Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
12. 4. 2025,
12.34

Osveženo pred

7 ur, 45 minut

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3,53

Natisni članek

Natisni članek

skakalni dresi smučarski skoki

Sobota, 12. 4. 2025, 12.34

7 ur, 45 minut

Na vidiku revolucija v smučarskih skokih

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3,53
smučarski skoki simbolna | Skakalni dresi bodo pod nadzorom. Predlogov je veliko. | Foto Guliverimage

Skakalni dresi bodo pod nadzorom. Predlogov je veliko.

Foto: Guliverimage

Po aferi z manipulacijo s skakalnimi dresi norveške reprezentance na svetovnem prvenstvu v Trondheimu je Mednarodna smučarska zveza (FIS) začela resno razmišljati o prenovi sistema nadzora nad skakalnimi dresi. Na zadnjem sestanku pododbora za opremo in razvoj v Pragi so bile predstavljene konkretne rešitve, ki bi v prihodnjih sezonah lahko temeljito spremenile pravila igre v smučarskih skokih. Obeta se revolucija pri nadzoru opreme.

Največ časa so člani namenili razpravi o kontroli skakalnih dresov – kar je neposredna posledica afere na svetovnem prvenstvu v Trondheimu, ko so razkrili manipulacije z opremo pri norveški reprezentanci. V iskanju rešitev je bilo predstavljenih več idej za izboljšanje pravil in postopkov FIS, poročajo na skijumping.pl.

Ena izmed teh je predlog Ronalda Brandla, ki je nekoč sodeloval s proizvajalcem smuči Fluege.de. Njegova ideja temelji na treh stebrih: 3D-skeniranju, nadzoru materialov ter logistiki in izbiri izvajalca storitev.

Prvi del predvideva mobilno napravo za 3D-skeniranje v realnem času, ki bi jo izdelalo vodilno evropsko tehnološko podjetje. Naprava bi primerjala meritve in samodejno ugotavljala skladnost dresov s pravili FIS.

Robert Johansson
Sportal Norvežan po aferi z dresi prekinil molk

Posebne meritve skakalcev

Smučarski skakalni dres | Foto: Guliverimage Foto: Guliverimage Drugi steber vključuje prevzem in oddajo dresov pred skoki in po njih. Dres bi skakalcem po koncu skoka odvzeli in ga prepeljali na naslednjo tekmo, s čimer bi onemogočili manipulacije in izenačili pogoje med ekipami.

Tretji predlog se nanaša na izbiro neodvisnega izvajalca teh storitev, ki bi sodeloval s FIS pod jasnimi pravili in s popolno preglednostjo stroškov.

Svoje predloge je predstavil tudi Paul Stöckl. Predlaga redno zbiranje 3D-meritev teles skakalcev s pomočjo mobilnega skenerja na vseh prizoriščih tekem svetovnega pokala in poletne velike nagrade. Vsakega tekmovalca bi skenirali vsaj enkrat na 60 dni, dobavitelj naprave pa bi zavezal štiriletno pogodbo s FIS.

Stöckl predvideva, da bi skakalci 30 minut pred nastopom prejeli enega izmed dveh čipiranih dresov, pri naslednjem skoku pa bi uporabili drugega. Dres bi se izmenjeval med kvalifikacijami, poskusnimi skoki in tekmo. Po vsakem skoku bi ga vrnili FIS-ovemu nadzorniku.

Svoje poglede je podala tudi švicarska tekstilna družba Schöller, ki je predstavila prototip novega dresa iz mehkejše in bolj raztegljive tkanine. Nov material omogoča tesnejši oprijem telesa in preprečuje njegovo napihovanje med skokom, kar naj bi pripomoglo k boljši stabilnosti skakalca in manjši zračni upornosti. Dres so že testirali tako na skakalnici kot v vetrovniku v Stockholmu, sledijo še dodatna testiranja.

Vse omenjene sklepe mora potrditi še komisija FIS za smučarske skoke, ki se bo 8. maja sestala v Vilamouri na Portugalskem.

Gorazd Pogorelčnik | Foto: Aleš Fevžer Gorazd Pogorelčnik Foto: Aleš Fevžer

Tudi Slovenija je dala svoje predloge

Vodja smučarskih skokov in nordijske kombinacije Gorazd Pogorelčnik se je udeležil srečanja podkomiteja za opremo in razvoj pri mednarodni smučarski zvezi Fis. Kot je pojasnil v pogovoru za STA, so v Pragi večji del razpravljali o spremembah protokolov merjenja dresov.

"Cilji srečanja so bili, da bodo tekmovanja bolj poštena kakor v preteklih sezonah, da je manj diskvalifikacij. Če se bodo ti protokoli striktno izvajali, ne vidim težav, po mojem mnenju že zdaj nismo imeli slabih pravil. Seveda je bil problem, da je na startu vsako tekmo 50 tekmovalcev, za pregled enega tekmovalca pa potrebuješ približno 15 do 20 minut, tako da lahko na tekmo pregledaš pet, šest tekmovalcev. To pa je potem težko kontrolirati," je pojasnil Pogorelčnik.

Na srečanju je vsaka država podala nekaj predlogov. Slovenija je med drugim predlagala, da se še enkrat opravijo bazične meritve. "To pomeni, da se tiste osnovne meritve, ki jih opravljaš s 3D skenerjem, dolžino roke, noge, razkorak, velikost stopala..., še enkrat izvedejo. Da tekmovalci niso samo kontrolirani, ampak tudi premerjeni že pred začetkom periode in čipiranjem dresov, saj to ponuja manjše možnosti, za kakršnokoli diskvalifikacijo" je nadaljeval Pogorelčnik.

Več bo jasnosti tudi v primeru diskvalifikacije. "Javno bo objavljeno, za kakšno diskvalifikacijo gre. Do zdaj je pisalo recimo 'dres' in to je bilo vse. Zdaj bo čisto natančno pisalo, kaj se je zgodilo, da bo tudi javnost seznanjena, če pride do takšnega primera"

Pogovarjali so se tudi o uvedbi rumenih in rdečih kartonov ter strožjih kazni. "Precej natančno se bo definiralo, kdaj gre za neko nenamerno in kdaj za namerno kršitev. Če bo recimo obseg prevelik za centimeter, dva potem tekmovalec zaradi tega najverjetneje ne bo diskvalificiran. Mora pa biti v pravilih čisto definirano, kaj pomeni rumeni karton in potem drugi rumeni ali direktno rdeči. Na osnovi tega se bo odločalo, ali je tekmovalec diskvalificiran samo iz tistega tekmovanja ali bo imel kakšno daljšo prepoved nastopa za hujše kršitve, kot je to v nogometu." (STA)

nordijsko SP Marius Lindvik
Sportal Afera dresi: tajni sestanek v Švici
Thomas Thurnbichler
Sportal Odstavljeni Avstrijec ni sprejel Malyszeve ponudbe
Sandro Pertile
Sportal Prvi mož smučarskih skokov jasen: Kazni bodo ostrejše
Ne spreglejte