Ponedeljek, 30. 9. 2013, 8.40
6 let, 2 meseca
Novi trend: montaža peletnih gorilnikov na obstoječe peči
Veste, kaj se zgodi, če odklonite redni letni pregled dimnikarske službe? Dimnikarska služba mora uporabnika prijaviti ustrezni inšpekcijski službi, ki izvrši ustrezen nadaljnji postopek.
Pred začetkom nove kurilne sezone je dobrodošlo, da odpremo vrata dimnikarski službi. "Kurilna sezona uradno traja od 1. oktobra, zato je v tem času dobro razmisliti, kakšne so naše peči, še posebej, če so bile v poletnih mesecih izklopljene," pove Simon Dovrtel, podpredsednik sekcije dimnikarjev pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije. Peč na trdo gorivo je treba očistiti štirikrat na leto, peč na biomaso dvakrat, peč na olje in plin pa enkrat.
"Reden letni pregled dimnikarska služba opravi zato, da preveri, ali so naprave še v takšnem stanju kot prej in ali so še varne za nadaljnje delovanje. Preveri se, ali se je zgodila kakšna sprememba, ki bi lahko vplivala na pravilnost delovanja," razloži Dovrtel. Če smo sanirali dele hiše, na primer fasado, okna, lahko nastanejo zapore zraka. "Dovod zraka do naprave je zelo pomemben," poudari in doda, da na letnem pregledu preverijo tudi, ali so kakšne druge naprave v hiši, ki izsesavajo zrak iz prostora – morda so to napa, sušilni stroj ali toplotna črpalka. Te naprave namreč lahko vplivajo na delovanje kurilne naprave.
Sicer pa moramo vse predelave oziroma druge spremembe na naših kurilnih napravah sporočiti dimnikarski službi – da opravi prvi pregled. "Ko se vgradi kurilna naprava ali pa se začne na novo uporabljati obstoječa," pove in poudarja, da če uporabnik tega ne prijavi, posledice nesreče v celoti padejo nanj. Če dimnikar pri pregledu opazi kakšno nepravilnost, uporabnika nanjo opozori, pravilno pa je, dodaja Dovrtel, da uporabnik po ureditvi nepravilnosti o tem tudi obvesti dimnikarsko službo. Če načrtujete sanacijo peči ali dimnika, pa se je z dimnikarjem smiselno posvetovati še pred izvedbo del – da dobite predhodno mnenje.
V Sloveniji se je v zadnjih letih povečalo število kurilnih naprav na trda goriva (polena, peleti, sekanci), na to pa sta vplivala tako cena goriva kot tudi slabši ekonomski položaj. Dimnikarska služba zato zaznava ponovno uporabo starih peči na trda goriva in vgradnjo novih, sodobnih peči na trda goriva. Preventiva oziroma redno vzdrževane sta zato ključnega pomena. Dimnikarska služba skrbi za varstvo pred požarom, zdravstveno varnost, varstvo okolja in učinkovito rabo energije.