Petek, 29. 10. 2010, 12.33
6 let, 8 mesecev
Sajenje in izbor sadnih rastlin
Morda sajenje sadnega drevja nima več takšne veljave kot pred časom, ko se je vsakič jeseni v drevesnicah in pred trgovinami s sadikami kar trlo ljudi.
Samooskrba s sadjem in zelenjavo je bila v tistih časih potreba, nujnost tega pa spoznavajo tudi novejši vrtnarski trendi, vendar iz povsem drugačnih razlogov; vrnitev k naravi in varovanje okolja.
Sajenje rastlin
Postopek sajenja je enostaven, kljub temu pa je pomembno, da postopamo pravilno. Le tako bomo rastlinam omogočili, da se kar najhitreje prilagodijo novemu rastišču. Globina in širina sadilne jame naj bo prilagojena velikosti koreninskega sistema sadike in ne manjša od 50x50 cm. Na dnu naredimo hribček iz komposta (hlevski gnoj nikakor ne!) ali dobre vrtne zemlje, nanj pa razporedimo korenine sadike. Sledi plast zemlje, ki prekrije korenine, plast gnojila (mineralno, kompost ali kupljeni nadomestki hlevskega gnoja), zemlja do vratu sadike, kolobar iz komposta ali hlevskega gnoja in sadika je posajena. Cepljeno mesto seveda ne sme biti prekrito s prstjo, na koncu pa vse skupaj še dobro zalijemo. Pred sajenjem namestimo tudi oporno palico, ki naj sega pri bujnih sortah (večja drevesa) do krošnje, pri šibkih pa do višine 2,5 metra.
Hruške
Za manjša drevesa in špalirje naj bodo hruške cepljene na kutino, mogočnejšo drevo pa bo zraslo na sejancu. Izbor sort pri hruškah žal ni tako pester kot pri jablanah, zato je že dolga leta viljamovka tista, ki po okusu in priljubljenosti prednjači pred vsemi, zgodnejša in dokaj okusna pa je junijska lepotica.
Jagodičevje
Pri teh podlaga nima takšnega pomena. Ribezi, ameriške borovnice in brusnice bodo lepo delale tudi v delni senci, ki je celo nujna povsod, kjer je poleti suho in vroče.
Sajenje sadnih rastlin se nam bo z leti bogato obrestovalo. Le kaj je lepšega od obiranja in uživanja v domačem pridelku.