Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Neža Mrevlje

Petek,
11. 10. 2013,
17.46

Osveženo pred

6 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

vrata razstava

Petek, 11. 10. 2013, 17.46

6 let, 8 mesecev

Vrata, mnogotera ločnica

Neža Mrevlje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

V Slovenskem etnografskem muzeju so odprli razstavo Vrata, v kateri tematizirajo različne simbolne in družbene kontekste vrat, ločnice med zunaj in znotraj, med zasebnim in javnim.

Na razstavi v Slovenskem etnografskem muzeju avtorica in kustosinja Polona Sketelj s sodelavci vrata tematizira skozi različne simbolne in družbene ravni. Vrata kot razmejitev med zunaj in znotraj, med domačim in tujim, med javnim in zasebnim, med prejšnjim in zdajšnjim in kot prostor prehoda med različnimi življenjskimi obdobji in družbenimi vlogami obravnavajo na etimološki ravni in tudi v zgodovinskem, simbolnem in družbenem kontekstu.

Postavitev v etnografskem muzeju tako obiskovalca zadrži "pred vrati", na način, da ga spodbudi k premišljevanju o simbolnih in družbenih pomenih tega arhitekturnega elementa. Razstava vrata obravnava tudi kot stavbarski element, arhitekturni objekt. Posvečajo se pregledu najstarejših vrat na Slovenskem, ki so bila pletena in lesena, masivna, brez poslikav in rezbarij, vse do tistih, ki so bila v 18. stoletju že likovno oblikovana, kot tudi takšnih, ki nas vodijo do časovno ne tako oddaljenih obdobij prejšnjega stoletja in urbanih okolij. Ne spregledajo niti ključev in ključavnic, ohranjenih v muzejskih in zasebnih zbirkah, prikazujejo pa tudi najsodobnejše primerke.

Pregledovanje različic elementa, ki označuje in zapira prehod med zunaj in znotraj, med tu in tam, tako obiskovalca ne vodi le v različna zgodovinska obdobja, temveč tudi k različnim družbenim ozadjem, odtisnjenim na ta stavbarski objekt.

Raziskovanju simbolike vrat se je mogoče posvetiti tudi skozi obravnavo različnih šeg in navad vsakdanjega življenja, poudarja postavitev, pa naj gre za praznovanja, rojstvo ali poroko, smrt, obešanje venčkov na vhode ob božičnem času in podobno. Simbolika in pomeni, vezani na vrata, so zapisani tudi v jeziku, kar izpričujejo zbrana rekla in pregovori. Svoje mesto imajo tudi v različnih verovanjih.

Na razstavi Vrata se tako arhitekturnemu elementu, ki pred zunanjim svetom varuje, zapira in oddaljuje intimni svet doma, posvečajo skozi različne vidike in tako pokažejo, kako raznolika in kompleksna je lahko njihova obravnava. Skozi vrata lahko vstopimo v pretekle in sedanje življenjske zgodbe, vrata so vstop v notranje svetove, obkrožene z družbenimi pomeni. So površina, v katero se v različnih prostorih in časih zarežejo in odtisnejo številni pomeni.

Ne spreglejte