Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Neža Mrevlje

Petek,
15. 11. 2013,
9.24

Osveženo pred

8 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

razstava Dunaj

Petek, 15. 11. 2013, 9.24

8 let, 10 mesecev

Je presenečenje, da so dela Luciana Freuda razstavljena na Dunaju? (video)

Neža Mrevlje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Lucian Freud je večino svojega življenja zavračal možnost, da bi svoja dela na ogled posodil v Avstrijo. Kako je potem nastala zdajšnja razstava?

Slike Luciana Freuda (1922-2011) so na ogled v dunajskem umetnostnozgodovinskem muzeju. Umetnik je skoraj do konca svojega življenja zavračal možnost razstavljanja v Avstriji, a ne dolgo pred smrtjo je le dovolil razstavo, ki je na ogled na Dunaju.

Dunaj je mesto Freudovega dedka, Sigmunda. Je mesto, iz katerega je moral oče psihoanalize pobegniti pred nacisti. Preselil se je v London, kjer je tudi umrl. Tam pa se je pridružil Lucianu in njegovi družini, ki se je ne dolgo pred tem na Otok preselila iz Berlina.

Ni težko poiskati razloga, zakaj je Lucian Freud desetletja zavračal razstavljanje na Dunaju in šele na koncu posthumno v Avstriji omogočil ogled njegovih del.

Dunajske kulturne ikone Sigmund Freud pa je bil le ena izmed velikih intelektualno-kulturnih ikon, ki so morale zaradi svojih judovskih korenin zapustiti Dunaj. Umetnostni zgodovinar Gombrich se je v glavnem mestu Avstrije rodil 1909, kjer se je svoje vede učil med dunajskimi umetnostnimi kolekcijami, dokler se ni leta 1930 preselil v London. Zgodovinar Eric Hobsbawn je svoje otroštvo prav tako preživel na Dunaju. V Avstriji rojen filozof Ludwig Wittgenstein je britansko državljanstvo sprejel leta 1939.

Avstrija je tako z ustvarjalnimi posamezniki s širokimi intelektualnimi kapacitetami, veliko med njimi jih je bilo Judov, pomembno prispevala k moderni kulturi in misli. Ena od skupnih lastnosti pomembnih dunajskih intelektualcev z začetka prejšnjega stoletja pa je njihovo nanašanje na vitalno umetnostno preteklost, sklicevanje na moč kulturne in intelektualne dediščine. Sigmund Freud je bil na primer med drugim potopljen v umetnostno zgodovino. Napisal je tudi knjigo o Leonardu da Vinciju. Njegova londonska zbirka kaže njegov velik interes, ki sega v Stari Egipt in vse do renesančne Italije.

Pomembnost kulturne dediščine je poudarjal tudi Gombrich, ki je opozarjal na evropsko umetnost od antične Grčije naprej.

Zato razstava Luciana Freuda, postavljena v kontekst dunajskega umetnostnozgodovinskega muzeja, ne pomeni le predstavitev imenovanega slikarja, temveč gre tudi za počastitev Sigmunda Freuda, Gombricha in drugih, ki se zavedajo pomena umetnosti.

Prvič v Avstriji! Slike Luciana Freuda so z razstavo v umetnostnozgodovinskem muzeju prvič na ogled v Avstriji. Izbor predstavljenih del je mesec pred svojo smrtjo julija 2011 s svojim dolgoletnim asistentom Davidom Dawsonom naredil umetnik sam.

Razstava tako predstavlja 70-letno ustvarjanje, v izboru pa so tudi umetnikova najpomembnejša in najbolj znana dela. Pregled poudarja Freudovo zanimanje za umetnostno zgodovino, kiparstvo in egipčanske starine.

Dela so za postavitev posodili številne galerije in muzeji po svetu, ki hranijo Freudove umetnine, med njimi Metropolitan Museum of Art, Tate in Museo Thyssen-Bornemisza, Madrid. Umetniški predmeti so tudi iz zasebnih zbirk.

Razstavo je kuriral Jasper Sharp. Spremljevalni dogodek je fotografska razstava Freudovega asistenta Davida Dawsona, naslovljena Lucian Freud: Zasebno.

Razstava bo na ogled do 6. januarja.

Ne spreglejte