Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
1. 11. 2017,
11.15

Osveženo pred

7 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,50

1

Natisni članek

Natisni članek

zdrava prehrana The Biggest Loser Slovenija jesen Katja Simić kostanj

Sreda, 1. 11. 2017, 11.15

7 let

Ste vedeli, da lahko jemo tudi surov kostanj?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,50

1

kostanj | Foto Pixabay

Foto: Pixabay

Sezona kostanja je v polnem razmahu, sončno jesensko vreme pa kar kliče po kostanjevih piknikih. Toda - ali je kostanj priporočljivo jesti pogosto in v velikih količinah? Vprašali smo dietetičarko Katjo Simić.

Kostanj je popolno jesensko razvedrilo: z nabiranjem se razmigamo, ob pripravi in peki ali kuhanju se družimo, nato pa še sladkamo. Pa še za poceni, skorajda brezplačen obrok gre, če ga naberemo sami.

Nabrani kostanj morate ustrezno shraniti, da ne zgnije ali splesni. Ko ga naberete, ga osušite in šele nato shranite. Lahko ga tudi zmeljete v moko ali zamrznete.

Zaradi folne kisline je odlična izbira za nosečnice

Kako pa na kostanj gledajo prehranski strokovnjaki? "Kostanj je dober vir prehranske vlaknine, ki je pomemben del naše prehrane, njena dobra lastnost je med drugim tudi ta, da nam da občutek sitosti," je pojasnila dietetičarka Katja Simić, ki nadzoruje tudi prehrano tekmovalcev v resničnostnem šovu The Biggest Loser Slovenija. "Kostanj je tudi vir nekaterih vitaminov (C, vitaminov B-kompleksa, tudi folne kisline in kot tak super izbira za nosečnice) ter mineralov (mangan, baker, tudi kalij)."

kostanj | Foto: Pixabay Foto: Pixabay

Pri količini pazite, hitro je lahko preveč

Ob tem je treba vedeti, da je kostanj kar kalorično živilo. "Sto gramov kostanja ima okoli 215 kilokalorij, zato bosta od dve do tri pesti kostanja čisto dovolj kot priloga v glavni jedi ali malica," je poudarila dietetičarka in opozorila: "Pri kostanju je pogosto tako, da po njem kar posegamo in ga jemo sproti. Če si ga ne odmerimo porcijsko, nimamo pregleda nad tem, koliko smo pojedli, in hitro je lahko preveč."

Katja Simić zato priporoča takšen kostanjev meni: "V svoj jedilnik ga vključimo na primer enkrat tedensko kuhanega za večerjo, enkrat tedensko pečenega - spečemo ga lahko tudi doma, v krogu družine in tako popestrimo katerega od jesenskih večerov -, enkrat tedensko pa ga lahko dodamo kakšni sladici." Iz kostanja lahko naredite tudi moko in ga na tak način shranite za kasneje. Iz kostanjeve moke lahko  spečete na primer okusne palačinke.

Za recept za kostanjeve palačinke kliknite na fotografijo. | Foto: Za recept za kostanjeve palačinke kliknite na fotografijo.

Je bolje jesti kuhan ali pečen kostanj?

Katja Simić pravi, da lahko kostanj uživamo celo surov. "Treba ga je dobro olupiti, tudi notranjo mehko kožico, in že je pripravljen za zaužitje. Je pa res, da ima precej specifičen okus in da ni nujno, da vam bo všeč."

Pri toplotno obdelanem, torej kuhanem ali pečenem kostanju pa obstajajo določene razlike. "Pri peki kostanja moramo paziti, da ne pojemo tudi črnih, zoglenelih delov, ki se pojavijo, če kostanj ni pečen pravilno - če ga premalo mešamo. Ta del je treba odstraniti," je opozorila in dodala, da pri peki pazite, da kostanj pečete na očiščeni površini, ne sajasti.

pečen kostanj | Foto: Pixabay Foto: Pixabay

Kuhanje pa kostanju spreminja njegov glikemični indeks, je še povedala dietetičarka. "Bolj ko je kuhan, višji ima glikemični indeks. S tem je kostanj lažje prebavljiv in hitreje pride v kri. Na to morajo paziti predvsem tisti, ki imajo sladkorno bolezen," je pojasnila. "Za vse je najbolje, da uživamo kostanj v različnih kombinacijah. Enkrat pečen, drugič kuhan. V obeh primerih pa v normalnih količinah."

Zapomnite si:

"Kostanj naj bo dodatek h glavni jedi (na primer kostanjev pire) ali malica (na primer pečen kostanj). Ne zobajte ga med posameznimi obroki samo zato, ker je na voljo. Raznolikost naj bo glavno vodilo pri sestavi naših jedilnikov. Tedenski jedilnik naj sestavlja vsaj 35 različnih živil, zato je bolje, če kostanja ne jemo vsak dan, saj bo 'izpodrinil' katerega od drugih virov."

Ne spreglejte