Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
4. 12. 2013,
7.04

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

animirani filmi risanke

Sreda, 4. 12. 2013, 7.04

8 let, 7 mesecev

54 zanimivih dejstev o Disneyjevih animiranih filmih (četrti del)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Enajst novih zanimivosti ...

Notredamski zvonar (The Hunchback of Notre Dame) – 1996

Temačna zgodba, ki so jo morali predstaviti na do družin prijazen način, je bila za ustvarjalce filma še posebej trd oreh. Velikokrat so se z odgovornimi pri studiu znašli v navzkrižnem ognju, a na koncu le posneli film, ki se je izognil finančni in kritiški katastrofi. Obenem film odlikujeta ena najboljših glasbenih podlag Alana Menkena in nabor izjemnih skladb.

Herkul (Hercules) – 1997

Like v tej nadvse barviti risanki so oblikovali glede na animacijo, uporabljeno v The Wall, risanem glasbenem filmu legendarne britanske skupine Pink Floyd.

Mulan – 1998

Zgodbo o Hua Mulan, mladem dekletu, ki se preobleče v moškega in namesto svojega očeta odide v vojno, na Kitajskem pripovedujejo že skoraj 2.000 let. Čeprav so se čez čas oblikovale številne različice ene in iste zgodbe, pa naj bi veljalo, da je bila Mulan resnična oseba. Disneyjeva različica je seveda precej barvita in z glasbo legendarnega Jerryja Goldsmitha.

Tarzan – 1999

Za potrebe bogatega gozdnega rastja so oblikovali posebno animacijsko tehniko, imenovano Deep Canvas. Po zaslugi te tehnike je dih jemajoče 3D-ozadje delovalo, kot bi bilo risano na tradicionalni način.

Fantazija 2000 (Fantasia 2000) – 2000

To nadaljevanje Fantazije iz leta 1940 je originalno zasnoval Waltov nečak Roy E. Disney že leta 1974.

Dinozaver (Dinosaur) – 2000

Podobno kot pri Mary Poppins gre za združitev animacije in resničnega filma. Kritiki so film pohvalili, a večjega uspeha pri gledalcih ni dosegel.

The Emperor's New Groove – 2000

Film so na polovici produkcije popolnoma spremenili, potem ko so poskusna prikazovanja naletela na zelo negativen odziv občinstva. Prvotni naslov filma je bil Kraljestvo sonca (Kingdom of the Sun). Na koncu je film prijetno presenetil s svežim pristopom k animaciji in inteligentnim humorjem.

Atlantida – izgubljeno cesarstvo (Atlantis: The Lost Empire) – 2001

Med produkcijo filma je ustvarjalna ekipa nosila majice, na katerih je bilo izpisano: Atlantida – manj pesmi, več eksplozij. Z bolj akcijsko obarvanim filmom so želeli nagovoriti predvsem najstniške dečke. To jim je na koncu le delno uspelo.

Lilo in Stitch (Lilo & Stitch) – 2002

Ker sta bila člana igralske ekipe Tia Carrere in Jason Scott Lee rojena na Havajih, sta scenaristom pomagala pri oblikovanju dialogov in naglasov. Film se namreč dogaja na havajskem otočju, gre pa za prijateljstvo med deklico in nergavim, a prikupnim nezemeljskim stvorom.

Planet zakladov (Treasure Planet) – 2002

Gre za vesoljsko različico Otoka zakladov, Joseph Gordon-Levitt, ki je posodil glas mlademu Jimu Hawkinsu, pa je navdih za svoj lik črpal tudi iz igre in podobe Jamesa Deana.

Medvedja brata (Brother Bear) – 2003

Joaquin Phoenix (glas Kenaija) je med sinhronizacijo zamešal svoje besedilo: "Me ne zanima, ali sta ti in Binky skupaj našla največji storž na svetu." Jeremy Suarez (glas Kode) ga je popravil: "Kot prvo, ni Binky, temveč Bucky, in ni bil storž, ampak pinjola." Improvizirano besedilo so obdržali v končnem izdelku.

Nadaljevanje jutri.

Ne spreglejte