšen preporod, ki bi ga lahko interpretirali tudi kot preporod svetovne mode, ki se je od leta 2008 tako kot svetovno gospodarstvo preoblikovala in se vrnila h koreninam. Smo v času transformacije, kot metulj, ki predstavlja prehod med starim in novim, med grdim in lepim.
Simons se tokrat ne usmerja le na tiste, ki večere preživijo na gala večerjah in rdečih preprogah, saj svežina pomeni tudi širše dojemanje koncepta visoke mode, česar so se pri Diorju odločili močno oprijeti. Tako sledijo tudi potrebam trga, ki si sodeč po smeri, v katero se nagibajo velika imena svetovne mode, želi več preprostosti in udobja, hkrati pa tudi nekaj intimnega doživetja v konceptu kreacij.
Da se Dior nagiba v prihodnost, nakazuje tudi to, da so modno revijo v istem dnevu ponovili kar trikrat, med presenečenimi obrazi pa je sedelo tudi več kot 100 študentov modnega oblikovanja, ki jih je Simons po reviji popeljal tudi v Diorjev atelje, kjer jim je dovolil vpogled v njihovo vizijo prihodnosti.