zimske olimpijske igre Peking 2022 Peking 2022 olimpijski hokejski turnir

Nedelja, 13. 2. 2022, 16.31

ZOI, HOKEJSKI TURNIR, PREDTEKMOVANJE (M)

Izjemen preobrat Fincev, neposredno v četrtfinale kljub porazu tudi Švedi

3

Finska | Finci so po velikem preobratu premagali Švede in osvojili prvo mesto v skupini. Obe reprezentanci sta se neposredno uvrstili v četrtfinale. | Foto Guliverimage

Končano je predtekmovanje moškega hokejskege olimpijskega turnirja. V skupini A so si prvo mesto in neposredno uvrstitev v četrtfinale zagotovili Američani, ki so tesno premagali Nemce (3:2). V skupini C so na prvem končali Finci, ki so proti Švedom zaostajali 0:3, po podaljšku pa zmagali s 4:3. Tudi Švedi so kljub porazu že v četrtfinalu, vanj so se uvrstili kot najboljša drugouvrščena reprezentanca. Četrtfinalno vstopnico so si priborili tudi Rusi. Za preostale štiri se bodo borili v torek.

ZDA Kanada olimpijski hokejski turnir
Sportal Američani spodnesli Kanadčane, Čehi pa Ruse, ki so že v četrtfinalu

Že v četrtfinalu: Rusija, ZDA, Finska, Švedska

Pari kvalifikacij za četrtfinale (torek, 15. februar): Kanada – Kitajska, Danska – Latvija, Češka – Švica, Slovaška – Nemčija.

Finski hokejisti so v tretjem krogu olimpijskega turnirja v Pekingu proti Švedom zaostajali z 0:3, nato po podaljšku zmagali s 4:3. Obe reprezentanci sta si že zagotovili nastop v četrtfinalu,

Po uvodnih dveh tretjinah je kazalo na zanesljivo zmago Švedov. Po golih Lucasa Wallmarka, Lukasa Bengtssona in Antona Landerja so si priigrali velikansko prednost treh golov, a so Finci v zadnji tretjini uprizorili prvovrsten preobrat in izenačili na 3:3, potem ko je dva gola dosegel Iiro Pakarinen, enega pa Teemu Hartikainen. Na krilih tega so v podaljšku dosegli še četrti in zmagoviti gol, v začetku tretje minute ga je zabil Harri Pesonen.

Na današnji prvi tekmi v skupini C je Slovaška zanesljivo premagala Latvijo s 5:2. Slovaška je tako končala na tretjem mestu skupine, Latvija pa na zadnjem brez točke.

Američani v tesnem razpletu boljši od Nemcev

V večernih obračunih v Pekingu so Kanadčani proti domačinom Kitajcem dosegli rutinsko zmago s 5:0, a so, ker so v drugem krogu izgubili obračun z Američani, na morebitno prvo mesto lahko upali le ob spodrsljaju ZDA, a tega niso dočakali.

Američani so ugnali Nemce. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Američani so ugnali Nemce. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Američani so svojo tekmo z Nemci dobili, čeprav je bil razplet tesen. Nemci so povedli v drugi minuti, nato so Američani dosegli tri gole, Nathan Smith je v 43. poskrbel za 3:1. Zadetek Toma Kuhnhackla dve minuti pred koncem je sicer Nemcem odprl vrata do izenačenja, a je ostalo pri ameriški zmagi.

Prvo mesto in neposredno uvrstitev v četrtfinale so si tako zagotovili Američani, drugi so Kanadčani, Nemčija ostala na tretjem mestu skupine, na četrtem pa Kitajska, ki je bila brez točk in z razliko v zadetkih 2:16 tudi najslabša ekipa predtekmovanja.

V torek štiri bitke za četrtfinale

Zmagovalca obeh skupin sta si, tako kot ruski hokejisti, prvi v skupini B, zagotovila neposreden vstop v četrtfinale. Poleg teh treh reprezentanc pa ima vozovnico že zagotovljeno tudi Švedska kot najboljša drugouvrščena v vseh treh skupinah.

Preostalih osem ekip se bo za vstop v četrtfinale v torek merilo na dodatnih kvalifikacijah, pari pa so Kanada – Kitajska, Danska – Latvija, Češka – Švica in Slovaška – Nemčija.

V četrtfinalu pa so nato pari ZDA – zmagovalec Slovaška/Nemčija, Finska – zmagovalec Češka/Švica, Ruski olimpijski komite – zmagovalec Danska/Latvija ter Švedska – zmagovalec Kanada/Kitajska.

Dodatni boji za kvalifikacije bodo 15. februarja, četrtfinalni obračuni 16., polfinale 18., tekma za tretje mesto 19., finale pa 20. februarja.