Teniški globus, 12. november

Riskejevi turnir v Linzu, v finalu Stockholma Shapovalov in Paul

Alison Riske | Alison Riske je zmagovalka Linza. | Foto Guliverimage

Alison Riske je zmagovalka Linza.

Američanka Alison Riske je zmagovalka teniškega turnirja WTA v Linzu z nagradnim skladom 189.708 evrov. Osma nosilka je v finalu premagala Romunko Jaqueline Cristian z 2:6, 6:2 in 7:5. Španec Carlos Alcaraz in Američan Sebastian Korda pa sta finalista turnirja naslednje generacije v italijanskem Milanu z nagradnim skladom 1.122.635 evrov. Turnir je namenjen najboljšim osmim igralcem do 21. leta.

Triindvajsetletna Cristianova, sicer 100. igralka lestvice WTA, je igrala v prvem finalu v karieri, do zadnje stopničke turnirja v Linzu pa se je prebila kot srečna poraženka iz kvalifikacij.

Enaintridesetletna Riskejeva, 73. igralka lestvice WTA, pa je igrala 11. finale v karieri in prišla do tretjega naslova. Pred tem je turnirski zmagi vpisala v Tianjinu oktobra 2014 ter pred dvema letoma v Hertogenboschu.

V finalu Stockholma Shapovalov in Paul

Kanadčan Denis Shapovalov in Američan Tommy Paul sta finalista teniškega turnirja serije ATP v Stockholmu z denarnim skladom 635.750 evrov. Kanadčan bo v soboto branil naslov iz švedske prestolnice, medtem ko bo Paul sploh prvič zaigral v finalu turnirjev na najvišji ravni.

Shapovalov, sicer tretji nosilec, je bil po dveh urah s 6:4, 7:5 boljši od rojaka in drugega nosilca Felixa Auger-Aliassima in se uvrstil v četrti finale. Edino lovoriko v karieri je osvojil prav pred dvema letoma v Stockholmu. Lani turnirja v švedski prestolnici ni bilo zaradi pandemije novega koronavirusa.

Tommy Paul, sicer nekdanji zmagovalec mladinskega Rolanda Garrosa, bo na drugi strani igral v svojem prvem finalu. V polfinalu pa je bil s 5:7, 7:6 (5), 6:4 boljši od rojaka Francesa Tiafoa. S Shapovalovom se doslej še nista pomerila.

V finalu turnirja naslednje generacija Alcaraz in Korda

Prvi nosilec, 18-letni Španec, je v polfinalu zanesljivo ugnal Argentinca Sebastiana Baeza s 4:2, 4:1, 4:2 po vsega uri in treh minutah. Precej več težav je imel na poti do finala tri leta starejši Korda.

Drugi nosilec je za napredovanje potreboval pet nizov proti rojaku Brandonu Nakashimi. Po uri in 55 minutah je sin Petra Korde, zmagovalca OP Avstralije leta 1998, slavil s 4:3 (3), 2:4, 1:4, 4:2, 4:2.

Naslov na turnirju, ki se igra po posebnih pravilih, sicer nikomur od dvojice finalistov ne bo prinesel povišanja števila lovorik v seriji ATP. Alcaraz je sicer prvi in doslej edini turnir v karieri osvojil v Umagu letos, Korda pa je do prvenca, tudi ta doslej ostaja njegov edini, v letu 2021 prišel v Parmi.

Dosedanji zmagovalci turnirja naslednje generacije so Južnokorejec Hyeon Chung (2017), Grk Stefanos Cicipas (2018) in Italijan Jannik Sinner (2019). Lani tekmovanja zaradi pandemije novega koronavirusa ni bilo.