Mikaela Shiffrin Mikaela Shiffrin Sofia Goggia Ilka Štuhec Ilka Štuhec Cortina d'Ampezzo smuk

Super nastop Ilke Štuhec, poškodba je pozabljena

7

Ilka Štuhec | Ilka Štuhec je zelo dobro opravila s progo. | Foto Guliverimage

Ilka Štuhec je zelo dobro opravila s progo.

V smuku v Cortini d'Ampezzo se je znova na stopničke zavihtela slovenska smučarka Ilka Štuhec, ki je zasedla drugo mesto. Zmagala je Italijanka Sofia Goggia, tretje mesto pa je zasedla Nemka Kira Weidle.

Ilka Štuhec je šla na progo s startno številko 11 in v cilj prišla z drugim časom ter zaostala le za Sofio Goggio. Vodilna smukačica sezone in zmagovalka štirih od petih tekem v kraljevski disciplini to zimo, Italijanka Sofia Goggia, se je na progo pognala kot sedma in je bila od naše smučarke hitrejša za 13 stotink. Pravzaprav gre na vrhu za povsem isti vrstni red, kot smo ga 17. decembra  videli na zadnjem smuku v St. Moritzu. Sofia Goggia je bila spet zelo hitra in dobila še četrti smuk v sezoni. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Sofia Goggia je bila spet zelo hitra in dobila še četrti smuk v sezoni. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Vodilna smučarka v skupnem seštevku svetovnega pokala, Američanka Mikaela Shiffrin, je imela startno številko 21 in pristala na 4. mestu.

V smukaškem seštevku s 480 točkami vodi Sofia Goggia pred Ilko Štuhec (272), tretja pa je Italijanka Elena Curtoni (222).

V Cortini d'Ampezzo so danes izvedli prestavljeni ženski smuk iz St. Antona, v soboto bo na sporedu še en smuk, konec tedna v Dolomitih pa se bo sklenil s superveleslalomom.

Zvin gležnja je pozabljen

Zvin gležnja, ki se je edini slovenski smučarki v ženskih hitrih disciplinah primeril pri padcu na prvem od dveh superveleslalomov v St. Antonu, je pozabljen. Sijajni nastop je v izteku proge proslavila s krikom navdušenja.

"Za današnji vrhunski rezultat mislim, da je bilo odlično predvsem to, da sem bila zelo sproščena. Ne glede na to, kaj se je dogajalo od sobote do danes in z gležnjem in potem s treningoma, ki nista bila ravno super, sem vseeno potem sestavila zadeve skupaj, ker vem, kaj znam in kako to potegniti iz sebe, in sem to danes tudi naredila," je bila Štuhčeva navdušena s svojo predstavo.

"Seveda sem zadovoljna z drugim mestom. To je vrhunski rezultat. Trinajst stotink zaostanka? Povsem vseeno je, ali je ena stotinka ali jih je 13 ali jih je ogromno več. Vem, kje sem izgubila čas, kje sem pustila dosti več kot 13 stotink. Se veselim, da je jutri še ena priložnost," je napovedala napad na novo vrhunsko uvrstitev.

Slovenska šampionka je na progi Olympia delle Tofane še četrtič skočila na smukaške stopničke. Prvič s tretjim mestom na smuku 28. januarja 2017, ko je dan kasneje zmagala na superveleslalomu, in nato 18. in 19. januarja 2019, ko je bila najprej druga ter zatem tretja.

Ilka Štuhec | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Ilka Štuhec Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko To so 19. stopničke v svetovnem pokalu za dvakratno svetovno prvakinjo v kraljevski disciplini, 11. smukaške, s čimer se je Štuhec med Slovenkami z največ smukaških stopničk v svetovnem pokalu izenačila s Tino Maze. Štuhec je sicer s petimi smukaškimi zmagami najuspešnejša Slovenka.

Štuhec je poskrbela za še 13. slovenske stopničke na tekmah v Cortini, sedme smukaške. Mojca Suhadolc je bila tretja na smuku v Cortini leta 2000, Tina Maze je leta 2014 kot edina Slovenka zmagala na tem smuku, potem ko je bila leto pred tem druga.

V Cortini bo v soboto na sporedu še en smuk, konec tedna v Dolomitih pa se bo sklenil s superveleslalomom.

Najhitrejša v zadnjem sektorju

Štuhec se je odločno pognala na progo s startno številko 11 ter je od starta do cilja prikazala vožnjo, ki jo je krasila v najboljših časih.

Ob prvem merjenju vmesnega časa je bila 15 stotink sekunde hitrejša od vodilne, ob drugem je imela pet stotink prednosti, odlično je odpeljala tudi tehnično zahtevne zavoje in je ohranila štiri stotinke sekunde prednosti.

V nadaljevanju je zaostala 37 stotink. V zadnjem sektorju pa je bila najhitrejša od vseh, kar je bilo odločilno za vrhunski dosežek.

Corinne Suter | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Grd padec Corinne Suter

Zelo dobro je bila s številko 13 na progi Corinne Suter. Pri enem izmed skokov je Švicarka izgubila nadzor in grdo padla. K sreči se je pozneje pobrala in sama odsmučala do ciljne arene.