olimpijski hokejski turnir

Ponedeljek, 14. 2. 2022, 16.56

zoi, Hokejski turnir, polfinale, ženske

Kanadčanke in Američanke za olimpijsko krono

Kanada Švica polfinale OI | Kanadčanke so pričakovano opravile s Švicarkami  (10:3) in se kot prve uvrstile v finale. | Foto Guliverimage

Kanadčanke so pričakovano opravile s Švicarkami (10:3) in se kot prve uvrstile v finale.

Kanadska ženska hokejska reprezentanca se je po visoki zmagi nad Švico z 10:3 (5:1, 3:2, 2:0) uvrstila v veliki finale olimpijskega turnirja v Pekingu. V finalu se bo pomerila z ZDA, ki so s 4:1 premagale Finke. Finalna tekma bo v četrtek.

Švica Rusija ženski olimpijski hokejski turnir
Sportal Švicarke razžalostile Rusinje, Finke so se znesle nad Japonkami
Finska
Sportal Izjemen preobrat Fincev, neposredno v četrtfinale kljub porazu tudi Švedi

Kanadčanke so opravičile vlogo papirnatih favoritinj in zanesljivo premagale tekmice iz dežele sira in čokolade. Za zmagovalke je dva gola dosegla Marie-Philip Poulin, po enega pa Claire Thompson, Jamie Lee Rattray, Blayre Turnbull, Erin Ambrose, Renata Fast, Emily Clark, Emma Maltais in Brianne Jenner. Za Švico je dva zadetka prispevala Lara Stalder, enega pa Alina Muller. Razmerje strelov je bilo 61:13 v korist zmagovalk.

Kanada je na dosedanjih šestih ženskih olimpijskih turnirjih štirikrat osvojila odličje zlatega leska. Najboljša je bila v Salt Lake Cityju 2002, Torinu 2006, Vancouvru 2010 in Sočiju 2014, na olimpijski premieri v Naganu 1998 in na zadnjih igrah v Pyeongchangu 2018 pa so prvo mesto osvojile ZDA.

V finale še ZDA

Na drugi polfinalni tekmi so se veselile Američanke. Potem ko se je prva tretjina drugega polfinala med favoriziranimi Američankami in Finkami končala brez zadetkov, so ZDA v drugi tretjini povedle z 2:0. Zadeli sta Cayla Barnes in Hilary Knight.

Američanke so ugnale Finke. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Američanke so ugnale Finke. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

V zadnjih petih minutah tekme so padli še trije zadetki. Najprej so Američanke z golom Hayley Scamurre povišale vodstvo, nakar je za Finke v zadnji minuti prvi in edini gol na tekmi dala Susanna Tapani. Pet sekund pred koncem je končni izid 4:1 za ZDA postavila Abby Roque.

Američanke se bodo v četrtkovem finalu pomerile s Kanadčankami, ki so pred tem z 10:3 premagale Švicarke. Švicarke, ki so v Sočiju osvojile bron, se bodo tokrat s Finkami pomerile za tretje mesto.