Petek, 23. 9. 2016, 16.28
7 let, 1 mesec
Antologija Slovencev pri hrvaškem prvaku
Kako so Slovenci Hrvate popeljali na evropski vrh #fotozgodba
Pri Zagrebčanih, dvakratnih osvajalcih rokometne lige prvakov, ki na derbiju v soboto gostujejo pri Celju, je v preteklosti kar nekaj Slovencev odigralo vidne vloge. Ko so Hrvati osvojili evropski kroni, so imeli v ekipi tri. Toliko kot v letošnji sezoni.
Balkanski el clasico
Darko Cingesar (v belem dresu) se bo pomeril z Brankom Tamšetom, ki ga je treniral v Velenju. Matevž Skok in David Miklavčič sta s Tamšetom sodelovala tako v Celju kot Gorenju.
Od osamosvojitve je v dresu Zagreba, ki je 26-kratni hrvaški prvak, igralo 13 slovenskih rokometašev.
Trenutno so člani kluba, ki ga vodi slovenski selektor Veselin Vujović, trije njegovi reprezentančni varovanci: David Miklavčič, Darko Cingesar in Matevž Skok.
Slovenski tercet, ki so ga sestavljali Rolando Pušnik, Iztok Puc in Tettey Banfro, je imel Zagreb tudi v svojih zlatih časih. V letih 1992 in 1993 je osvojil dva naslova evropskega klubskega prvaka, pozneje pa še štirikrat igral v finalu.
Burna zgodovina
Kluba sta na evropski ravni do zdaj odigrala 16 tekem. Celjsko-zagrebški dvoboji so bili v 90. letih, ko sta bila kluba še bistveno bolj konkurenčna najboljšim in ambiciozna, zelo vroči. "Oplemeniteni" z obilno porcijo živčnosti, provokacij in žaljivk s tribun. Devetkrat so bili boljši Zagrebčani, šestkrat Celjani, enkrat pa se je tekma razpletla z remijem. V lanski sezoni so obe uradni tekmi za gol dobili hrvaški prvaki.
- Iztok Puc, edini, ki je na olimpijskih igrah nastopil s tremi reprezentancami
- Zlati Hrvat, ki ne more pozabiti pokojnega slovenskega asa
Slovenski rokometaši v Zagrebu:
Rolando Pušnik. Legendarni slovenski vratar, ki je z jugoslovansko reprezentanco osvojil olimpijsko zlato (1984) in bron (1988) ter vmes (1986) postal še svetovni prvak, je z Zagrebom dvakrat slavil v nekdanjem pokalu državnih prvakov. Konec 90. let se je na kratko še enkrat vrnil v klub. Zdaj trenira vratarje v Katarju.
Iztok Puc (desno). Žal pokojni Šoštanjčan je v Zagrebu pustil neizbrisen pečat. Dejavno je sodeloval pri obeh evropskih naslovih. In še mnogo več: pri drugem, leta 1993, je dosegel odločilni gol. Puc je bil leta 1996 s Hrvaško olimpijski prvak, pred tem je bil z Jugoslavijo bronast v Seulu, pozneje pa je zaigral za Slovenijo v Sydneyju.
Posnetek gola Iztoka Puca v finalu proti nemškemu Waluauu:
"Iztok Puc je junak, Iztok Puc je heroj, Iztok Puc bi moral dobiti rokometno odlikovanje. To je gol, težak na tone ugleda," je bil vzhičen hrvaški komentator. S številko 12 boste ob slavju spoznali tudi olimpijskega in svetovnega prvaka Rolanda Pušnika.
Tettey Banfro. Tretji Slovenec, ki je bil v zagrebški ekipi, ko je ta osvojila evropska naslova. Tudi nekdanjega slovenskega reprezentanta so ob vzniku nove države vabili v hrvaško izbrano vrsto. Ni se odločil za ta korak, pozneje pa je odšel v Nemčijo in si zgradil uspešno kariero. V Zagreb se je na kratko vrnil ob prelomu tisočletja.
Beno Lapajne. Dolgoletni rekorder po številu nastopov za Slovenijo - pred meseci ga je prehitel Uroš Zorman - je v Zagrebu branil v sezoni 2005/06 med ljubljanskim in španskim delom kariere.
Branko Bedekovič. Prlek je večino uspešne kariere igral v Gorenju in Celju. Na igrišču je ob izvrstni telesni pripravljenosti vztrajal še precej po 40. letu. V športni biografiji ima vpisano tudi sezono v Zagrebu - 2007/08.
Ognjen Backovič. Potem ko je zapustil Pick Szeged, se je v sezoni 2008/09 ustavil v Zagrebu.
Zoran Lubej. V jeseni svoje kariere je sezono v Zagrebu (2009/10) odigral tudi nekdanji krožni napadalec slovenske reprezentance.
Gorazd Škof. Član Zagreba je bil med letoma 2008 in 2011 in pustil zelo dober vtis. Pred tem je branil za Celje, iz hrvaške prestolnice pa se je podal v Koper.
David Špiler. Ubral je obratno smer kot Škof. V sezoni 2010/11 je iz Cimosa prišel v Zagreb in ostal tri leta. "Špiler je naš," je nekoč dejal Zagrebov direktor Ante Ančić, saj je Gorenjec tam spoznal življenjsko sopotnico. Zdaj igra za podprvaka Nexe.
Dragan Gajić. Za Zagreb je igral jeseni leta 2009, a ga kmalu zapustil in se vrnil v Celje.
David Miklavčič, Matevž Skok, Darko Cingesar. Trenutna slovenska trojica v Zagrebu, kot v najuspešnejših letih. Veselin Vujović si je želel zanesljivih okrepitev in jih z njimi tudi dobil.