termometer

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Obiskali smo stanovanje v središču Ljubljane, ki je s premišljeno in vizionarsko prenovo iz pozabljene podstrehe postalo prostoren, zanimiv, navdušujoč dom.
Ob ljubljanski tržnici, tam za hrbtom Vodnikovega kipa, se čisto na vrhu stare meščanske hiše po stopnišču povzpnemo v stanovanje, ki osvoji v več plasteh, ravneh in ovinkih. Krožno zastavljeno, tako da pametno izkorišča kvadraturo in ustvarja vtis večprostorskosti, med sabo ločenih, a kljub vsemu povezanih enot.
Pred petnajstimi leti je lastnik iskal primerno stanovanje s proračunom, ki bi komajda zadostoval za garsonjero, recimo v Šiški. Nezadovoljen s ponudbo prostih stanovanj je po naključju naletel na majhno podstrešno stanovanjce v središču mesta.
Strešno konstrukcijo so lastniki večstanovanjske hiše prenovili s pomočjo mesta, saj je stavba pod spomeniškim varstvom. Strokovnjak statik, ki si je prišel pred prenovo ogledat hišo, je takrat dejal, da je streha stala le še iz navade, v tako slabem stanju je bila. Po temeljiti prenovi je podstrešje pokazalo nov, bolj čist obraz. Visok strop je ponujal možnost za izgradnjo etaže in tako je iz majhnega stanovanja nastal dvoetažno odprto stanovanje z neto 110 kvadratnimi metri bivanjske površine.
Primer? Včasih je bila spalnica v spodnji etaži, nato so jo preselili v zgornjo, prenovili so tudi kopalnico. Ta je poglavje zase, saj je v kotu pri postelji, okoli nje pa ni keramičnih ploščic, ki smo jih vajeni v kopalnicah. Prostorska ločenost je tako zgolj nakazana.
Lastnik pove, da je še pred nekaj leti stanovanje hkrati služilo tudi kot delovni prostor. Zdaj je to v prvi vrsti dom brez pravega delovnega kotička. V njem se počiva in uživa. Preprosto biva.
Komentarji
Pridružite se razpravi!
Za komentar se prijavite tukaj. Strinjam se s pogoji uporabe.